طالبان در دیدار با خلیلزاد برخروج خارجی ها  از افغانستان تاکید کرد

تهران- ایرنا- ملا برادر رهبر سیاسی طالبان در دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در مهلت تعیین شده تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از روزنامه هشت صبح، محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز چهارشنبه در پیام توییتری نوشت: در این نشست درباره عملی‌شدن تمام‌ بندهای توافق‌نامه دوحه به گونه عمومی صحبت شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان افزود که دو طرف بر تعهدات خود به توافق‌نامه دوحه اصرار ورزیده‌اند.

محمدنعیم همچنین گفت که هیأت طالبان بر خروج نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده تأکید کرده است و این مساله یک گام اساسی برای حل مشکلات کشور است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان هم‌چنان ادامه داد:  در این نشست در مورد آزادی تمام زندانیان، پایان قرارگرفتن طالبان در فهرست سیاه و سایر موضوعات مربوط بحث و گفت‌وگو شده است.

براساس توافق‌نامه دوحه که در اسفند سال ۱۳۹۸ در دوحه پایتخت قطر میان آمریکا و طالبان به امضاء رسید، نیروهای امریکایی و خارجی باید در اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) از افغانستان خارج شوند.

به گزارش روزنامه هشت صبح، در روزهای اخیر گفته شد که ممکن است، امریکا و طالبان  در زمینه تأخیر خروج نیروهای خارجی و امریکایی به توافق برسند.

تاخیر در خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حالی منتشر می شود که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته در اولین کنفرانس خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا طبق توافق ترامپ با طالبان، نیروهای نظامی آمریکا را در اول ماه مه ( ۱۱ اردیبهشت) از افغانستان خارج می کنید، گفت: بسیار دشوار است که مهلت اول مه را اجرایی سازیم. کاری که کرده‌ایم این بوده است که با متحدانمان ملاقات می‌کنیم.

بایدن افزود: اگر بخواهیم از افغانستان خارج شویم به شکل منظم و ایمن و با مشورت متحدان خواهد بود. هدف من ماندن طولانی مدت در افغانستان نیست؛ باید دید چگونه به توافق ترامپ عمل کرد، توافقی که حتی نمی شد آن را شروع کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال فعلی خروج نیروها انجام خواهد شد، ادامه داد: نمی‌توانم پیش بینی کنم تا چه زمانی خروج نیروها از افغانستان انجام می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =