روز جمهوری اسلامی نماد مردم سالاری دینی است

ارومیه-ایرنا- سخنگوی اصلاح طلبان آذربایجان‌غربی و فعال سیاسی و اجتماعی گفت: دوازدهم فروردین ، روز جمهوری اسلامی نماد مردم سالاری دینی در ایران پسا انقلاب اسلامی است.

هوشنگ عطاپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و عملا رژیم استبدادی پهلوی برچیده شد  و مردم طعم پیروزی انقلاب خود را در سایه خون شهدا و مجاهدت مجاهدین چشیدند، اما در ۱۲ فروردین ۵۸ با تاکید و رهبری داهیانه امام خمینی (ره) مردم در صندوق رای که نماد دموکراسی است حاضر شدند و به نظام جمهوری اسلامی رای آری دادند. 

وی ادامه داد: مردم با این انتخاب خود هم نوع نظام سیاسی خود را تعیین کردند و هم به افکار عمومی دنیا نشان دادند که قرار است در ایران پسا انقلاب اسلامی ، سرنوشت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ملت را صندوق رای تعیین بکند.

این فعال سیاسی و اجتماعی افزود: به همین دلیل روز ۱۲ فروردین ، نمادی است از حق انتخاب مردم آزاد شده از استبداد که مردم سالاری دینی را به عنوان نظام سیاسی خود پذیرفته و به همین خاطر هم این روز با آن پشتوانه قوی آرای مردمی نوعی سرمایه اجتماعی نظام سیاسی بوده که تعهدآور است. 

عطاپور بیان کرد: وقتی یک رخدادی در حیات ملت نقش سرمایه اجتماعی دارد، یعنی حفظ ارزش های حقیقی آن رخداد  و آن سرمایه، برای حفظ ارزش های آن ملت ، امری بنیادین است. 

وی اضافه کرد: یک اراده در بهمن سال ۵۷ شکل گرفت و انقلاب مردم را به پیروزی رسانید ، اما در ۱۲ فروردین ۵۸ این اراده در پای صندوق رای رسمیت یافت و شهروندان به شکل رسمی بر این نظام با انتخاب اگاهانه دیگری ، صحه گذاشتند.

وی با بیان اینکه این رویداد مهم تاریخی یک سرمایه اجتماعی است گفت: مهمترین مسوولیت ما چه به عنوان مسوول یا شهروند حفظ این سرمایه است. 

عطاپور اظهار داشت: روح این سرمایه اجتماعی ، نقش مردم سالاری دینی در اداره تمام امور کشور بوده و به همین دلیل پاسداشت این روز تاریخی فراتر از نگاه‌های سیاسی ، یک امری ملی و مردمی است.

به گزارش ایرنا روز ١٢ فروردین روز جمهوری اسلامی ایران است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =