تمام بوستان های جنگلی و روستایی البرز تعطیل شدند

کرج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که تمام بوستان های روستایی و عرصه های جنگلی و همچنین فضاهای طبیعی که زیر نظر این اداره کل فعالیت می کنند، در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه تعطیل هستند.

حامد فرضی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به منظور حفظ سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا این تصمیم اتخاذشده است که امیدواریم مردم نیز همکاری لازم را داشته باشند. 

وی با بیان اینکه نیروهای خدوم و هوشیار یگان حفاظت  مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری البرز در سراسر استان و در مبادی ورودی این عرصه ها بصورت آماده‌باش کامل هستند، افزود: یگان حفاظت منابع طبیعی با همکاری ستاد مبارزه با کرونا از ورود و اتراق افراد به تمام پارک‌های جنگلی به خصوص پارک جنگلی جهان نما و بوستان‌های روستایی جلوگیری می کنند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اینکه این ممنوعیت بر اساس تصمیمات ستاد مقابله با کرونا اعمال می‌شود، افزود: برای قطع شدن زنجیره انتشار ویروس کرونا می‌بایست همه افراد به این قوانین موجود احترام بگذارند تا در آینده با فراغ بال بتوان از طبیعت در کمال صحت و سلامتی لذت برد. ٰ

وی ابراز امیدواری کرد که روز طبیعت را امسال با طبیعت مهربان باشیم و کمترین آسیب را به طبیعت برسانیم و از طرفی توقع داریم که اگر کسی تصرفات، آتش سوزی و قطع درختی را مشاهده کرد به تلفن گویای ۱۵۰۴ و ۱۳۹ اطلاع رسانی کند تا همکاران ما در منابع طبیعی در کمترین زمان ممکن بهترین اقدامات را داشته باشند.

رفع تصرف از ۱۱ هکتار از اراضی ملی البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه به اقدامات یگان حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان اشاره کرد و گفت: از تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ تا روز ۱۰ فروردین ماه حدود ۱۱ هکتار از اراضی ملی استان به استناد تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت از اراضی ملی توسط ماموران یگان و رفع تصرف صورت گرفت.

وی با بیان اینکه این رفع تصرف ها در قالب ۳۵ فقره تصرف انجام شده بود، افزود: یکی دیگر از اقدامات در این ایام جلوگیری از قاچاق چوب بود.

وی تصریح کرد: در این ایام یک دستگاه خودرو حمل چوب در طالقان به میزان ۱۰ تن توقیف شد.

فرضی یکی دیگر از این اقدامات را جلوگیری از ورود دام ها خارج از فصل چرا دانست و گفت: ماموران از ورود دام به عرصه های مرتعی ساوجبلاغ و نظرآباد جلوگیری کرده اند.

وی ادامه داد: یگان حفاظت ۲۴ ساعته پایش و بررسی پلاک های منابع طبیعی را در سرلوحه کارش قرار داده به طوریکه شناسایی کوره های تهیه ذغال از گونه های جنگلی نیز انجام شده است.

وی اضافه کرد: در این مدت ۱۰ کوره تهیه ذغال شناسایی شد که در صورتیکه مقام قضایی نسبت به قلع و قمع کوره های فاقد مجوز دستور لازم را صادر کند، اقدامات لازم صورت می گیرد.

فرضی یادآور شد که به دلیل پایش و سرکشی های مرتب ماموران یگان که سعی کردند نظارت لازم را بر اراضی داشته باشند خوشبختانه شاهد رخداد حریقی در سطح مراتع نبودیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز خاطرنشان کرد که در تمام شهرستان ها همکاران یگان حفاظت و روسای ادارات، کشیک ایام نوروزی بودند به طوریکه تمام مرخصی ها به جهت اینکه در حفاظت در ایام تعطیلات باید مراقبت بیشتری در حفاظت از اراضی ملی و دولتی داشته باشند، لغو شد.

استان البرز دارای ۴۳۰ هزار هکتار اراضی ملی و مرتعی است.

پنج شهرستان تابعه البرز نارنجی و ۲ شهرستان زرد کرونایی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =