گردش در طبیعت به بعد از مهار کرونا موکول شود

قزوین - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: فرصت بهره‌مندی از مواهب طبیعت همیشه وجود دارد و در این روزهای حساس برای حفظ سلامتی خود و افراد جامعه و حمایت از کادر زحمتکش درمانی باید حتی الامکان از حضور در طبیعت پرهیز و گردش در ۱۳ فروردین به بعد از ریشه‌کنی کرونا موکول شود.

به گزارش ایرنا، مهران شنتیایی روز چهارشنبه با اعلام این مطلب افزود:  از عموم مردم و علاقه‌مندان به طبیعت می خواهیم در خصوص حضور در طبیعت، تفرجگاه‌ها و مکان‌های تفریحی تابع دستورات ستاد مدیریت کرونا باشند و براساس رعایت توصیه‌های بهداشتی عمل کنند.

وی افزود: آن دسته از طبیعت‌دوستان که علاقه‌مند و مُصر به حضور در طبیعت هستند ضمن رعایت تمامی توصیه‌های بهداشتی و بهره‌مندی از این موهبت‌های الهی و ارزش‌های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت‌گردی و به کاربستن توصیه‌های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین اظهار داشت: علاقه‌مندان به طبیعت با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

وی همچنین گفت: افراد در زمان حضور در طبیعت تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و همچنین خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند و از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند که در این شرایط بهترین کار همراه داشتن گاز پیک نیکی است.

شنتیایی افزود: حاضران در طبیعت، کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله‌های خود را در جنگل، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها نکنند.

جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و حمل هرگونه سلاح، تبر و اره از دیگر توصیه‌هایی است که وی آنها را مطرح کرد و گفت: لازم است به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل‌ها و گیاهان، از آنها عکس گرفته شود و سال‌ها از دیدن آن عکس ها لذت برد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست قزوین در پایان گفت: گردشگران طبیعت به منظور بهره مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه های زیست محیطی و بهداشتی با مأموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همکاری کنندو در صورت مواجهه با تخلف هایی همچون آلودگی هوا ، زباله و پسماندها ، شکار حیات وحش گزارشات تخلف خود را  به سامانه ۱۵۴۰ اعلام کنند تا به سرعت موضوع توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست استان مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha