۱۲ فروردین سرآغاز برپایی حکومت عدل الهی

زاهدان- ایرنا- ۱۲فروردین روز جمهوری اسلامی و تجدید عهد با تمام کسانی است که برای آزادی و استقلال کشور جان خود را بخشیده و اساس حکومتی نوین را بنیان و سرآغازی برای حکومت عدل الهی در ایران اسلامی برپاساختند.

به گزارش ایرنا جدایی دین از سیاست و نظام‌های حکومتی لائیک بر دنیا سیطره داشت و قوانین شرعی و الهی امری خصوصی در زندگی مردم تعبیر می‌شد، در ۱۲ فروردین سال ۵۸ نظامی متولد شد که این نظریه‌ها را در قرن بیستم باطل کرد و حکومت اسلامی را براساس موازین و آموزه‌های دینی به منصه ظهور و عمل رساند.
مردم ایران اسلامی اگرچه در طول مبارزات انقلابی خود شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را در سرلوحه شعارهای خود قرار داده و به این ترتیب با فریادهای خود اجماع قاطع خود را در مورد جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند اما برای تثبیت ثمره مبارزات اسلامی خود در روزهای دهم و یازدهم فروردین ۵۸ با حضور در پای صندوق ها به جمهوری اسلامی رای قاطعی دادند.
در زمان تعیین نظام سیاسی کشور پس از سرنگونی نظام طاغوت شاهنشاهی «جمهوری دمکراتیک»، «جمهوری»، «حکومت اسلامی» از جمله نظام‌های بود که مطرح شد، ولی امام راحل از همان ابتدا تاکید فراوانی بر استقرار نظام حکومتی جمهوری اسلامی داشتند، به طوری که بر جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر تاکید کردند
جمهوری اسلامی مدل جدید حکومتی است که با تشکیل جمهوری اسلامی ایران در دنیا متولد شده این نظام منبعث از تعامل منطقی معنویت، عدالت و عقلانیت سیاسی در بستر مبانی اسلام و متأثر از آموزه‌های نبردی - علمی و عرف ایرانی اسلامی روییده و بر آنست تا ضمن پاسداشت حقوق مردم در اداره امور جامعه، اراده و حاکمیت الهی را در عرصه جامعه به منصه ظهور برساند.

آنچه در ۱۲ فروردین ۵۸گذشت

اولین رأی‌گیری بعد از انقلاب در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین برگزار شد تا مردم میان جمهوری اسلامی که خواسته اکثریت قاطع مردم در آن زمان بود و یا بازگشت به رژیم شاهنشاهی یکی را انتخاب کنند.
سخن از رفراندوم نخست از سوی امام خمینی(ره) در تاریخ ۱۶ بهمن‌ ۵۶ در نشست معرفی مهندس بازرگان به‌عنوان نخست‌وزیر دولت موقت مطرح شد امام خمینی یکی از کارهای دولت موقت را برگزاری انتخابات عنوان کرده فرمودند: «با اینکه من اعتقادم این است که دیگر احتیاج به رفراندوم نیست و مردم مکرر به جمهوری اسلامی رأی داده‌اند؛ لکن برای اینکه بهانه‌ها تمام بشود و شمارش آرا بشود، ما باید آزادانه یک همچو کاری بکنیم تا مردم بدانند، تا همۀ عالم بدانند که رأی آزاد که مردم می‌دهند به که می‌دهند و به چه رژیمی می‌دهند، لهذا ما دولت موقت را تعیین کردیم».
پس از اتمام ساعات رأی‌گیری، شمارش آرا آغاز شد. براساس خاطرات آن روزها چریک‌های فدایی قصد داشتند به ستاد انتخابات حمله کنند اما حرکت مذبوحانه و بی‌ثمری انجام دادند و شمارش آرا ادامه یافت.
ساعت ۱ بعد از نیمه‌شب بود که نتایج جمع‌آوری شد. با وجود اینکه در برخی از شهرها رأی‌گیری انجام نشده بود و به برخی نقاط هم برگه رأی نرسیده بود، اما براساس تعداد تعرفه‌ها و اطلاعات آماری، تقریباً ۹۴ درصد واجدان شرایط در رفراندوم شرکت کردند.
نتیجه این همه‌پرسی توسط احمد صدر حاج‌سیدجوادی وزیر وقت کشور به این شرح اعلام شد از ۲۰ میلیون و ۲۸۸هزار و ۲۱ نفر، آرای مثبت: بیست میلیون و ۱۴۷ هزار و ۵۵ رأی و آرای منفی ۱۴۰ هزار و  ۹۶۶رأی. بدین ترتیب نظام ایران در چهل سال پیش و در چنین روزهایی از طرف مردم جمهوری اسلامی اعلام شد.

۱۲ فروردین ، روز تحقق وعده الهی

نماینده مردم سیستان وبلوچستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: این روز به عنوان یک عید بزرگ ملی، عید والایی است که در آن تاج وتخت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی با رای مردم به زیر کشیده شد.

آیت الله عباسعلی سلیمانی بیان کرد: مردم در سال ۱۳۵۸ به ندای رهبری لبیک گفتند و نظامی با ماهیت جمهوری و اسلامی را جایگزین نظام طاغوتی کردند.
وی ادامه داد: ۱۲ فروردین ماه، روز پیروزی سربازان خدا بر شیطان بود وحکومتی در این کشور تشکیل شد که شاکله اصلی آن مستضعفان بودند.

نماینده مردم سیستان وبلوچستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: جمهوری اسلامی جدای از تبیین آزادی، دمکراسی وتشکیل قدرت، با استفاده از رای مردم به تبیین سیاست و ماهیت اصلی دین مبین اسلام می پردازد.
وی افزود: رسالت اصلی نظام جمهوری اسلامی تامین استقلال و آزادی ملت و مبارزه با فساد بوده و این نظام همه قوانین خود را برای تبیین و گسترش دین اسلام تدوین کرد.
آیت الله سلیمانی خاطرنشان کرد: ۱۲فروردین به عنوان سالروز شکل‌گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی،بزرگترین عید مذهبی و ملی ملت ایران محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۲فروردین روز ظهور و بروز شخصیت واقعی ملت ایران، میلاد جمهوری اسلامی ونخستین روز حکومت الله بر این سرزمین مقدس و پاک است گقت:انقلاب اسلامی ایران که با رهبری‌های خردمندانه امام خمینی (ره ) و رشادت‌ها و ایثار ملت ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به پیروزی رسید و در۱۲ فروردین با مشارکت ۹۸.۲ درصدی مردم تثبیت شد، تا کنون توانسته ابهت استکبار را در هم بشکند و به عنوان الگوی موفقی برای کشورها و ملت های مختلف تبدیل شود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: دشمنان نظام اسلامی در طول ۳۲ سالگذشته با توطئه‌ها، ترفندها و فتنه‌های گوناگون از طریق گروهگ منافقین،بنی صدر، گروهک فرقان، شهادت شهیدان بهشتی، مطهری، رجایی، باهنر و بسیاری از چهره ها و عناصر مهم انقلاب از هر تلاشی برای ضربه زدن به انقلاب دریغ نکردند.
وی افزود: هر گاه دشمنان و در راس آن‌ها استکبار جهانی خواستند پایه‌های نظام اسلامی را در هم بشکنند، به یاری خدا مستحکم و مقتدرتر شد.

خدمت‌رسانی به مردم و اجرای عدالت از دستاوردهای انقلاب

امام جمعه موقت زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان گفت: خدمت‌رسانی به مردم و اجرای عدالت از دستاوردهای مهم انقلاب بوده و بنای جمهوری اسلامی اجرای عدالت برای اهل سنت است.

حجت الاسلام جواد طاهری افزود: امام(ره) عدم اطاعت از کفار را سرلوحه کار خود قرار داد و عامل موفقیت او نیز همین امر بود به طور مثال هنگام حکومت نظامی شاه ایشان حکومت نظامی را لغو کرد و اگر این سد شکسته نمی‌شد معلوم نبود پیروزی انقلاب با چه خون‌هایی مواجه شود.

وی تصریح کرد:  امام (ره) این عدم تبعیت از کافران را سرلوحه قرار داد و عامل موفقیتش شد، وقتی بختیار اعلام کرد که امام بیاید رهبری کند اما دولت را من انتخاب می کنم ایشان اعلام کرد که در دهان دولت غیرمجاز می‌زنند و به پشتوانه ملت دولت را تعیین می کنند.

امام جمعه موقت زاهدان با بیان اینکه امام (ره) سلطنت ستمگران را نابود کرد گفت: فعالان قبل انقلاب چهار گروه شامل جریان‌های روشنفکری، فعالان سیاسی که سرکوب شده بودند، دنباله روهای سلطنت که بیشتر به دنبال روی کارآوردن جریان لیبرال دموکراسی، عده‌ای که حکومت متدین‌ها را می‌خواستند و منظورشان از حکومت اسلامی تنها حکومت متدین‌ها بود و افرادی که به دنبال جمهوری اسلامی بودند ایشان فرمود باید اسلام مرجع تصمیم گیری‌ها باشد و حکومت منافع مردم را براساس اسلام تعیین کند و جمهوری اسلامی را مقدمه‌ای برای ظهور منجی عالم بشریت می‌دانستند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب معتقد به ایجاد تمدن نوین اسلامی برای رسیدن به ظهور منجی بوده و دولت انقلابی یعنی دولت خطرپذیر برای فتح قله‌های رفیع افزود: این تمدن‌سازی نیاز به حرکت حکیمانه امام (ره) و جهاد کبیر با کفار دارد.


تثبیت پایگاه مردمی انقلاب اسلامی با همه‌پرسی دوازدهم فروردین

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان  با استناد به آیه پنج سوره مبارکه قصص از کلام الله مجید که می فرماید: «ما می‌خواهیم بر مستضعفان زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم!»  گفت:یوم الله دوازده فروردین، تجلی اراده و قدرت خداوند متعال از مجرای سنت الهی «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ»بود. روزی که مردم ایران، بساط طاغوت و عصیان و تاریکی را برچیدند و با رأی خود، نظام جمهوری اسلامی را برگزیدند.

آیت الله مصطفی محامی افزود: ملت ایران با اعتصام به حبل الله و بی اعتنایی به وحدت شکنان و دوشادوش یکدیگر، نظام ٢۵٠٠ ساله شاهنشاهی را به دست خود به زیر کشیدند. چه بسا اگر این همدلی و وحدت میان گروه ها، اقوام و مذاهب حول محور انقلاب اسلامی شکل نمی گرفت، امروز انقلاب اسلامی در این جایگاه قرار نداشت.

وی بیان کرد: پایگاه مردمی انقلاب اسلامی با همه‌پرسی دوازدهم فروردین تثبیت و سپس در مقاطع مختلف اعم از انتخابات‌ و راهپیمایی‌ها روز به روز تقویت شد.

حماسه سیاسی
یک فعال سیاسی گفت: ۱۲ فروردین، یادآور خلق حماسه سیاسی بزرگی ملت متدین و ولایتمدار ایران برای استقرار و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
محمد حیدری  افزود: در این روز، مردم همیشه در صحنه، آگاه، هوشیار و انقلابی ایران اسلامی با انسجام و توکل بخدا و بهره مندی از دستورات الهی با شرکت در همه پرسی و مشارکت حداکثری خود در روزهای آغازین انقلاب، قدرت و توان خود را به دنیا نشان دادند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود دشمنی ها و توطئه های دشمنان، ملت ما هر روز شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای جدید و افتخار آمیز در سطح ملی و بین المللی است.
این فعال سیاسی تصریح کرد : این روز برای هر ایرانی مسلمان روز بزرگ و پرافتخاری است که مردم با رأی قاطع خود، حکومت اسلامی را بهترین و کامل ترین نوع حکومت برای اداره کشورشان است برگزیدند.
حیدری خاطر نشان کرد: مردم با اصالت ایران در ۱۲ فروردین، باورهای اسلامی و ملی خود را به نمایش گذاشتند و با بالاترین رأی به نظام جمهوری اسلامی در تحقق آرمان های خود پافشاری کردند.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =