پارسال بلایای طبیعی ۱۵۰۰میلیاردتومان به کشاورزان خراسان شمالی خسارت زد

بجنورد- ایرنا- رییس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سال گذشته براثر بلایای طبیعی ( سرمازدگی، سیل و طوفان و تگرگ) حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان این استان خسارت وارد شد.

حسینعلی فرهادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : حدود چهار هزار میلیارد ریال از خسارت های ناشی از بلایای طبیعی به بخش کشاورزی استان خراسان شمالی مربوط به سرمازدگی اواخر اسفندماه سال گذشته بود که با رسیدن دما  به زیر ۱۲ درجه سانتیگراد؛ به سردرختی ها و محصولات زراعی کشاورزان خسارت وارد شد.
وی اضافه کرد : بیشترین خسارت های ناشی از سرما زدگی سال گذشته به استان مربوط به شهرستان مانه و سملقان یکی از مناطق مستعد کشاورزی بود به گونه ای که یک سوم از این خسارت ها صرفا به کشاورزان این شهرستان وارد شد.
رییس اداره مدیریت و بحران سازمان جهاد کشاورری استان خراسان شمالی اظهارداشت : بررسی ها نشان می دهد که ۸۵ درصد از خسارت های ناشی از بلایای طبیعی به محصولات زراعی و باغی استان مربوط به سرما زدگی است .
به گفته وی همچنین ۶۳ درصد از این خسارت ها به سردرختی و محصولات باغی، ۳۳ درصد مزارع کشاورزی و چهار درصد نیز به تاسیسات زیربنایی حوزه کشاورزی گزارش شده است.
بیمه محصولات کشاورزان راهکار جبران خسارت ها
رییس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت : با وجود خسارت های چندین میلیارد ریالی ناشی از حوادث غیر مترقبه به کشاورزان استان در سال گذشته، هیچ گونه حمایت مادی دولتی برای جبران این خسارت ها تخصیص نیافت.
فرهادی بیمه سپاری محصولات کشاورزی را تنها راهکار برای جبران خسارت ها بیان کرد و از کشاورزان خواست تا در زمان مقرر محصولات کشاورزی خود اعم از زراعی، باغی و حتی دامی را تحت پوشش صندوق بیمه این محصولات قرار دهند تا در صورت زیان حداقل بخشی از این خسارت ها جبران شود.
وی سطح  اراضی کشاورزی استان خراسان شمالی را افزون بر ۳۴۴ هزار هکتار اعلام کرد و اظهارداشت : سالانه کمتر از ۱۵ درصد از این اراضی تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار می گیرد و اکثر کشاورزان به دلایلی از جمله نارضایتی از پرداختی های بیمه در زمان زیان و عدم نقدینگی تمایلی به بیمه سپاری ندارند.
 براساس آمار ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی خراسان شمالی در بخش‌های مختلف ۷۷ هزار و ۵۷۲ میلیارد ریال  در سال است که  از این میزان ۲۶ هزار و ۵۴۹ میلیارد ریال مربوط به محصولات زراعی و مابقی محصولات باغی است و در یک دهه گذشته بلایای طبیعی بیش از ۴۲ هزار و ۱۰۷ میلیارد ریال به کشاورزان استان خسارت زد .
 استان خراسان شمالی ۱.۱ درصد از  ارزش افزوده بخش کشاورزی ایران به کشاورزان استان خراسان شمالی قرار دارد و این در حالیست که در مجموع سهم استان از  تولید ناخالص داخلی کشور کمتر از یک دهم است.
 خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنندو از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان نیز ۴۴ درصددر روستاها و مابقی در شهرها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =