جلسه گروه ۲۴ به ریاست رییس کل بانک مرکزی ایران برگزار می‌شود

تهران - ایرنا- جلسه روسای کل «گروه ۲۴» در راستای سلسله جلسات جانبی اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول، دوشنبه ۱۶ فروردین به ریاست «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی و به صورت مجازی برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از بانک مرکزی،  قبل از آن، جلسه معاونان بانک‌های مرکزی «گروه ۲۴» به ریاست «پیمان قربانی»  معاون اقتصادی بانک مرکزی عصر روز گذشته به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه، معاونان بانک‌های مرکزی «گروه ۲۴» درخصوص شرایط اقتصادی کشورهای در حال توسعه در دوره پس از همه‌گیری ویروس کرونا بحث و گفت‌وگو کردند.

معاونان بانک‌های مرکزی کشورهای «گروه ۲۴» بر این نکته تاکید داشتند که در دوره پس از همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته پیشرفت و بهبود مناسب‌تری داشته، اما این امر برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه رخ نداده است که مستلزم توجه و اتخاذ تصمیم‌های ویژه است.

بر همین اساس،  معاونان بانک‌های مرکزی «کشورهای گروه ۲۴» به منظور برون رفت کشورهای در حال توسعه از این شرایط و تبعات اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا، پیشنهاداتی را طی این جلسه مجازی برای بیانیه نهایی اجلاس ارائه کردند.

از جمله محورهای اصلی طرح شده در این جلسه برای گنجاندن در متن بیانیه اجلاس می‌توان به چگونگی حمایت سازمان‌های بین‌المللی مانند «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی» از اقتصاد کشورهای در حال توسعه، افزایش حجم تسهیلات‌دهی سازمان‌های بین‌المللی به کشورهای در حال توسعه و در نظر گرفتن نرخ‌های بهره پایین برای این تسهیلات و تنفس به وام‌های قبلی اشاره کرد.

یادآور می شود، معاونان بانک‌های مرکزی «گروه ۲۴» در جلسه خود درباره بندهای بیانیه‌ جلسه روسای کل «گروه ۲۴»  که روز دوشنبه (۱۶ فروردین) از سوی اعضا به تصویب خواهد رسید، بحث و بررسی کردند.

«گروه ۲۴» به منظور ایجاد هماهنگی و پیشبرد مواضع کشورهای در حال توسعه در قلمروهای پولی و توسعه مالی در اواخر سال ۱۹۷۱ ایجاد شد.

کشورهای آرژانتین، ‌ برزیل، ‌ کلمبیا، اکوادور، گواتمالا، هائیتی، مکزیک، پرو، ترینیداد و توباگو،  ونزوئلا،  چین، هند، ایران،  لبنان،  پاکستان، فیلیپین، سریلانکا،  سوریه، الجزایر، ساحل عاج، کنگو، مصر، اتیوپی، گابن، غنا، کنیا، مراکش، نیجریه و آفریقای جنوبی اعضای گروه ۲۴ را تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =