۱۲ هزار و ۱۱۹ نفر از قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد دیدن کردند

خرم‌آباد - ایرنا - معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون ۱۲ هزار و ۱۱۹ نفر از قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم‌آباد دیدن کردند.

اسکندر فلاح وندروز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بازید از قلعه تاریخی فلک الافلاک با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر است.

 وی با بیان اینکه در روز یازدهم  فروردین ماه جاری ۸۸۴ نفر از فلک الافلاک دیدن کردند، افزود: فروش بلیت به صورت الکترونیک انجام می گیرد و با رایزنی‌هایی که با اداره کل موزه ها انجام گرفته از دوم فروردین هشت سانس و هر سانس هزار بلیت قابل فروش می باشد.

فلاح وند افزود: در صورت حضور گردشگر هر روز تا هشت هزار بلیت نفر در قلعه فلک الافلاک به فروش می رسد.

بیش از پنج هزار اثر تاریخی در لرستان وجود دارد که تاکنون از این مجموع حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مورد در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده که در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و فلک الافلاک شناخته شده و از یادگارهای شهر کهن شاپورخواست است که بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند.

 وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع شامل هشت برج، ۲ صحن و ۳۰۰ جان پناه بوده که ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و از سنگ، آجر، خشت، ملات، گچ و آهک ساخته شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =