۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۶
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84280255
۰ نفر

برچسب‌ها

اولین محموله واکسن کرونا به یمن رسید

تهران - ایرنا - صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف ) از ارسال اولین محموله واکسن کرونا به عدن در یمن خبر داد.

به گزارش ایرنا، صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف ) امروز ( چهارشنبه ) در بیانیه ای که در وب سایت خود قرار داد، اضافه کرد: این محموله شامل ۳۶۰ هزار دوز واکسن کرونا از نوع استرازنکا است که امروز به عدن محل استقرار دولت مستعفی و فراری یمن ارسال شد.  

این صندوق در بیانیه خود افزود: این اولین محموله از یک میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا است که قرار است طی سال جاری میلادی ( ۲۰۲۱ ) در اختیار یمن قرار گیرد.

بر اساس این بیانیه علاوه بر ۳۶۰ هزار دوز واکسن استرازنکا که از طریق مکانیسم کواکس ارسال شده، همچنین ۱۳ هزار جعبه نگهداری واکسن و یک میلیون و ۳۰۰ هزار سرنگ مخصوص تزریق که برای شروع عملیات واکسیناسیون ایمن و موثر مورد نیاز است به استان عدن در جنوب یمن ارسال شده است.

پزشکان بدون مرز روز شنبه هفته جاری نسبت به افزایش شدید آمار مبتلایان به کرونا در یمن هشدار دادند زیرا جنگی که از سال ۲۰۱۵ توسط ائتلاف به رهبری عربستان علیه مردم یمن آغاز شد، بسیاری از مراکز بهداشتی این کشور که بدترین بحران انسانی در جهان را تجربه می کند، نابود کرده است.

حدود یک هفته پیش ، کمیته عالی ملی مبارزه با ویروس کرونا در یمن در پی افزایش شمار مببتلایان به این بیماری از مقامات این کشور خواست تا وضعیت اضطراری اعلام کند.

« فیلیپ دوامیل » نماینده یونیسف در یمن  امروز ( چهارشنبه ) پس از دریافت واکسن های کرونا در عدن گفت که رسیدن اولین محموله از واکسن های کرونا نشان دهنده لحظات مهم در مبارزه با این ویروس در یمن است.

بر اساس اعلام مقامات بهداشت جهانی، یمن در حال حاضر روزانه حدود ۱۰۰ مورد از بیماری کرونا را  ثبت می کند اما کارشناسان تخمین می زنند که تعداد واقعی بیماران به دلیل کمبود آزمایش بسیار بیشتر از آمار گزارش شده باشد.

بنا به اعلام مقامات رسمی،  کشور ۳۰ ​​میلیون نفری یمن تاکنون حدود سه هزار و ۹۰۰ مبتلا به ویروس کرونا و ۸۲۰ مورد مرگ بر اثر ابتلا به این بیماری را ثبت کرده است.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

براثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و بسیاری از زیرساخت های این کشور از جمله زیرساخت های بهداشتی و درمانی این کشور یا نابود شده و یا به دلیل محاصره زمینی ، دریایی و هوایی از سوی نیروهای متجاوز و کمبود سوخت و مواد مورد نیاز به تعطیلی کشیده شده است.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده‌ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =