۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 1208
کد خبر: 84280272
۳ نفر

برچسب‌ها

اسپانیا-کوزوو فراتر از یک دیدار ساده فوتبال

تهران- ایرنا- دیدار امروز (چهارشنبه) تیم ملی اسپانیا برابر کوزوو در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ چیزی فراتر از یک دیدار ساده فوتبال بوده و کانون توجه یک تنش دیپلماتیک است.

به گزارش ایرنا، منشا این تنش توصیف کوزوو به عنوان «قلمرو» از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا است؛ در واقع این نهاد فوتبالی در اعلامیه منتشره خود در خصوص دیدارهای انتخابی تیم ملی اسپانیا در گروهی که سوئد، یونان و گرجستان را نیز در دل خود جای داده، در توصیف کوزوو از کلمه «قلمرو» استفاده کرد.

این توصیف مورد استقبال کوزوو قرار نگرفت؛ کشوری که پیش از این با جمعیتی معادل ۱.۸ میلیون نفر بخشی از صربستان محسوب می‌شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد.

فدراسیون فوتبال کوزوو در واکنش به این کلمه، در بیانیه‌ای با اعلام این که «کوزوو یک کشور مستقل است» تهدید کرد که در صورتی که اجازه استفاده از پرچم و سرود ملی خود را نداشته باشد، در دیدار مذکور شرکت نخواهد کرد.

«اِرول سالیهو» دبیرکل فدراسیون فوتبال کوزوو در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: به دلیل فضای سیاسی پیرامون این تصمیم، آماده‌ بودیم که به اسپانیا نرویم.

هواپیمای حامل کاوران تیم ملی کوزوو در آستانه دیدار چهارشنبه شب

کوزوو در سال ۲۰۱۶عضویت کامل اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) و فیفا را به دست آورد و برای نخستین بار برای راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در رقابت‌های رسمی انتخابی شرکت کرد.

اکثر قدرت‌های غربی استقلال کوزوو را به رسمیت می‌شناسند اما صربستان و متحدان بین المللی آن از جمله چین و روسیه چنین موضوعی را به رسمیت نمی‌شناسند؛ این موضوع در مورد اسپانیا و یونان که در نبرد برای رسیدن به جام جهانی قطر در یک گروه حضور دارند نیز صدق می‌کند.

اسپانیا و یونان به همراه اسلواکی، رومانی و قبرس پنج عضو اتحادیه اروپا هستند که پارلمان اروپا هفته گذشته از آنان خواست تا کوزوو را به رسمیت بشناسند.

با این حال، مادرید اعلام کرده است که برگزاری دیدار امشب در ورزشگاه المپیک سویا، برای تغییر موضع این کشور در قبال کوزوو متقاعد کننده نیست.

منابع دیپلماتیک اسپانیا به خبرگزاری فرانسه گفتند: برگزاری دیدار مابین تیم‌های این دو فدراسیون تحت هیچ شرایطی موضع اسپانیا را مبنی بر عدم به رسمیت شناختن کوزوو به عنوان یک کشور، تغییر نخواهد داد.

موضع دولت اسپانیا با هراس این کشور از تاثیر غیرمستقیم به رسمیت شناختن کوزوو بر جدایی طلبان کاتالونیا، قابل توجیه است.

اسپانیا در سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفت تا از مرحله انتخابی رقابت های قهرمانی زیر ۱۷ سال اروپا برابر یونان، کوزوو و اوکراین میزبانی نکند و در نتیجه دیدارهای مذکور در نیون سوئیس واقع در مقر یوفا برگزار شد.

 پیش از آن نیز، شرکت‌کنندگان اهل کوزوو در رقابت‌های کاراته قهرمانی جهان در مادرید، زیر پرچم فدراسیون بین المللی کاراته مبارزه کردند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha