احتمال وقوع سیلاب در چهارمحال و بختیاری وجود دارد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری از ورود یک سامانه بارشی به استان از روز پنجشنبه خبر داد و گفت: با فعالیت این سامانه تا روز شنبه احتمال وقوع سیلاب و اصابت صاعقه در سطح استان پیش‌بینی می‌شود.

مهران چراغپور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: وقوع بارش‌های رگباری برای نیمه شمالی و غربی بیش از سایر نقاط استان است و با توجه به ویژگی‌های فصل بهار رگبارها به صورت نقطه‌ای تشدید می‌شود.

وی ادامه داد: با ورود این سامانه بارشی، روز طبیعت در استان بارانی است و توصیه می‌شود از اسکان در کنار رودخانه‌ها، مسیل‌ها، ارتفاعات و نقاط پرخطر پرهیز شود چرا که امکان اصابت صاعقه، شکستگی درختان و وزش باد شدید در این روز وجود دارد.

چراغپور همچنین از نفوذ گرد و غبار به استان از روز جمعه ۱۳ فروردین خبر داد و گفت: خیزش گرد و خاک تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری سرعت وزش باد در این مدت را بین ۹۰ تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت اعلام کرد و گفت: در روزهای جمعه و شنبه وقوع مخاطراتی نظیر شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر، سقوط اجسام از ارتفاع و آسیب به پوشش گلخانه‌ها و سقف‌های موقت وجود دارد.

چراغپور در ادامه از کاهش ۲۷ درصدی بارش‌ها در استان در سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ خبر داد و گفت: مجموع بارش‌های سال آبی جاری استان ۳۵۷ میلیمتر گزارش شده است که در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت که ۴۸۶ میلیمتر است، ۲۷ درصد کاهش دارد.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
خشکسالی‌های اخیر از سال ۱۳۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =