مدیران فرهنگی مازندران با همتایان ولگاگرادی خود وبیناری گفت‌وگو کردند

ساری - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در پاسخ به درخواست همتای ولگاگرادی خود ، برگزاری هفته فرهنگی مازندران در آن استان را پیشنهاد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، این پیشنهاد در جریان گفت و گوی وبیناری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران با مقامات همتای ولگاگرادی مطرح شد.

عباس زارع در این وبینار به صورت مستقیم با همتای خود «استانیسلاف مالیخ » رییس کمیته فرهنگی استان ولگاگراد روسیه پیرامون مسائل فرهنگی، هنری و گردشگری به گفت و گو پرداخت و گفت : بزودی موجبات آشنایی و تعامل بیشتر مردم دو استان مازندران و ولگاگراد فراهم خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود : مازندران، سرزمینی است که کوه های سترگ البرز، دریای زیبای خزر و جنگل‌های پر قدمت هیرکانی را در خود جای داده است و این تفاوت اقلیم، علاوه بر زیبایی منحصر به فرد در کنار تاریخ کهن و غنی، سبب رشد و بروز خرده فرهنگ های متعدد، متنوع و البته جذابی در مازندران شده است، از این رو بسیار مشتاقم تا با تبادل فرهنگی، بستری مناسب برای آشنایی هر چه بیشتر و بهتر مردم  دو استان با یکدیگر و  گسترش فعالیت‌های فرهنگی فراهم آید.

وی ضمن استقبال از پیشنهادات همتای ولگاگرادی خود ، گفت : با افتخار برنامه‌های فرهنگی و هنری این اداره کل در قالب «هفته فرهنگی مازندران در ولگاگراد» را پیشنهاد می کنم که این برنامه ها می تواند از یک تا هفت روز اجرا گردد.

زارع اجرای موسیقی بومی و مقامی مازندران توسط گروه های منتخب ، اکران فیلم فیلمسازان مازندرانی در قالب های گوناگون با حضور کارگردانان و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ ، برگزاری نمایشگاه های تجسمی شامل عکس، خوشنویسی، نگارگری، نقاشی و مجسمه‌سازی ، تألیف و نشر کتاب های دو زبانه برای معرفی دو استان در قالب عکس، مقالات پژوهشی ، اجرای تئاترهای عروسکی،  خیابانی و صحنه ای با رویکرد آیینی و بومی مازندران ، ارائه غذاها، بازی ها و لباسهای بومی و محلی ،  ایراد سخنرانی های پژوهش محور ، برگزاری کارگاه های آموزشی و برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری با موضوعات مورد علاقه را از جمله برنامه های پیشنهادی برای برگزاری هفته فرهنگی مازندران در ولگاگراد پیشنهاد کرد.

سیف اله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران نیز در این نشست وبیناری با «ولادیمیر پوپکوف » رییس کمیته توسعه گردشگری استان ولگاگراد روسیه پیرامون توسعه گردشگری در دو استان به بحث و تبادل نظر پرداخت.

در این نشست وبیناری «گالینا بیکادورووا » رییس کمیته سیاستگذاری و توسعه اقتصادی استان ولگاگراد نیز بر لزوم استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود در راستای توسعه روابط فرهنگی، هنری، گردشگری تاکید کرد و مقرر شد بزودی نشست‌های راهبردی در این زمینه اجرایی شود.

استان ولگاگراد با ۱۱۳ هزار کیلومتر وسعت با دو میلیون و ۷۰۰هزار جمعیت درحنوب  غربی روسیه قرار دارد.

پیش از این در خرداد ماه سال ۹۹ استاندار مازندران هم در نشست ویدیو کنفرانس با استاندار ولگاگراد روسیه خواهان اجرایی شدن تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی و تجاری دوجانبه شده بود.

در سال های ۹۷ و ۹۸ نیز با سفر متقابل استانداران دو استان ، سرای تجاری مازندران در ولگاگراد راه اندازی شده بود.

براساس اخرین آمار در سال ۹۷ ولگاگراد حدود ۶۳ میلیون دلار صادرات به ایران داشت و بیش از این میزان نیز کالاهای غیر نفتی شامل مرکبات و کیوی از مازندران به ولگاگراد صادر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =