۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84280845
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا درباره اوکراین گفت وگو کردند

مسکو - ایرنا - به دنبال تشدید تنش ها در شرق اوکراین و ادعای مقامهای آمریکایی مبنی بر تجمع نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای این کشور، روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا امروز (پنجشنبه) درباره این مساله گفت و گوی تلفنی کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که «والری گراسیموف» رئیس ستاد کل ارتش این کشور و «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در گفت و گویی تلفنی درخصوص مسائل مورد علاقه دو طرف مذاکره و تبادل نظر کردند.

خبرگزاری «تاس» در مورد این گفت و گوی تلفنی نوشت: باتوجه به ادعای نظامیان اوکراینی مبنی بر تمرکز نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای شرقی این کشور، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در تماس با همتای روس خود تلاش کرد تا در این مورد کسب اطلاع کند. 

 گراسیموف در این مکالمه تلفنی در مورد ادعای طرف اوکراینی توضیحاتی به همتای آمریکایی خود ارایه کرده است .

در گزارش تاس آمده است که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با «روسلان خومچاک» فرمانده کل قوای اوکراین نیز گفت و گو کرده است.

آمریکا حامی اصلی دولت اوکراین است و بارها بر حمایت از این کشور در برابر روسیه تاکید کرده است. در همین راستا یک کشتی باری آمریکا روز ششم فروردین ماه جاری با ۳۵۰ تن تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی برای نیروهای مسلح اوکراین، در شهر بندری «اودیسه» پهلو گرفت.

بر اساس گزارش رسانه های منطقه، وضعیت مناطق شرق اوکراین بار دیگر متشنج شده است و کی یف اخیرا از کشته شدن چهار سرباز اوکراینی در منطقه «دونباس» در شرق این کشور در درگیری با جدایی طلبان خبر داده است.

روسلان خومچاک فرمانده کل ارتش اوکراین، به تازگی مسکو را متهم به اتخاذ سیاست تهاجمی علیه کی یف کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز دیروز به نقل از خومچاک نوشت که روسیه با ایجاد تهدید برای امنیت اوکراین، در حال استقرار نیروهای مسلح خود در نزدیکی مرزهای این کشور است.  

خومچاک در صحن پارلمان اوکراین همچنین آنهایی را که "جدایی طلبان تحت حمایت روسیه" خواند، متهم به نقض نظام مند آتش بس مورد توافق در ژوئیه ۲۰۲۰ در شرق اوکراین کرد.

نمایندگان اوکراینی مدعی هستند که ۲۶ سرباز این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون توسط جدایی طلبان کشته شدند که ۴ تن از آنها در هفته گذشته با گلوله تک تیرانداز به قتل رسیده اند.
خومچاک گفت که فدراسیون روسیه به سیاست تهاجمی علیه اوکراین ادامه می دهد.
طبق ادعای وی، نیروهای مسلح روسیه از مناطق مختلف در نزدیکی مرزهای مشترک با اوکراین به منظور حفظ آمادگی جنگی و انجام رزمایش حضور یافته اند. 
خومچاک ادامه داد: مسکو ۳۲ هزار و ۷۰۰  نیرو در «جزیره کریمه» مستقر کرده است، در حالیکه افسران این کشور ۲۸ هزار نیروی جدایی طلب مستقر در شرق اوکراین را فرماندهی می کنند. 
اوکراین، کشورهای غربی و ناتو مدعی هستند که روسیه نیرو و تسلیحات سنگین به افرادی که اوکراین آنها را جدایی طلب می خواند، ارسال می کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha