۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۹
کد خبرنگار: 2107
کد خبر: 84280027
۲ نفر

برچسب‌ها

بارش باران کردستان را فرا ‌گرفت

سنندج- ایرنا- معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: براساس بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی، با ورود امواج ناپایدار بارش پراکنده باران، وزش باد و گرد و خاک استان را فرا گرفت.

علی پناهی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارش پراکنده باران از امروز (چهارشنبه) در سطح استان شروع شده و همزمان وزش باد قابل ملاحظه و گرد و خاک را نیز شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه برای روز پنج شنبه بارش‌های پراکنده، وزش باد شدید و گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود، افزود: امروز و فردا دمای هوای استان روند افزایشی دارد اما از روز جمعه دما افت پیدا می‌کند.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان، به تشریح وضعیت هوای استان در روز طبیعت(۱۳ بدر) پرداخت و گفت: در روز جمعه بارش باران را شاهد نیستیم اما وزش باد شدید و پدیده گرد و خاک پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حداقل دمای هوای استان در مقایسه با شبانه روز گذشته افزایش یافته است افزود: در این مدت حداقل دمای شهرهای دیواندره و زرینه منفی یک درجه سانتی‌گراد، سقز یک، سنندج، مریوان و کامیاران ۲، قروه چهار و بانه پنج درجه سانتی گراد بود.

پناهی اضافه کرد: سراب شهرک دهگلان با دمای منفی چهار درجه سانتی‌گراد سردترین و سلین اورامان با ۲۵ درجه سانتی گراد گرمترین نقطه استان در شبانه روز گذشته بودند.

وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته فقط شاهد ورود گرد و خاک از کشور همسایه عراق بودیم اما در حال حاضر علاوه بر این، در خود استان نیز به دلیل خشک شدن برخی از مناطق و وزش باد شدید، امکان ایجاد پدیده گرد و خاک وجود دارد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۷۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته(۳۵۴ میلیمتر) بیش از ۳۰ درصد و در مقایسه با بلندمدت(۳۰ سال قبل) ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =