گمانه زنی‌ها در باره نشست صلح افغانستان در ترکیه و چالش‌های آن

کابل - ایرنا - پس از اذعان آمریکا به شکست صلح افغانستان در دوحه اکنون چشم‌ها به نشست آتی صلح در ترکیه دوخته شده است اما چالش‌های این نشست و توافق صلح در آن چندان آسان به نظر نمی رسد و گمانه زنی‌های زیادی در این رابطه وجود دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نشست افغانستان در استانبول ترکیه برای صلح این کشور را سرنوشت ساز و تعیین کننده اعلام و رایزنی‌های زیادی را برای برگزاری و چگونگی برنامه‌های آن راه اندازی کرده است.

عبدالله عبدالله در سفر اخیر خود به فرانسه تصریح کرد که اگر طالبان آمادگی داشته باشند تعیین سرنوشت کشور را به مردم بسپارد، دولت هم آماده است تا به طرف برگزاری یک انتخابات زودهنگام در کشور گام بردارد.

وی با بیان اینکه نظرش با رئیس جمهوری در باره روند صلح نزدیک  است اما چالش اصلی  کندی روند مذاکرات را بر عهده طالبان گذاشت، گفت که این نشست تعیین کننده است.

براساس منابع خبری افغانستان قرار است در این نشست درباره قانون اساسی، نظام سیاسی، روش انتقال قدرت، آتش‌بس و برخی مسائل دیگر تصمیم‌گیری شود.

آگاهان و کارشناسان در افغانستان گفته‌اند که نشست صلح افغانستان در ترکیه یک نشست مشورتی و مقدمه‌ای نخواهد بود حداقل اگر تصمیمات نهایی در آن گرفته نشود، تصمیم اصلی گرفته خوهد شد.

تحلیل‌ها و موضع گیری‌های روزهای گذشته در افغانستان نشان می دهد که چالش‌های این نشست نیز کم نبوده و مشکلاتی زیادی در مسیر موفقیت آن وجود دارد.

نشست ترکیه که قرار بود ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) برگزار شود، طی روزهای گذشته با مخالفت گروه طالبان مواجه شده و آنها تلاش دارند این نشست را به بعد از ماه رمضان موکول کنند.

«محمد حیدری» آگاه مسائل سیاسی و بین المللی در افغانستان به ایرنا گفت که طالبان با تلاش ایجاد تأخیر در تاریخ برگزاری نشست ترکیه خواهد سرنوشت حضور و خروج آمریکا از این کشور را در ماه مه روشن سازند.

به باور وی اگر طالبان مطمئن شود که آمریکا در ماه مه این کشور را ترک خواهد کرد، بعید نیست به این فکر بیافتند که پس دیگر نیازی به برگزاری این نشست نیست و با جنگ می توانند قدرت را صاحب شوند اما اگر نظامیان آمریکایی که بعید است از افغانستان مطابق توافقنامه دوحه خارج شوند، باقی بمانند بازهم بهانه برای طالبان پیدا خواهد شد.

«منصور حقانی» یکی از افراد گروه طالبان در توئیتی نوشته است که خلیل زاد در ترکیه در انتظار برگزاری نشست استانبول بوده اما طالبان در حال آمادگی برای ماه مبارک رمضان هستند. در مقابل کابل امیدوار است که طرح آنها جایگزین طرح آمریکا شود.

روزنامه ۸ صبح افغانستان هم در باره چالش‌های این نشست نوشته است که تعدد طرح‌ها، تعویق برنامه خروج آمریکا، -اختلاف نظر بر سر زمان برگزاری نشست و احتمال امتناع سران دولت افغانستان و گروه طالبان از شرکت در این نشست چالش‌های مهم پیشرو خواهد بود.

براساس این گزارش، این خطرها، سازمان ملل متحد، آمریکا و ترکیه را به شدت نگران کرده است. از همین رو، آن‌ها در تلاش هستند تا این خطرات را پیش از برگزاری نشست برطرف کنند.

به نوشته ۸ صبح، مقامات بلندپایه دولت افغانستان از جمله رئیس جمهوری غنی، عبدالله عبدالله، سران احزاب سیاسی، بزرگان اقوام و از طرف گروه طالبان نیز ملاهبت الله رهبر این گروه که زندگی و مرگ وی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد، از جمله دعوت شدگان این نشست هستند.

آمریکا، ترکیه و سازمان ملل متحد نیز انتظار دارند که در نشست ترکیه تصمیم نهایی در باره صلح و جنگ افغانستان گرفته شود و از جناح دولت و احزاب سیاسی صف مقابل طالبان خواسته اند که با یک طرح واحد در این نشست حضور یابند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان هم در این رابطه گفت که تلاش می کند پس از رایزنی و مشورت‌ها با همه طرف‌ها در جناح جمهوریت، یک طرح واحد را برای ارائه در نشست ترکیه آماده کند.

برخی‌ آگاهان در افغانستان بر این باورند که اگر جناح جمهوریت خواه نتوانند طرح قابل قبولی را برای همه شرکای این جناح ترتیب دهند با وجود برگزاری این نشست، دستاوردی نخواهد داشت و در نتیجه این نشست به شکست می انجامد.

این در حالی است که روزنامه صبح کابل به نقل از برخی منابع نوشته است که آمریکا از طالبان خواهان تمدید ماموریت نظامیان خود در افغانستان شده اند.

براساس این گزارش، آمریکا به طالبان گفته است که طبق توافقنامه دوحه امکان خروج نظامیان آمریکایی وجود ندارد و آنها باید این زمان را تمدید کنند اما طالبان تاکنون در باره صحت و سقم اخبار مربوط به این درخواست آمریکا اظهار نظری نکرده است.

طلوع نیوز افغانستان گفته است که این درخواست صورت گرفته اما طالبان در این مورد تا کنون هیچ تصمیم نهایی نگرفته‌ اند.

براساس گزارش این منبع، طالبان قبل از همه خواهان آزادی ۷ هزار زندانی و خارج کردن نام رهبران خود از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده ‌اند.

در شرایطی که همه طرف‌های دخیل در روند جنگ و صلح افغانستان مشغول رایزنی برای نشست ترکیه هستند اما دستگاه امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که فرماندهان طالبان به پیشاور فراخوانده شده تا برای یک جنگ وسیع آمادگی شوند.

«نظرعلی واحدی» معاون اداره امنیت ملی افغانستان دیروز سه شنبه در مجلس سنای افغانستان گفت که اگر روند صلح به نتیجه نرسد جنگ سختی رخ خواهد داد و  نیروهای دولتی در برابر طالبان در میدان جنگ زور آزمایی خواهند کرد.

واحدی افزود که استانداران و مسئولان نظامی طالبان به پیشاور فراخوانده شده اند تا برای جنگ آماده شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha