۱۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۳
کد خبرنگار: 1049
کد خبر: 84279864
۰ نفر

برچسب‌ها

سامانه بارشی وارد آذربایجان‌شرقی می‌شود

تبریز - ایرنا - رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از فردا - پنجشنبه - و با ورود سامانه جدید بارشی، هوای استان بارانی می‌شود.

محمد امیدفر روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این سامانه همه نواحی استان را فرا می گیرد،  افزود: فعالیت این سامانه موجب وزش باد گاهی تا شدید به ویژه روز پنجشنبه تا بعد از ظهر جمعه و رگبار باران و غرش آذرخش به ویژه در روز شنبه در استان می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه تا شب شنبه ادامه خواهد داشت، یادآوری کرد: با فعالیت این سامانه احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها و اصابت صاعقه وجود دارد.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در پی وزش باد شدید نیز احتمال آسیب به سازه های سبک، تابلوها تبلیغاتی، سقوط اجسام از ساختمان های نیمه کاره، شکستن درختان فرسوده، احتمال آتش سوزی جنگل ها و مراتع وجود دارد.

امیدفر از مردم خواست از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و روشن کردن آتش در کنار جنگل ها و مراتع اجتناب کرده،  سازه های سبک و تابلوهای تبلیغاتی را محکم کرده و در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره احتیاط کنند.

وی از کوهنوردان نیز خواست از صعود به ارتفاعات و فعالیت های کوهنوردی پرهیز کرده و کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی استان توجه کنند.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =