۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84280809
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ترجیح مردم مهریز به ماندن روز طبیعت در خانه

یزد- ایرنا- جمعی از شهروندان مهریز با بیان اینکه حدود ۱۴ ماه از اعلام شیوع کرونا می گذرد، و خبر ابتلای مردم در رسانه ها رصد می شود، گفتند: در چنین شرایطی تنها راهکار برای سلامت جمعی ،رعایت نکات بهدشتی،پرهیز از سفر و دورهمی‌هاست و باید همانند پارسال روز طبیعت را در خانه ماند.

آنها روز پنجشنبه در آستانه روز طبیعت ( ۱۳ فروردین ) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کردند که همانند سال گذشته آماده هرگونه همکاری با مسوولان ستاد پیشگیری از کرونای شهرستان و استان یزد نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتی و رعایت مقررات هستند.

به گفته آنها در صورت بی توجهی نسبت به هشدارها که از آنان خواسته شد، ۱۳ فروردین امسال برای حفظ سلامتی خود و قطع زنجیره بیماری کووید ۱۹، از حضور در طبیعت پرهیز و در خانه های خود بمانند، اگر این موضوع رعایت نشود، ممکن است موج چهارم کرونا همراه با افزایش مبتلایان به کرونای جهش یافته آغاز شود، پس چه بهتر برای پیشگیری در خانه بمانیم.

فاطمه ابویی مهریزی از فرهنگیان ساکن محله « اِستهریج» مهریز از عادی‌انگاری برخی افراد نسبت به خطر شیوع مجدد کرونا انتقاد کرد و گفت: مردم باید آگاه باشند، این ویروس هنوز ریشه کن نشده است .

وی اظهارکرد: بهترین راه پیشگیری که بارها پزشکان متخصص، کارشناسان بهداشت و مسوولان ستاد پیشگیری از کرونا اعلام کردند،پرهیز از دورهمی های خانوادگی، خودداری از تجمع و تردد غیرضروری است، و از مردم خواست ،  مقررات و محدودیت‌ها را رعایت کنند.    

دیگر شهروندی مهریزی هم که در بلوار شهید زارع زاده در یک مغازه لوازم ورزشی فعالیت دارد، به اهمیت پیشگیری و احترام به مقررات در روز طبیعت اشاره کرد و گفت: متاسفانه پایه مشکلات ساده‌انگاری است که در بین برخی افراد دیده می‌شود.

رضا زارعیان افزود:« از اسفند سال ۹۸ تاکنون تعدادی از مردم به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و برخی هم فوت کردند، اگر شهروندان به مقررات بی‌توجه و ساده‌انگاری کنند و برخی دورهمی‌ها و تجمع‌ها شکل بگیرد بعد از آن باید منتظر برخی مشکلات و افزایش موار بستری‌ در بیمارستان‌ها بود.»

وی تصریح کرد: اگر مردم در فکر سلامتی خود و دیگران خصوصا کادر درمان و بخش سلامت شهرستان، استان و کشور هستند به مقررات احترام بگذارندو روز طبیعت را در خانه های خود باشند.         

پارک‌ها و بوستان‌ها تعطیل  

همچنین شهردار مهریز گفت: با توجه به دستورالعمل ستاد مقابله با کرونای استان یزد برگزاری هرگونه دورهمی و تجمع مردم در بوستان‌ها، تفرجگاه ها و فضای سبز در محدوده شهری برای پیشگیری از ویروس در روز طبیعت ممنوع است، مسافران و مردم هم از هرگونه تردد خودداری کنند.

حمزه زارع زاده مهریزی افزود: تمامی راه های منتهی به بوستان‌های شهر بسته است و برای مهار و کنترل کرونا همه مردم و مسافران با رعایت نکات بهداشتی به مقررات احترام بگذارند که همکاری آنها بسیار ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه مهریزی ها به میهمان‌ نوازی معروف هستند، خاطرنشان کرد: در شرایط حاضر به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا؛ مردم و مسافران با مسوولان همکاری کنند، انتظار می رود، امسال همانند روز طبعیت سال گذشته مردم در خانه های خود بمانند.

زارع زاده مهریزی بیان کرد: « اگر همکاری مردم نباشد، بدون شک موج چهارم کرونا با افزایش تعدا بیماران و موارد بستری ها  در بیمارستان ها آغاز می شود ،تنها با همراهی مردم و اقدام مسوولان می توان از این چالش بهداشتی عبور کرد.

روز طبیعت مردم همکاری کنند

فرماندار مهریز هم با قدردانی از همراهی مردم با مسوولان و ستاد کرونا و احترام به مقررات ابلاغی گفت: برای پیشگیری از کرونا باید همانند سال گذشته در روز طبیعت مردم و مسافران از سفرهای غیرضروری و حضور در این شهرستان که موجب افزایش ویروس می شود، خودداری کنند.

رضا زارع زاده مهریزی با قدردانی از  همکاری مردم با مسوولان که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون وجود دارد، اظهار کرد: پرهیز از هرگونه دورهمی و تجمع در پارک‌ها و مناطق ییلاقی در بخش مرکزی نقش اصلی در پیشگیری از کرونا دارد و همه باید به مقررات پایبند باشند.

وی اظهار کرد: باید روز طبیعت را بدون حضور مردم و مسافران و تجمع در پارک‌ها و مناطق ییلاقی سپری کرد، زیرا مردم نقش اصلی در پیشگیری از ویروس دارند چون عامل اصلی خیلی از مشکلات ناشی از شیوع کرونا به خاطر ترددهای غیرضروری و اجتماع در جمع است، امید می رود روز۱۳ نوروز بدون هیچ مشکلی سپری شود.

این مسوول با بیان اینکه حضور در پارک‌ها و بوستان ها برای پیشگیری از شیوع کرونا با محدودیت هایی  روبرو ست تصریح کرد: عنایت به شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در خارج از منزل جزو عوامل اصلی غلبه بر ویروس و گذر از شرایط سخت موجود است .

زارع زاده مهریزی از تلاش مسوولان  و اعضای ستاد کرونای شهرستان قدردانی کرد و یادآور شد: همراهی مردم با مسوولان در بخش‌های مختلف عامل موفقیت است،اگر این روحیه نباشد، هیچ عملی قابل اجرا نیست.                   دورهمی در روز طبیعت ممنوع 

بر اساس اطلاعیه ستاد  مقابله با کرونا در یزد هرگونه دورهمی و تجمع در روز طبیعت در استان ممنوع است و دستگاه‌های مسوول و نظارتی مکلف هستند از تجمع و دورهمی ها جلوگیری کنند.

به شهروندان هم توصیه شد که در روز طبیعت حتی الامکان از منزل خارج نشوند و با پرهیز از حضور در جمع‌ها و اماکن شلوغ، تمامی دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بهداشتی را رعایت و از هرگونه عادی‌انگاری پرهیز کنند.

مهریزی‌ها ۱۳ نوروز را در خانه به در کنند

سرپرست شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مهریز هم با  توجه به وجود کرونا در جامعه و روز طبیعت گفت: به دلیل افزایش شیوع این ویروس هرگونه تجمع روز ۱۳ فروردین ماه ممنوع است.

علیرضا پورمازار افزود: هرسال بر اساس یک سنت دیرینه ، شهروندان به باغ‌ها و فضای سبز می‌رفتند،  توصیه می شود مردم تا حد امکان از منازل خود خارج نشوند و در صورت حضور در فضای باز و یا سبز، با پرهیز از حضور در جمع‌ها و اماکن شلوغ، تمامی توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند .

تداوم شیوع کرونا 

هر سال با آغاز بهار طبیعت، ایرانیان با برپایی آداب و رسوم و تکریم شعایر دینی و اخلاقی به استقبال عید نوروز می رفتند ، اما امسال به دلیل شیوع کرونا و مخاطره آن بر سلامت شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ با چالش جدی مواجه است و از مردم برای پرهیز از دورهمی های خانوادگی و سفر دعوت شد. 

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

مهریز ۶۰۰ اثر تاریخی شناسایی‌ شده دارد و باغ پهلوان پور، قنات حسن‌آباد مشیر و دهنو در فهرست آثار سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) ثبت شد که تاکنون ۱۱۴ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی مهریز در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.  

بنای اولیه مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =