درآمد مازاد استان‌های برخوردار به مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص یابد

خرم‌آباد - ایرنا - نایب رییس‌ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: درآمد مازاد استان‌های برخوردار برای توازن منطقه‌ای و تقویت سرمایه‌گذاری به مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص یابد.

به گزارش ایرنا حسین سلاحورزی روز چهارشنبه در نشست شورای گفت‌گوی دولت و بخش خصوصی لرستان اظهار کرد: در لرستان و استان‌های مشابه به طور اساسی ارزش افزوده و تولید کافی وجود ندارد که می‌بایست با درایت و برنامه‌ریزی، درآمد مازاد استان‌های برخوردار را برای توازن منطقه‌ای به این مناطق کمتر توسعه یافته تخصیص داد تا به تقویت سرمایه‌گذاری کمک شود.

وی افزود: گزارشها از وضعیت اشتغال، ساختار صنعت و معدن و پراکندگی بنگاه‌های صنعتی و معدنی استان ارائه شده و در نهایت یک تحلیل استراتژیک مبتنی بر نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصت‌های موجود انجام و پیشنهاداتی جمع‌آوری شده است که چگونگی راهکار برای تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری را مشخص می‌کند.

وی گفت: بسیاری از پیشنهادات در ماه‌های آخر سال گذشته توسط سازمان بورس انجام شده که تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه از جمله آنها است و راهکارهای استفاده از بستر سرمایه، بازار پول و در صورت فراهم شدن موقعیت، سرمایه خارجی برای چگونگی امکان سرمایه‌گذاری، منجر به تهیه برنامه‌ شد.

سلاحورزی اظهار کرد: شرکت‌های سهامی عام که با حداقل یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف شوند می‌بایست ۲۰ درصد به صورت آورده نقدی و سهام‌داران، ۳۰ درصد از محل طرح‌های نیمه‌تمام با قابلیت توسعه و ۵۰ درصد مابقی را بازار سرمایه تامین کند.

وی عنوان کرد: این طرح مصوبه هیات مدیره سازمان بورس هنوز ابلاغ نشده است و نیاز به مذاکره برای اصلاحات احتمالی دارد که اگر سهم آورده غیرنقدی افزایش و نقدی کاهش یابد شاید اجرایی شدن آن در محل‌های کمتر توسعه یافته، عملیاتی‌تر باشد.

رییس‌ اتاق بازرگانی لرستان گفت: اگر ۶ شرکت سهامی عام در این استان برای پروژه پنج هزار میلیارد تومانی در حوزه صنعت، معدن، گردشگری، کشاورزی، زیرساخت و انرژی تشکیل شود تاحدودی قابل وصول و دستیابی است.

سلاحورزی افزود: می‌توانیم از این بستر استفاده کنیم و با حرکت در آوردن طرح‌ و پروژه‌های نیمه‌تمام استان از یک سمت و تامین مالی از سوی بازار سرمایه در یک فرآیند ۲ ساله، توسعه طرح های موجود در بنگاه‌ها یا طرح‌های جدیدی را محقق کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =