۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۳
کد خبر: 84280954
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استعفای مشاور سیاه‌ پوست جانسون

لندن – ایرنا – یک روز پس از انتشار گزارش جنجالی دولت انگلیس درباره نفی نژادپرستی در این کشور، مشاور سیاه‌پوست نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از منابع انگلیسی، «ساموئل کاسومو» مشاور ویژه بوریس جانسون در امور جوامع مدنی قرار است ماه «می» یعنی یک ماه دیگر از سمت خود کناره گیری کند.

این تصمیم درست یک روز پس از آن اعلام می‌شود که کمیسیون مبارزه با نژادپرستی انگلیس در گزارشی به سفارش دولت این کشور ادعا کرده که نژادپرستی عامل اصلی نابرابری های اجتماعی در این کشور بشمار نمی‌رود.

در این گزارش ادعایی آمده است که انگلیس با اکثریت سفیدپوست، مشکلات کمتری نسبت به دیگر کشورها با اکثریت سفیدپوست در سراسر جهان دارد. اغلب بحران ها و نابرابری های اجتماعی هم که ظاهرا به دلیل نژادپرستی بوجود آمده اند، نهایتا دلایل دیگری به جز نژادپرستی روزمره دارند.

یافته‌های ادعایی و عجیب کمیسیون مبارزه با نژادپرستی انگلیس، نژادپرستی ساختاری در این کشور را نفی و تصریح کرده که  انگلیس باید الگوی سایر کشورهای سفید پوست در مقوله برابری نژادی باشد.

انتشار این گزارش دیروز با واکنش منفی گسترده‌ای از سوی اعضای حزب رقیب دولت، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر مواجه شد.

لیسا ناندی وزیر امورخارجه کابینه در سایه (حزب کارگر) به اسکای نیوز گفت: آمار بازداشت های گسترده نوجوانان و جوانان سیاه پوست و آفریقایی تبار در انگلیس کاملا خلاف ادعای دولت را ثابت می‌کند. آمارها نشان می دهند که کشور ما همچنان درگیر یک نژادپرستی ساختاری و ریشه دار است.

حلیمه بیگم رئیس یکی از سازمان‌های مبارزه با نژادپرستی در انگلیس هم این یافته‌ها را کاملا ناامید کننده خواند و گفت که «شهروندان غیرسفیدپوست و خصوصا سیاه پوستان ۴ برابر بیش از بقیه در معرض تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی قرار می‌گیرند»

امروز هم شورای مسلمانان بریتانیا با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که انتشار این گزارش به انکار کنندگان معضل نژادپرستی کمک می‌کند. این شورا که حدود ۵۰۰ مسجد و مرکز اسلامی را تحت پوشش دارد خواستار ملاقات با بوریس جانسون شده تا درباره علت نپرداختن به مقوله اسلام هراسی پاسخ دهد.

همچنین «دیوید لمی» وزیر دادگستری کابینه در سایه می‌گوید که گزارش یاد شده توهین به افراد رنگین پوست است و «دیان آبوت» وزیر کشور کابینه در سایه به شبکه خبری اسکای گفته که این گزارش بیشتر جنبه سیاسی داشت تا تحقیقاتی. وی تصریح کرد که این سند به جای ارائه راهبرد به سمت جلو، ما را به گفتمان نابرابری نژادی نزدیک کرد.

اعتراض‌ها به گزارش دولت جانسون همچنان ادامه دارد و دیروز یک مقام دفتر نخست وزیری ادعا کرد که نظرات مطرح شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  با این حال دفتر بوریس جانسون ارتباط استعفای «ساموئل کاسومو» با انتشار گزارش نژادپرستی را رد کرده است. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha