پیشگیری از جرایم، ایجاد امنیت و آرامش اولویت کاری پلیس است

قزوین - ایرنا - جانشین فرماندهی انتظامی استان قزوین خدمت به مردم را وظیفه اصلی پلیس دانست و گفت: پیشگیری از جرایم، ایجاد امنیت، نظم و آرامش و در نهایت جلوگیری از حوادث اولویت کاری نیروی انتظامی در سال جاری است.

سرهنگ داود عبدالمالکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالی که گذشت در مقاطعی شاهد اعمال محدودیت‌های کرونایی در برخی نقاط کشور از جمله استان قزوین بودیم و این مساله با توجه به شیوع این ویروس به عید نوروز امسال نیز کشیده شد اما متاسفانه باز هم برخی از شهروندان ما اقدام به مسافرت‌های برون استانی کردند تا جایی که میزان تردد در راه‌های ارتباطی این استان در زمان تعطیلات نوروزی اسمال۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۷۰ درصدی روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه قزوین یکی از کریدورهای مهم ارتباطی کشور بوده و با ۱۱ استان نیز ارتباط دارد، تصریح کرد: همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی و افزایش حجم سفر، تاکنون بیش از ۱۳ میلیون دستگاه خودرو از سطح جاده‌های این استان عبور کرده‌اند و این در حالی است که با به کارگیری نیروهای ستادی در حوزه‌ پلیس راه، راهور و انتظامی توانستیم به بهترین شکل ممکن پاسخگوی مطالبات شهروندان طی این مدت باشیم.

سرهنگ عبدالمالکی اضافه کرد: همزمان با آغاز تعطیلات و در حوزه جرایم با اعمال تدابیر فرماندهی انتظامی استان شاهد کاهش ۸ درصدی سرقت‌ها بودیم و در حوزه کشفیات با ۱۷ درصد و در زمینه افزایش دستگیری مجرمان نیز ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته‌ایم.

این مسوول انتظامی یادآور شد: امسال و در مدت تعطیلات نوروزی بیشترین میزان حجم تردد خودروها در راه‌های ارتباطی این استان به ترتیب آزادراه‌های قزوین - کرج، قزوین - رشت و قزوین زنجان بوده است.

شهروندان زمان بازگشت از سفر خود را مدیریت کنند

جانشین فرماندهی انتظامی استان قزوین به زمان پایان تعطیلات نوروزی اشاره کرد و گفت: پلیس به مسافران با توجه به نزدیکی پایان زمان تعطیلات توصیه می‌کند تا ضمن مدیریت در امر بازگشت، از هرگونه عجله و شتاب در رسیدن به مقصد خودداری کرده و از سرعت و سبقت‌های بی‌مورد و غیرمجاز نیز پرهیز کنند.

به گفته وی، با توجه به حجم تردد خودروها در زمان بازگشت، رانندگان از توقف در حاشیه راه‌ها خودداری کنند و در صورت بروز نقص فنی خودرو، ضمن پارک در حاشیه راه، اقدامت پیشگیرانه و ایمنی را نسبت به خودروهای عبوری به عمل آورند.

این مسوول انتظامی خاطرنشان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود تا از برخی رفتارهای پرخطر در طول مسیر اجتناب کرده و افراد نیز در صورت مشاهده چنین رفتارهایی، ضمن خونسردی خود و سرنشینان و خودداری از اعمال متقابل به مثل، موارد را به پلیس در اسرع وقت گزارش دهند.

سرعت غیرمجاز، سبقت و انحراف به چپ مهمترین عامل تصادفات منجر به فوت در جاده‌های قزوین

سرهنگ عبدالمالکی ادامه داد: متاسفانه در طول سال شاهد حوادث منجر به فوت هموطنان خود در سطح جاده‌ها هستیم که مهمترین علت این نوع حوادث در استان قزوین، سرعت و سبقت غیرمجاز، تجاوز و انحراف به چپ، توجه نکردن به جلو، خستگی و خواب آلودگی گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه پلیس همواره به رانندگان و سرنشینان خودروها توصیه کرده تا در طول سفر از کمربندهای ایمنی استفاده کنند، افزود: رانندگان همچنین از صحبت کردن با تلفن همراه و یا با سرنشینان خودرو، خوردن و آشامیدن و کشیدن سیگار در هنگام رانندگی خودداری کنند.

اقدامات پلیس در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تنها به خاطر سلامت هموطنان است

جانشین فرماندهی انتظامی استان قزوین یادآور شد: مقررات اعمال شده از سوی پلیس و بر حسب دستورالعمل ستاد ملی کرونا، تنها به خاطر جلوگیری از انتشار این ویروس و حفظ جان و سلامتی شهروندان صورت می‌گیرد و در این عرصه نیز مردم باید همراه و یاور ما در انجام ماموریتمان باشند.

وی، شعار پلیس را خدمتگزاری به مردم دانست و یادآور شد: نیروی انتظامی همواره سعی داشته تا با ارایه آموزش‌های همگانی و اطلاع رسانی صحیح و شفاف نسبت به انجام وظیفه خود موفق عمل کند و به همین منظور، بیشترین مسوولیت‌های حساس اخذ شده از سوی ستاد ملی کرونا نیز به این نیرو ابلاغ شده و به همین جهت همیشه سعی داشته‌ایم تا با ایفای نقش پررنگ خود، شهروندان را در برابر این بیماری محافظت کنیم.

فضاهای سبز شهری برروی شهروندان تعطیل خواهد بود

این مسوول انتظامی با اشاره به وضعیت نارنجی شهرهای قزوین، تاکستان و بویین زهرا، خاطرنشان کرد: برای حفظ و سلامت جان شهروندان، پلیس با هماهنگی ستاد ملی کرونا برای روز سیزده به در اقدام به مسدود کردن پارک‌های شهری و ممنوعیت تردد مردم در فضاهای سبز بیرون این شهرها کرده است.

سرهنگ عبدالمالکی اظهار داشت، با توجه به سنت هرساله مردم که در روز سیزده فروردین به دامن طبیعت می‌روند، امسال نیز همانند سال گذشته از همه مردم تقاضا داریم تا به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، در خانه بمانند و از مراجعه به طبیعت و فضاهای سبز خودداری کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =