فرماندار: وضعیت هرسین در آستانه روز طبیعت از نظر کرونا شکننده است

کرمانشاه - ایرنا - فرماندار شهرستان هرسین گفت: با اینکه وضعیت این شهرستان اکنون از نظر کرونایی زرد است اما حضور مردم در تجمع ها، مرکز شهر و همینطور در آستانه روز طبیعت، شرایط برای این شهرستان شکننده شده است.

"عبادالله کنجوریان" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: هرسین با اینکه در وضعیت زرد قرار دارد اما با وجود مسافران و مهمانان نوروزی و همچنین برگزاری مراسم های خطر آفرین همچون مجالس فاتحه خوانی و عروسی، شیوع کرونا در شهرستان روند صعودی پیدا کرده است.

او افزود: در این راستا طی اطلاعیه ها و پیام هایی همواره از مردم‌ درخواست همکاری و مواظبت از خود و خانواده هایشان را داشته ایم و نسبت به شیوع این بیماری و همچنین کرونای جهش یافته انگلیسی به صورت گسترده و با انتشار پیام در فضای رسانه ای و نصب پلاکارد و بیلبورد اطلاع رسانی و آگاه سازی های لازم را انجام داده ایم.

فرماندار هرسین در ادامه گفت: تا قبل از عید نوروز و ورود مهمانان و مسافران نوروزی شهرستان در وضعیت پایداری قرار داشت ولی با ورود آنان شهرستان از حالت پایدار خارج شد و تعداد مبتلایان افزایش یافت.

بیش از هزار و ۴۰۰ هرسینی به کرونا مبتلا شدند

وی با اشاره به اینکه از ابتدای کرونا تا کنون سه هزار و ۴۲۴ تست پی سی آر در این شهرستان انجام شده اظهار داشت: از این تعداد یک هزار و ۴۷۱ نفر به کرونا مبتلا شدند.

فرماندار هرسین با تاکید بر عدم حضور در دورهمی ها، دید و بازدیدهای نوروزی، حضور در اماکن تاریخی و اماکن سربسته و حضور در دامان طبیعت در روز طبیعت متذکر شد: با توجه اینکه موارد ذکر شده منجر به ایجاد تجمعات خطر آفرین می شود و در این محیط ها به طور قطع نه از ماسک استفاده می شود نه فاصله فیزیکی رعایت می شود، مطمئنا آمار مبتلایان افزایش خواهد یافت.

او  گفت: چون اکثر مهمانان و مسافران نوروزی از شهرها و استان های آلوده کشور در هرسین حضور دارند بر شدت نگرانی های ما افزوده است.

وی همچنین تاکید کرد: در پایان هفته جاری، بر اساس سنت نوروزی، شهروندان به باغ‌ها و فضای سبز می‌رفتند که توصیه ما به عموم شهروندان آن است که از منازل خود خارج نشوند و امسال نیز همچون سال گذشته روز طبیعت را در خانه بمانند تا ان شاءالله سال ۱۴۰۰ شاهد ریشه کنی این ویروس منحوس باشیم.

ادارات به افراد بدون ماسک خدمات نمی دهند

رییس ستاد مقابله با کرونا شهرستان هرسین در ادامه با بیان اینکه بارها به مسوولان ادارات و کارکنان آنها یادآوری شده از ارائه خدمات به افراد بدون ماسک خودداری کنند، افزود: ادارات حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی نیز با برنامه ریزی قبلی و فقط در صورت ضرورت و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به جامعه هدف خود خدمات ارائه نمایند.

کنجوریان با اشاره به بازدیدهای روزانه در سطح شهر هرسین اظهار داشت: متاسفانه شاهد عادی انگاری در میان اصناف هستیم و باوجود هشدارها، اکثر صنوف علاوه بر عدم رعایت شیوه نامه ها مکان کسب خود را سهواً به محل اتصال زنجیره کرونا تبدیل کرده‌اند.

او گفت: در این راستا از اصناف و بازاریان انتظار داریم مروج و الگوی سایرین در استفاده از ماسک باشند و با هرگونه تجمع در واحد صنفی خود جلوگیری کنند.

اصناف هرسین در آستانه خسارت و آسیب کرونایی

کنجوریان با بیان اینکه تغییر رنگ کرونایی از زرد به نارنجی تبعات زیادی برای شهرستان خواهد داشت، تصریح کرد: مشاغل خدماتی، تفریحی و گردشگری همچون رستوران ها، مراکز تهیه غذاهای آماده، مهمانسراها، هتل ها، مراکز اقامتی و بوم گردی، سیستم حمل و نقل عمومیِ برون شهری و درون شهری ، باشگاهها و مجتمع های ورزشی و گردشگری، آرایشگاه های زنانه و مردانه و مشاغلی همانند تولیدی های کوچک که به علت محدود بودن محیط کاری امکان رعایت فاصله فیزیکی و تهویه هوا وجود ندارد در معرض آسیب و خسارت قرار می‌گیرند.

فرماندار هرسین از مردم‌ این شهرستان خواست که با عدم حضور در تجمعات خطر آفرین همانند مجالس ترحیم و عروسی ها ضمن حفظ سلامت خود به قطع زنجیره کرونا کمک کنند.

او تصریح کرد: با شیوع کرونای انگلیسی انتظار ما فراتر رفته و به شدت نگران سلامت مردم هستیم و از طرفی از قاریان مجالس ترحیم به شدت گلایه مندم چون باوجود درخواست ها و هشدار های مکرر حاضر نشدند به صورت خودجوش حتی برای مدت کوتاهی فعالیت نکنند.

بر اساس تصمیمات ستاد مقابله با کرونا و بر اساس مقررات موضوعه برای رنگ‌بندی‌های مختلف کرونایی، هرگونه تجمع و دورهمی در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین (به‌ویژه روز طبیعت) ممنوع است.

بر اساس مصوبات مدیریت هوشمند کرونایی، حضور در پارک‌ها و تفرجگاه و بوستان‌ها، ممنوع و نظارت و کنترل لازم توسط مراجع مربوطه در این خصوص صورت خواهد پذیرفت.

هم اکنون ۶ بیمار کرونایی در بیمارستان هرسین بستری است.

هرسین با جمعیتی بیش از ۸۵ هزار نفر در جنوب شرق کرمانشاه قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =