۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۳
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 84280859
۰ نفر

برچسب‌ها

دیده بانان امنیت ، حافظان توسعه

بندرعباس - ایرنا- از قدیم الایام سازندگان قلعه ها و مراکز حضور انسان ها،برای حراست از خود دربرابر مهاجمان و دشمنان برج های دیده بانی را به گونه ای تعبیه می کرده اند که هرگونه حرکت و تردد در اطراف قلعه ها ،شهرها و آبادی ها از دوردست در تیررس نگاه و نظر دیده بانان باشد.

امروز هم در دنیای مدرن نیز گرچه قلعه ها،باروها و دیوارهای بزرگ به ظاهر برداشته شده اما شکل ها و روش های جدیدی برای نفوذ،جاسوسی ،خرابکاری و دشمنی و...در سرزمین خودی به وجود آمده لذا دستگاه امنیتی هر کشوری ،دست توامند حفاظت و حراست از کیان یک کشور در ابعاد مختلف است.
در سلسله نیازهای انسان بنا به هرم معروف روانشناس شهره مازلو،نیازهای امنیتی مابین نیازهای زیستی چون غذا و پوشاک و نیازهای اجتماعی چون پذیرش و تعلق اجتماعی  قرار دارد از همین رو کشورها، جوامع، سرزمین ها و حتی افراد برای پیشرفت و تعالی به امنیت چون اکسیژنی نیاز دارند زیرا امنیت یک فرآیند پیچیده ،چند بعدی و تاثیرگذار در هر زمینه دیگر بویژه توسعه و رشد و شکوفایی است.

برای اینکه مردم سرزمینی را از نیروهای دوام بخش امید و آینده خالی کنیم کافیست امنیت و احساس امنیت را از جغرافیای  زیستی و فکریشان بزداییم ،آن سرزمین رو به ویرانگی و خرابی خواهد گذاشت، نمونه های چنین سیاست کثیفی را می توان در کشورهای همسایه و درگیر تنش و دخالت بیگانگان دید .گروههای تروریست گاه با اشاره و نخدهی بیگانگان و عوامل مزدور آنان،در کوچه و خیابان و جاده به مردم غیرنظامی حمله می برند و بیگناهان را قربانی مزدوری خود برای تداوم ناامنی و توجیه حضور بیگانه و فرار عمران و آبادانی و ...‌می کنند.

اگر نبود مجاهدت های پنهان سربازان گمنام امام عصر(عج ) دشمنان تاکنون هزاران ایرانی را در جای جای این ملک به خون کشیده بودند و با اختلال های جدی در روزمره زندگی آنان، ایران را به جولانگاه نمایش خود بدل آورده بودند.چه بسیار مجاهدت های گمنامانه ای که هیچ گاه رو نخواهد شد ولی اثرمفید و مطلوب آن بر زندگی مردم جاریست .

هرگاه سارقان بیت المال در پروژه ای که از بودجه بیت المال تغذیه می شود به دام افتند از یکسو ،خائنان به این مملکت رسوا می شوند و ازسوی دیگر بی آنکه شاید مردم خود به طور مستقیم متوجه باشند بخشی از عاملان ناامنی و خراش روان آنان از سر راه برداشته می شوند ، دامنه فعالیت ها ،مساعی و کوشش های سربازان گمنام ولی عصر (عج)درداخل و خارج متنوع،گسترده و چند لایه است.

اما همه آن شاید در یک واژه عصاره بندی می شود: دیده بانی از امنیت مردم ، از هوشیاری و هوشمندی و رصد همیشگی بر سیاه باوران تاریک اندیش دشمن آسایش مردم که از بمب گذاری و خرابکاری کور و کشتار رعب انگیز مردم در کوچه و بازار و مدرسه و خیابان و مسجد ابایی ندارند تا جاسوسان کارکشته و آزموده ای که به نیت پلید رخنه در اقتصاد و صنعت و فرهنگ و جامعه از هیچ اقدام شوم فروگذار نیستند.

توسعه و پیشرفت یک جامعه انسانی در گروی تامین امنیت و ایمنی آن جامعه در وجوه مختلف است، دیگر هیچ پیشرفتی را نمی توان در سایه ترس و تیرگی و ابهام دید. دستگاه امنیتی و اطلاعاتی دیده بان بیدار و مراقب افق نگری است که با تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده ها می تواند حرکت های بعدی دشمنان ریز و درشت را پیش بینی و چاره جویی کند.

بسیاری از مجاهدت ها ،رویارویی ها و سینه سپر کردن های سربازان گمنام نه تنها برای مردم علنی نمی شود حتی ممکن است بین چندنفر و در سطح محدودی بدلایل امنیتی رازی بماند و حتی شاید هیچگاه پرده از روی آن افکنده نشود و جز خداوند سبحان کسی از آن مطلع نگردد.

لازمه فعالیت ها و اقدامات امنیتی بویژه اطلاعاتی در پنهان ماندن ،محرمانه بودن و اختفای آن است ، اما برکت های رزم خالصانه سربازان گمنام در سنگرهای نادیدنی کشور را از شر دسیسه های خناسان بدکردار خردو کلان در امان می دارد .

همان طور که دیروز رزمندگان پاکباز جبهه ها با جان ودل و عشق و ایمان، حافظ  وجب به وجب خاک خود بودند و نگذاشتند حتی ذره ای خاک در اسارت دشمن بماند امروز نیز دیده بانان غیرتمند اطلاعاتی ،از عزت و شرافت و کیان کشور خود دفاع می کنند و نمی گذارند خواب های شیطانی ایادی ابلیس تحقق یابد.

ایرناهرمزگان

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =