مردم از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنند

اردبیل - ایرنا - مدیرکل محیط زیست استان اردبیل به مردم و مسافران توصیه کرد از ریختن زباله و رها کردن ماهی قرمز در روز سیزده بدر در طبیعت خودداری کنند.

سعید شهند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای پاسداری از محیط زیست و طبیعت مردم در سیزده بدر از ریختن زباله و پلاستیک در طبیعت خودداری و زباله‌ها را جمع‌آوری و در سطل‌های زباله بریزند، چرا که محیط زیست و طبیعت سالم سرمایه اجتماعی بزرگی است که ارتباط کامل با سلامت عمومی جامعه دارد.

او با اشاره به اینکه مردم از شکستن شاخ و برگ درختان، لگدمال کردن گیاهان و گل‌ها و هرگونه شکار و صید خودداری کنند، اظهارکرد: هموطنان همچنین از خاموش بودن آتش هنگام ترک محل اتراق خود مطمئن شوند تا اتفاق ناگواری برای طبیعت اتفاق نیافتد.

وی گفت: مردم همچنین از رها کردن سبزه در طبیعت و ماهی قرمز در برکه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها به جد خودداری کنند، چرا که رها کردن آنها اکوسیستم طبیعت را به هم می‌زند.

وی با بیان اینکه ماهی قرمز از انواع ماهی‌های تهاجمی است که با خوردن تخم و نوزاد ماهی‌های دیگر باعث کاهش جمعیت آنها می‌شود و کارشناسان محیط زیست نسبت به این آسیب بارها هشدار داده‌اند، از هموطنان خواست، برای جلوگیری از آلودگی احتمالی، تخریب و به هم خوردن اکوسیستم های طبیعی از رهاسازی این ماهی‌ها در رودخانه‌ها و تالاب‌ها بپرهیزند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: با همکاری شهرداری مکان‌هایی در مبادی خروجی اردبیل برای رهاسازی و جمع‌آوری ماهی قرمز و سبزه شهروندان در نظر گرفته شده و مردم می‌توانند آنها را به این ایستگاه‌ها تحویل دهند.

شهند اضافه کرد: با استفاده از فرصت‌هایی چون روز طبیعت می‌توان ضمن ترک باورهای غلط در زمینه یادآوری قبح استفاده از پلاستیک و وسایل آلوده‌کننده طبیعت زیست و آگاه‌سازی افراد، انگیزه و مسئولیت ضرورت حفاظت از طبیعت و زیست بوم را در آنها نهادینه کرد.

او همچنین از آماده‌باش ماموران و محیط‌بانان یگان حفاظت محیط زیست در نقاط مختلف استان و برخورد قاطع آنها با افراد متخلف و سوء‌استفاده‌کنندگان از محیط زیست خبرداد.  

وی از مردم و دوستداران طبیعت خواست در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق شماره تماس ۱۵۴۰ اطلاع دهند.

سیزده بدر میراث کهن ایرانیان و جلوه ای از آشتی مردم با محیط زیست است، روزی که مردم در طبیعت چشم نواز بهار، میهمان خوان پر نعمت خداوند هستند تا در آیینی فرح بخش، لحظاتی سرشار از شادی و نشاط را تجربه کنند و در پیوندی دوباره با محیط زیست شکرگزار نعمت‌های بی انتهای پروردگار باشند.

نام سیزده بدر همواره با قرار دادن سبزه روی ماشین، گره زدن سبزه و آرزوکردن و سپردن آن به طبیعت، بردن تنگ ماهی و سپردن ماهی قرمز عید به رود و دریا، ورزش و تفریح، طبخ غذاهای متنوع و دیگر مناسک و سنت های خاص این روز گره خورده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =