کاهش سهمیه واکسن دریافتی اتحادیه اروپا از شرکت های داورسازی

تهران – ایرنا – سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای عضو این نهاد تا پایان مارس (۱۲ فروردین ماه) ۱۰۷ میلیون واحد انواع واکسن کووید -۱۹ دریافت خواهند کرد که پائین تر از اهداف اولیه است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ کشورهای عضو این سازمان اروپایی براساس قراردادهای امضا شده با شرکت های داروسازی پیش بینی کرده بودند، تا پایان مارس ۱۲۰ میلیون دوز واکسن از شرکت انگلیسی - سوئدی آسترازنکا و ده ها میلیون واحد دیگر از شرکت های آمریکایی فایزر- بیونتک و مدرنا دریافت خواهند کرد.

اتحادیه اروپا پس از کاهش میزان واکسن تحویلی آسترازنکا، در هدف اولیه خود تا پایان مارس تجدیدنظر کرد و میزان دریافتی را به حدود ۱۰۰ میلیون دوز رساند.

به گفته این سخنگو که نام وی ذکر نشده، آسترازنکا قرار است تا امروز (چهارشنبه) بر اساس هدف تجدیدنظر شده بالغ بر ۳۰ میلیون واحد واکسن تحویل دهد و فایزر بیونتک و مدرنا بر اساس تعهدات اولیه به ترتیب نزدیک به ۷۰ میلیون واحد و ۱۰ میلیون واحد، تحویل خواهند داد.

اتحادیه اروپا انتظار دارد که میزان دریافتی واکسن در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ به میزان قابل توجهی افزایش یابد تا برای مصون سازی دستکم ۷۰ درصد جمعیت بزرگسال تا ژوئیه و تسریع  در روند واکسیناسیون که تاکنون کند بوده، کفایت کند.

«سباستین کورتس» صدراعظم اتریش نیز روز چهارشنبه گفته است که کشورش در حال نهایی‌کردن مذاکرات با روسیه برای خرید یک میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی است.

دولت اتریش اعلام کرد که توافق اولیه ای بین دو کشور حاصل شده که بر اساس آن تحویل مجموعا یک میلیون دوز واکسن روسی در سه ماه آینده برنامه ریزی و تحویل نخستین محموله شامل ۳۰۰ هزار دوز برای ماه پیش روی میلادی (آوریل) برنامه ریزی شده است.

آژانس دارویی اروپا (EMA) نیز فرایند ارزیابی اثربخشی، ایمنی و کیفیت واکسن اسپوتنیک وی و مطابقت آن با استانداردهای اتحادیه اروپا آغاز کرده است.

واکسن اسپوتنیک وی شرکت روس گاملیا گرچه مدت‌ها با سوء ظن و احتیاط برخی از کشورها روبرو بود ولی پس از آنکه نشریه علمی معتبر لنست با درج مقاله‌ای مهر تائید بر کارایی ۹۱ درصدی و ایمنی آن زد با استقبال کشورهای بیشتری روبرو شده است.

پس از آنکه توزیع جهانی این محصول در اواخر سال ۲۰۲۰میلادی آغاز شد، تاکنون ۵۱ کشور مجوز کاربرد اضطراری نخستین واکسن کرونای روسیه و جهان را صادر کرده و بیش از یک میلیارد دوز آن سفارش داده شده است. قیمت به نسبت ارزان این واکسن و امکان نگهداری طولانی مدت در یخچال از دیگر جاذبه‌های این واکسن به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان