لاوروف در پاکستان؛ تحکیم روابط و همفکری درباره منطقه در دستور کار

اسلام‌آباد - ایرنا - «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با دستور کار تعمیق روابط دوجانبه با پاکستان، همفکری درباره وضعیت منطقه از جمله افغانستان روز سه‌شنبه در جریان سفر رسمی دو روزه وارد «اسلام‌آباد» شد.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «سرگئی لاوروف» امروز در پایگاه هوایی نورخان از سوی «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان مورد استقبال قرار گرفت.

این دومین سفر رسمی لاوروف به اسلام‌آباد در قامت وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه پس از ۹ سال است، بازدیدی که همتای پاکستانی وی آن را تحولی بزرگ در روابط دو کشور توصیف کرد.

مقام‌های بلندپایه سیاسی-نظامی پاکستان قرار است در نشست‌های خود با سرگئی لاوروف نقشه راه برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه به ویژه در حوزه‌ اقتصادی، انرژی، کشاورزی، بهداشت و همچنین تعاملات دفاعی-نظامی را مطرح و بررسی کنند.

دیدار با عمران‌خان نخست وزیر، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان در برنامه‌ کاری وزیر امور خارجه روسیه قرار دارد.

مرحله جدید در مناسبات اسلام‌آباد-مسکو

وزیر امور خارجه پاکستان از آغاز مرحله جدید در روابط دوجانبه با روسیه و اهمیت سفر لاوروف سخن گفت و افزود: دو کشور مصمم به تعمیق همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای هستند.

وی با اشاره به حضور نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان در هیات بلندپایه وزیر خارجه روسیه، اظهار داشت: ماه گذشته اجلاس صلح افغانستان به میزبانی مسکو برگزار شد که هیات پاکستانی نیز در آن حضور داشت و در این سفر دو کشور رایزنی‌های سازنده‌ای را درباره افغانستان و مشارکت برای کمک به برقراری صلح در این کشور خواهند داشت.

شاه محمود قریشی از مشارکت روسیه برای احیای صنعت فولاد پاکستان و پیشبرد طرح خط لوله شمال-جنوب استقبال کرد و افزود: پاکستان درصدد افزایش روابط تجاری و بازرگانی با روسیه است.

براساس این گزارش، توسعه روابط دو جانبه، همفکری درخصوص تحولات منطقه، مبارزه مشترک علیه تروریسم و بررسی اوضاع افغانستان از مهم ترین نکات دستور کار سفر وزیر امور خارجه روسیه به پاکستان اعلام شده است.

سفر فعلی لاوروف بزرگترین تحول مربوط به تبادل هیات‌های بلندپایه میان پاکستان و روسیه از سال ۲۰۱۲ به بعد، یعنی آخرین سفر سرگئی لاوروف به اسلام‌آباد به حساب می آید.

قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از زمان تشکیل دولت فعلی این کشور ۲ سفر به مسکو به ترتیب در دسامبر ۲۰۱۸ و سپتامبر ۲۰۲۰ انجام داد که تحکیم روابط همه جانبه پاکستان و روسیه در بخش‌های مختلف، تعاملات منطقه‌ای، سازمان همکاری شانگهای به ویژه افغانستان در دستور کار این سفرها قرار داشت.

سرگئی لاوروف در مهرماه ۱۳۹۱ (چهارم اکتبر سال ۲۰۱۲) به عنوان وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه سفر رسمی به پاکستان انجام داده بود.

روابط روسیه و پاکستان طی سال‌های اخیر توسعه یافته و دو کشور در عرصه‌های مهمی همچون امنیتی، مبارزه با تروریسم، مقابله با قاچاق موادمخدر، توسعه مناسبات نظامی-دفاعی و وضعیت افغانستان همکاری می‌کنند.

پاکستان در خردادماه ۱۳۹۶ به عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای‌ نیز درآمد و مسکو هم در چارچوب این سازمان منطقه‌ای تعاملات خود با اسلام‌آباد را توسعه می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =