۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۰۳
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 84280539
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

همایش مشترک اقتصادی خراسان رضوی ‌و ماری ترکمنستان برگزار شد

مشهد- ایرنا- نخستین همایش مشترک اقتصادی خراسان رضوی و استان ماری ترکمنستان با مشارکت جمعی از فعالان اقتصادی این دو استان همجوار مرزی روز چهارشنبه با حضور برخی مسوولان محلی و نمایندگان برخی وزارتخانه های ایران و ترکمنستان در قالب وبینار برگزار شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در چهارچوب گسترش و توسعه همکاریهای استانی، در سال ۹۳ سه یادداشت تفاهم بین استان های خراسان رضوی و ماری در حضور روسای جمهوری ایران و ترکمنستان، در عشق آباد به امضا رسید.
غلامعباس ارباب خالص افزود: این تفاهمنامه‌ها بین استانداران وقت خراسان رضوی و ماری ترکمنستان، خراسان شمالی و آخال و استان گلستان و بالکان ترکمنستان امضا شد که با هدف گسترش ارتباطات استانی و در چارچوب همکاریهای دوجانبه بین دو کشور تعریف شده است.
وی ادامه داد: با پیگیری‌ها انجام شده طی هفت ماه گذشته، سه ملاقات در قالب ویدئو کنفرانس بین استانداران خراسان رضوی و مرو، خراسان شمالی و آخال و استان گلستان و بالکان ترکمنستان انجام شد و بعد از آن نیز چندین دور نشست‌های کارشناسی تخصصی میان بخش های اقتصادی، فرهنگی، دانشگاهی و پزشکی و درمانی در سطوح مختلف برای عملیاتی کردن تفاهمنامه‌ها برگزار گردید.  

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: وبیناری که امروز شاهد برگزاری آن بودیم در راستای گسترش همکاریهای اقتصادی با حضور تجار و فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی از ایران و استان ماری از ترکمستان بود.
وی افزود: امید است نشست بعدی بین استان گلستان و بالکان در حوزه‌های یاد شده برگزار شود. 
ارباب خالص ادامه داد: این همکاری‌ها، روابط بین استانهای همجوار ایران و ترکمنستان را به منظور بهره‌مندی بیش از پیش از ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی، تحقیقاتی، علمی و ترانزیتی ۲ کشور عملیاتی خواهد نمود.
وی گفت: استانهای خراسان رضوی و مرو، از سالیان قبل دارای مناسبات اقتصادی و بازرگانی مناسب بوده اند و تاکنون چندین دور نمایشگاه اقتصادی از سوی خراسان رضوی در مرو برگزار شده است.

در این همایش وبیناری ۲۸ نفر از تجار و فعالان صنایع اقتصادی استان ماری ترکمنستان به همراه برخی مسوولان دولتی این کشور از جمله سرکنسول ترکمنستان در مشهد و جمعی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و  مسوولان استانداری و  اتاق بازرگانی خراسان رضوی، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق و سرکنسول ایران در مرو ترکمنستان حضور داشتند.

جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در بخش مرکزی قاره آسیا و شمال ایران قرار دارد. عشق‌آباد پایتخت جمهوری ترکمنستان در فاصله کمتر از ۳۰ کیلومتری شمال مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

ترکمنستان با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد و از راه دریا نیز با روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران و قزاقستان همسایه است.
۵۳۲ کیلومتر از مرز هزار و ۴۱۴ کیلومتری ایران و ترکمنستان که از شرق دریای خزر تا شمال شرقی ایران در حوزه استانهای خراسان رضوی و گلستان امتداد دارد، مربوط به خراسان رضوی در نوار شمالی شرقی این استان است. شهرستانهای قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد استان خراسان رضوی در جوار کشور جمهوری ترکمنستان قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha