جهاد کشاورزی اردبیل: سیب‌زمینی‌کاران در انتخاب بذر دقت کنند

اردبیل - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی اردبیل به سیب‌زمینی‌کاران منطقه توصیه کرد در انتخاب بذر محصول دقت کنند.

به گزارش ایرنا ، علی حسین احدی عالی روز چهارشنبه گفت: کشت سیب‌زمینی هزینه بالایی دارد و برای هر هکتار حدود سه تن بذر نیاز است و لازم است کشاورزان از نهاده‌های با کیفیت بویژه بذور با کیفیت گواهی شده، استفاده کنند تا میزان عملکرد محصول تا ۱۱۰ تن در هکتار افزایش یابد.

او به کشاورزان سیب‌زمینی‌کار توصیه کرد که امسال بذر موردنیاز خود را جهت کشت از بذور سیب‌زمینی سالم ، گواهی شده و مرغوب تولید کشاورزان خبره و مجرب دشت اردبیل تامین کنند.

وی همچنین به وجود سه شرکت فعال تولیدکننده عمده مینی‌تیوبر سیب‌زمینی در شهرستان اردبیل با تولید بیش از سه میلیون عدد مینی‌تیوبر اشاره کرد و افزود: مینی‌تیوبرها عاری از هر گونه آلودگی و ویروس بوده و از لحاظ طبقه‌بندی در استانداردهای بسیار مناسب قرار دارند و کلاس‌های اول و دوم این نوع از بذرها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و کشاورزان می‌توانند با تهیه و کشت آن از منبع بذری سالم و مطمئن برخوردار شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: سالانه ۵۰ هزار تن بذر سیب‌زمینی از استان‌های همجوار با صرف هزینه‌های هنگفت توسط کشاورزان جهت کشت به این شهرستان وارد می‌شود و عدم توجه به وضعیت سالم و استاندارد بودن بذور تهیه شده و معیوب بودن بذور وارد شده موجب انتقال انواع آفات و بیماری‌ها نظیر بید سیب‌زمینی خسارت‌های زیادی متوجه کشاورزان می‌کند.

استان اردبیل با تولید حدود ۲۰ درصد سیب‌زمینی کشور، مهم‌ترین قطب تولید این محصول در ایران محسوب می‌شود ، سیب‌زمینی تولید شده در این استان از لحاظ کیفیت، درصد ماده خشک، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در جایگاه برتر کشور قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =