پیش‌بینی توفان موجب هشدار به کشاورزان و دامداران کاشان شد

کاشان - ایرنا - سرپرست واحد طرح و برنامه مدیریت جهاد کشاورزی کاشان گفت: رعایت نکات پیشگیرانه، ایمنی و حفاظتی با توجه به پیش‌بینی وقوع توفان در ۲ روز آینده (جمعه و شنبه) در این منطقه از سوی زنبورداران، دامداران، مرغداران و گلخانه‌داران کاشانی به‌ویژه بخش باغبانی ضروری است.

ابوالفضل اسدالله‌زاده روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر پیش‌بینی بروز طوفان و وزش باد شدید همزمان با آغاز فعالیت زنبورهای عسل نسبت به تهیه و تغذیه کیک گرده افزود: زنبورداران نسبت به کوچک کردن دریچه پرواز اقدام و از استحکام درب اطمینان حاصل کنند.

وی با تاکید بر لزوم شربت‌دهی روزانه زنبورداران با نسبت یک به یک ادامه داد: ۱۶ هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان کاشان وجود دارد.

توصیه‌های بخش طیور

این مسوول جهاد کشاورزی کاشان درباره مرغداری‌ها نیز اظهار داشت: مرغداران نسبت به بررسی پنجره‌های سالن اقدام و پنجره‌های دارای نقص را اصلاح کنند.

وی، با یادآوری رعایت نکات بهداشتی محوطه مرغداری اضافه کرد: تمامی وسایل بدون کاربرد باید از محوطه مرغداری خارج و وسایل غیرضروری نیز از این محوطه جمع‌آوری و به انبار منتقل شود.

به گفته وی ۱۸۰ واحد مرغداری برای تولید مرغ در منطقه کاشان فعالیت دارد.

اسدالله‌زاده همچنین درخصوص مرتع‌داران هم پیش‌بینی سرپناه در مرتع، برنامه‌ریزی و تا حد امکان خودداری از چرای دام در ارتفاعات خواستار شد و اظهار امیدواری کرد: با توجه به پیش‌بینی وقوع طوفان در روزهای جمعه و شنبه به توصیه‌های بخش باغبانی عمل شود.

هشدار به گلخانه‌داران

وی با تاکید بر اینکه گلخانه‌داران نیز با توجه به پیش‌بینی وزش باد شدید از استحکام سازه اطمینان حاصل کنند، تاکید کرد: در شرایط توفان استفاده از قیم برای نهال‌های تازه کشت شده توصیه می‌شود.

سرپرست واحد طرح و برنامه مدیریت جهاد کشاورزی کاشان گفت: با توجه به پیش‌بینی وقوع طوفان از آبیاری باغ‌ها خودداری شود.

اسدالله‌زاده با بیان اینکه ۳۰ هکتار گلخانه در ۱۵۰ واحد گلخانه‌ای کاشان وجود دارد، افزود: از مجموع ۱۳ هزار هکتار سطح زیر کشت کشاورزی در این شهرستان، ۹ هزار هکتار باغ‌ است.

وی با اشاره به لزوم بیمه تمامی بخش‌های گلخانه‌ای، دامداری، طیور و زنبورداری به ویژه بخش باغداری که در فضای باز و با مخاطره‌های بیشتری نسبت به سایر بخش‌هاست، گفت: جبران خسارت احتمالی فقط هنگامی امکان‌پذیر است که زیر پوشش بیمه محصول‌های کشاورری قرار گرفته باشند.

شهرستان کاشان دارای ۱۴۶ مرتع در چهار بخش مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک با وسعتی به مساحت ۴۱۰ هزار هکتار است که سه هزار تن علوفه تولید می‌کنند؛ این میزان علوفه برای تغذیه ۱۲۵ هزار راس واحد دامی در یک دوره فصل چرا کافی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =