وضعیت شیوع کرونا در نیمی از شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری نارنجی شد

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: با نارنجی شدن شهرستان‌های شهرکرد، فارسان، کیار، بروجن و سامان، نیمی از شهرستان‌های این استان در وضعیت پرخطر شیوع کرونا قرار گرفت.

مجید شیرانی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رود افزایشی شیوع ویروس کرونا در استان به حدی است که به زودی پنج شهرستان دیگر که در وضعیت زرد(خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند، نیز به نارنجی تغییر رنگ می‌دهند.

وی، شیب صعودی موج چهارم کرونا در استان را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: چنانچه روند افزایشی به همین شکل ادامه یابد در ۲ هفته پیش‌رو شرایط استان بحرانی خواهد شد و احتمال قرمز شدن استان وجود دارد.

شیرانی دورهمی‌های روز طبیعت را یکی دیگر از مهمترین خوشه‌های شیوع کرونا دانست و توصیه کرد تا در تعطیلات پیش‌رو مردم استان نسبت به خودداری از حضور در تجمعات، در خانه بمانند و از رفتن به سفر و برپایی دورهمی‌های بپرهیزند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تعداد بیماران سرپایی در استان در حدود سه برابر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: افزایش تعداد بیماران سرپایی ظرف ۲ هفته آینده خود را با افزایش تعداد موارد بستری و مرگ و میرنشان می‌دهد.

شیرانی بیشترین شیوع کرونا در استان را خوشه‌های خانوادگی اعلام کرد و گفت: هیچ عاملی جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌تواند روند شیوع کرونا را کنترل کند از این‌رو، همچنان تاکید می‌شود تا مردم استان توصیه‌های بهداشتی را جدی گرفته و همانند یک سال گذشته با کادر بهداشت و درمان همراهی کنند.

به گزارش ایرنا، از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ( ۱۲ اسفند ۹۸ تا ۱۰ فروردین ۱۴۰۰) ۲۷ هزار و ۲۲ مبتلای به ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است که از این تعداد ۸۰۵ نفر جان  خود را از دست داده‌اند و ۱۷۰ نفر نیز در مراکز درمانی این استان بستری هستند.

چهارمحال و بختیاری هفدهمین استانی است که شیوع ویروس کرونای انگلیسی در آن به اثبات رسیده است و به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شیوع این ویروس در استان وارد چرخش شده است.

ویروس جهش یافته کرونا، معروف به کرونای انگلیسی، از قدرت سرایت‌پذیری بیشتری برخوردار است یعنی تا حدود ۸۰ درصد بیشتر از کرونای قبلی قابلیت انتقال و مبتلا کردن افراد جامعه را دارد و درصد کشندگی آن نیز ۳۰ درصد بیشتر از نوع معمولی آن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha