۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۱۳
کد خبرنگار: 2201
کد خبر: 84280163
۰ نفر

برچسب‌ها

رقم هیبرید چغندر پاییزه با همکاری محققان کشاورزی دزفول معرفی شد

دزفول- ایرنا- سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول گفت: رقم هیبرید چغندر پاییزه دیپلویید منوژرم با همکاری موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول نامگذاری شد.

سید محمود طبیب غفاری روز چهارشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این رقم با ویژگی های تحمل به ساقه رفتن و مقاومت به بیماری لکه برگی سرکوسپورایی چغندرقند و مناسب جهت کشت پاییزه مناطق  غربی کشور در شصت و سومین نشست کمیته معرفی رقم با نام "هما" معرفی شد و اخیرا توسط رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تایید شد .
 وی افزود: محققان بخش تحقیقات چغندرقند مرکز صفی آباد و تعدادی از محققان موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند و مراکز تحقیقات فارس و گلستان در تولید این رقم مشارکت داشتند.

وی افزود: برای تولید این رقم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب پنج پروژه ملی هزینه شده است.

طبیب غفاری گفت: استفاده از این رقم موجب افزایش ۲۰ درصدی عملکرد نسبت به شاهد (رقم شریف) خواهد شد و  استفاده از آن در کشت پاییزه موجب صرفه جویی ارزی ۸۰۰ هزار یورویی در هر سال برای کشور خواهد شد.

به گزارش ایرنا مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول به عنوان بزرگترین مرکز تحقیقات جنوب غرب کشور پس از بررسی‌ها و مطالعات اولیه‌ای که از اراضی آبخور سد بزرگ دز در سال ۱۳۳۹ آغاز شده بود به طور رسمی در سال ۱۳۴۲ در قلب اراضی ۱۲۵ هزار هکتاری شبکه آبیاری دز در شمال خوزستان افتتاح شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =