۱۳ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۰۰
کد خبرنگار: 1822
کد خبر: 84281262
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۳ بدر را با سبزه سلامتی گره بزنیم

کرمان - ایرنا - مردم کرمان هر ساله به رسم دیرینه خود در روز سیزدهم فروردین‌ماه به آغوش طبیعت می‌روند اما امسال هم همانند سال گذشته برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به جای سبزه گره زدن در دامان طبیعت، در خانه مانده اند تا سبزه سلامتی را گره بزنند.

به گزارش ایرنا، حسن ختام آیین‌های نوروزی ایرانیان با آیین سنتی سیزده به‌در در روز سیزدهم فروردین با سنت‌هایی مثل گرده زدن سبزه‌ و حضور در طبیعت همراه بوده است اما ۲ سالی است که کرونا، گره در کار انداخت و پای این آیین در زنجیر ویروس گرفتار شد.

امسال هم  این سنت حال و هوای دیگری دارد، زیرا به علت شیوع ویروس کرونا مسوولان بارها تاکید کرده اند که در خانه بمانید و سیزده بدر را در منازل خود برگزار کنید، تصور اینکه این سنت بعد از سال‌های سال از دل طبیعت به درون خانه ها بیاید می تواند جالب باشد؛ هم اینکه به اعتقاد کارشناسان فرصتی به طبیعت داده می شود. 

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‌های کرمان

جانشین استاندار کرمان پیشتر گفته بود که ورود به مناطق ییلاقی، تفرجگاه ها، پارک‌ها و بوستان های سراسر این استان در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ممنوع است.

محمدصادق بصیری با موضوع محدودیت های پایان تعطیلات نوروز با بیان اینکه برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در استان، وظایف قانونی، انسانی و اجتماعی داریم که باید به آنها پایبند باشیم افزود: استان کرمان به دلیل ویژگی هایی جغرافیایی که دارد همواره در معرض انواع تهاجم از جمله ویروس کرونا قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ویروس مرز نمی شناسد و معمولا از طریق رفت و آمدها شیوع پیدا می کند اظهار داشت: خوشبختانه با کمک مردم، حمایت مسئولین و همچنین برنامه ریزی های صورت گرفته در ستاد استانی مقابله با کرونا و طرح شهید سلیمانی و از سوی دیگر اقدامات موثر کادر درمان؛ موفق شدیم در ایام تعطیلات نوروز استان را از لحاظ شیوع ویروس تا حدودی کنترل کرده و وضعیت شهرهای استان را در حالت زرد و آبی نگه داریم. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه وضعیت رنگ زرد استان بسیار شکننده است که می تواند به سرعت تبدیل به رنگ های نارنجی یا قرمز شود تصریح کرد: هم اکنون شاهد هستیم موج کرونا، استان های دیگر کشور به ویژه استان های همجوار را در نوردیده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شیوع نوع انگلیسی ویروس کرونا نیز در استان کرمان محرز و همین امر سبب شده مراقبت های خودمان در استان را افزایش دهیم هرچند که کرمان نیز ممکن است به شدت دچار مشکل شود.

وی با اشاره به قرارگیری ۹ شهر استان در حالت آبی و ۱۴ شهر در حالت زرد در هفته دوم فروردین ماه افزود: روند و نرخ تبدیل شهرهای استان از وضعیت آبی به زرد مانند کل کشور بوده که نشان می دهد شیوع بیماری در استان کرمان هماهنگ با کشور است ولی هنوز به وضعیت پرخطر نرسیده ایم هرچند احتمال آنکه به مرز پرخطر نیز برسیم، وجود دارد.

بصیری با بیان اینکه یکی از دلایل شیوع بیماری حضور بی رویه مردم در تفرجگاه ها، دورهمی‌ها و حضور در تجمعات است تاکید کرد: طبق مصوبه ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا، ممنوعیت ورود به پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و ییلاق‌ها در روز ۱۳ فروردین ماه را خواهیم داشت که در همین راستا به تمامی فرمانداری های سراسر استان طی نامه ای کنترل ورودی های تفرجگاه ها و مناطق ییلاقی و منع نصب چادر و تجمعات را ابلاغ کرده‌ایم.

وی گفت: وضعیت بستری های قطعی مبتلا به کرونا در استان کرمان رو به افزایش دانست و  احتمال تغییر وضعیت رنگی شهرهای استان در روزهای آینده وجود دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: طی چند روز گدشته بارها و بارها برای روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه، ورود به مناطق ییلاقی، پارک ها، بوستان ها و تمامی مکان هایی که به عنوان تفریح و تفرج از آنها استفاده می شود را رسما ممنوع اعلام کرده ایم.

وی ادامه داد: تمامی راه های مواصلاتی استان باز بوده و مردم در رفت و آمدها آزاد هستند و می توانند در کل استان تردد داشته باشند اما ورود به مناطق ییلاقی کنترل خواهد شد.

بصیری اظهار داشت: منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا سه بامداد همچنان در تمامی شهرهای استان برقرار است و در صورت تردد در این ساعات خودروهای متخلفان ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

وی تصریح کرد: در شهرهای سراسر استان نیز ورود به پارک ها، اتراق و چادر زدن در بوستان‌ها ممنوع است و شهرداری ها نیز در این راستا باید کمک های لازم را انجام دهند و انتظار می رود مردم نیز از مراجعه به این مکان ها پرهیز کنند.

 برای سلامتی خود و خانواده روز ۱۳ را در خانه می مانیم

یک بانوی کرمانی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر ساله در روز طبیعت اکثر افراد،  علاقمند به حضور در پارک ها، جنگل ها و مناظر طبیعی هستند اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا همه باید در خانه بمانند چرا که در خانه ماندن تضمین کننده سلامتی همگان به شمار می رود.

وی گفت: افراد به در خانه ماندن و برپایی مراسم سیزده بدر به شکل مختصر با خانواده اکتفا کرده و به فکر جان و سلامتی خود و دیگر افراد خانواده و همچنین جامعه و کادر درمان  باشند.

این شهروند کرمانی با تاکید براک اینکه برای حفظ سلامتی خود و فرزندان در روز طبیعت در خانه  مانده ایم تصریح کرد:  ویروس کرونا اگر چه موجب بروز مشکلاتی برای افراد شد و برخی هم عزیزان خود را از دست دادند اما سبب شده تا قدر یکدیگر و همچنین طبیعت را بیش از گذشته بدانیم. 

جوان ۱۸ ساله کرمانی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: به نفع مردم است که در روز سیزده در خانه بمانند و با کادر درمان همرایی کنند زیرا شیوع این ویروس رو به افزایش است. 

مبینا خالقی با بیان اینکه در این روز سبزه سلامتی را با در خانه ماندن گره بزنیم تصریح کرد: شهروندان به خاطر حفظ سلامت خود و دیگران به ویژه کودکان و سالمندان که بیشتر در معرض آسیب و خطر هستند، باید امروز را هم در خانه بمانند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =