سازمان ملل از شورای امنیت خواست برای توقف جنگ داخلی میانمار اقدام کند

تهران- ایرنا- نماینده سازمان ملل در امور میانمار روز چهارشنبه خواستار مداخله شورای امنیت برای توقف ماشین جنگ داخلی میانمار شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، "کریستین شرنر بورگنر" نماینده سازمان ملل در امور میانمار از شورای امنیت خواست که در بحبوحه افزایش بحران در میانمار اقدامی انجام دهد و در حالی که حکومت نظامی با خشونت اعتراضات دموکراسی را سرکوب می کند، درباره خطر جنگ داخلی و حمام خون قریب الوقوع در میانمار هشدار داد.

طبق اظهارات به دست آمده توسط خبرگزاری فرانسه، نماینده ویژه در جلسه غیرعلنی گفت: من از شورای امنیت درخواست می کنم که تمام ابزارهای موجود را برای انجام اقدامات جمعی و  آنچه درست است و شایسته مردم میانمار است در نظر بگیرد و از یک فاجعه چند بعدی در قلب آسیا جلوگیری کند.

بورگنر افزود که وی برای گفتگو با حکومت نظامی میانمار آماده است اما اگر فقط منتظر باشیم تا آنها آماده گفتگو شوند، وضعیت فقط بدتر خواهد شد، حمام خون قریب الوقوع است.

از زمان کودتای ۱۳ بهمن در سراسر میانمار شرایط فوق العاده اعلام شد و رهبران ارتش مسئولیت تمام امور دولتی را در دست دارند و شبکه تلویزیونی دولتی اواخر اسفند ماه سال گذشته  گفت که حاکمان نظامی در بخش های زیادی از شهر یانگون بزرگترین شهر این کشور و برخی مناطق دیگر حکومت نظامی برقرار کرده اند.

ارتش میانمار که در ۶۰ سال گذشته سال های زیادی حکومت را در اختیار داشته اما در یک دهه گذشته تا حدی قدرت را به غیرنظامیان داده بود، همواره با گروه های قومی در نبرد بوده و در سال ۲۰۱۷ کارزار پاکسازی قومی را علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در غرب کشور اجرا کرد و هزاران تن را به قتل رساند و ۷۰۰ هزار نفر را مجبور به مهاجرت به بنگلادش کرد که در شرایط دشواری به سر می‌برند.

پس از کودتای ۱۳ بهمن (اول فوریه) تاکنون بیش از ۵۰۰ تن کشته شدند و چشم انداز تیره در انتظار این کشور است و امکان بروز خشونت‌ها با ورود گروه‌های شورشی مسلح به صحنه نبرد با ارتش میانمار تشدید شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =