۲ کوهنورد گرفتار شده در ارتفاعات اشترانکوه ازنا نجات یافتند

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: در یک عملیات امدادی ۱۶ ساعته در قله کول جنو در ارتفاعات اشترانکوه شهرستان ازنا ٢ کوهنورد گرفتار شده همدانی نجات یافتند.

به گزارش ایرنا، صارم رضایی روز پنجشنبه درباره عملیات امدادی نجات این کوهنوردان اظهار داشت: پس از تماس تلفنی با مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال احمر استان EOC در صبح چهارشنبه یازدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۰ مبنی بر گرفتار شدن دو کوهنورد اهل استان همدان در قلّه کول جنو اشترانکوه بلافاصله تیم‌های امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال‌احمر شهرستان ازنا به حالت آماده‌باش درآمد.

وی تصریح کرد: پس از مکان‌یابی و شناسایی محل حادثه و ارتباط تلفنی با کوهنوردان گرفتار شده جهت تسریع در عملیات جستجو، یک دستگاه بالگرد از مرکز استان به شهرستان ازنا اعزام شد.

رضایی ادامه داد: به همین منظور تیم‌های امداد کوهستان جمعیت هلال‌احمر با بالگرد به قله کول جنو اشترانکوه ازنا حرکت کردند که متاسفانه شرایط جوی و باد شدید اجازه فرود بالگرد در ارتفاع را نداد و تیم امداد و نجات کوهستان در پایین‌ دست قله نزدیک پناهگاه کامران سلیمانی مجبور به فرود شدند و ادامه عملیات جستجو و نجات به‌ صورت زمینی صورت گرفت.

 وی بیان کرد: با وجود شرایط جوی بد منطقه، باد شدید و در برخی مواقع کولاک که باعث کندی عملیات می‌شد اما تیم پیشرو امداد کوهستان با تلاش و زحمت فراوان از مسیر بسیار فنی و خطرناکی خود را به کوهنوردان گرفتار شده رساندند و پس از انجام اقدامات اولیه، ریکاوری یکی از کوهنوردان که دچار سرمازدگی شده بود با ایجاد چندین کارگاه فنی اقدام به انتقال مصدوم به محل استقرار تیم دوم امداد و نجات کوهستان کردند.

رضایی اضافه کرد: تیم امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان ازنا پس از رسیدن به پناهگاه و استراحت چند دقیقه‌ای به سمت روستای کمندان حرکت کردند و سرانجام این عملیات هوایی و زمینی پس از ۱۶ ساعت تلاش با موفقیت به پایان رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =