۱۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۰۰
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84279745
۰ نفر

برچسب‌ها

تلخ و شیرین وقایع سال ۱۳۹۹ استان سمنان

سمنان- ایرنا- سال ۱۳۹۹ در استان سمنان شامل رویدادهای مهمی مانند سفر مقامات کشوری، افتتاح طرح‌های عمرانی و گاه حوادثی تلخی بود و در این سال اقدامات عمرانی و افتتاح طرح‌ها در این استان نیز مانند دیگر نقاط کشور تحت تاثیر شیوع کرونا قرار داشت.

به گزارش ایرنا، استان سمنان با وسعت ۹.۷ میلیون هکتار و جمعیتی بیش از ۷۰۲ هزار نفر با دارا بودن حدود ۲ هزار واحد صنعتی از دیرباز نقش مهمی در حوزه اقتصادی، سیاسی، تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور داشته است، اکنون که سال کهنه جایش را به سال نو داده است نگاهی گذرا و کوتاه به رویدادهای مهم استان سمنان در سال گذشته داریم، چرا که تجدید خاطرات و تمرکز بر آنچه گذشت، می‌تواند چراغ راه آینده و معیاری برای بررسی عملکردها در این بازه زمانی باشد.
در ادامه گزینشی از مهمترین رخدادهای ۹۹ مرور می‌شود.


سفر رئیس قوه قضاییه به استان سمنان
در دومین روز از بهمن ۹۹، حجت‌الاسلام و السلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به منظور دیدار با مردم و رسیدگی به مشکلات دستگاه قضا به استان سمنان سفر کرد و حجت‌الاسلام والمسلمین حسن  درویشیان رییس سازمان بازرسی کل کشور نیزبه عنوان هیات همراه، وی را همراهی کرد.

کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان تحویل شهرداری سمنان شد
رئیسی در بازدید از کاروانسرای عباسی شهر سمنان دستور داد این مکان تاریخی که پیش از این به عنوان زندان سمنان استفاده می شد برای تبدیل شدن به یک مرکز فرهنگی به شهرداری این شهر تحویل داده شود.
وی به رئیس سازمان زندان ها دستور داد تا این مکان تاریخی را برای تبدیل شدن به مرکز فرهنگی به شهرداری سمنان تحویل دهد تا مورد استفاده مردم این شهر قرار گیرد.

ثبت سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان در سطح بین‌المللی
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان ۹۹ گفت: سومین اختراع محققان این دانشگاه، به همت پژوهشگران دانشکده شیمی، در سطح بین‌الملللی به ثبت رسید.
سیف الله سعدالدین ادامه داد:اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم، با نام بین‌المللی Nanocomposite membrane for direct methanol fuel cells» با مشارکت دانشگاه سمنان و محققان دانشکده شیمی در اداره ثبت اختراعات آمریکا (US Patent) به ثبت رسید.
وی گفت: علی عموزاده و تیم همکار وی با مشارکت دانشگاه سمنان موفق به ثبت نهایی اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم » در اداره ثبت اختراعات آمریکا به شماره US۱۰۸۷۳۱۰۰B۲  شدند.


بازدید وزیر راه و شهرسازی از طرح‌ها در سفری ۲ روزه
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در زمستان ۱۳۹۹ به منظور بازدید از طرح های زیرساختی در حوزه راه، بافت فرسوده، مسکن و سایر موارد مرتبط با این وزارتخانه، سفری ۲ روزه به استان سمنان داشت.

گردشگری کشاورزی با اولین مجوز میراث فرهنگی در سمنان کلید خورد
در میانه بهمن ۹۹، معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: نخستین مجوز گردشگری کشاورزی در استان برای مجموعه‌ای در شهر سمنان صادر شد.
محمد طاهریان ادامه داد: این مجوز گردشگری کشاورزی به واحد باغ سبز سمنان واقع در سنادره و به‌دنبال انعقاد تفاهم‌نامه توسعه گردشگری کشاورزی در استان سمنان، ارائه شده است.

آغاز تزریق واکسن کرونا در استان سمنان
در تاریخ ۲۱ بهمن ۹۹، ۱۵ نفر از پرستاران، پزشکان، به‌کاران و دانشجویان بیمارستان کوثر سمنان در گام اول تزریق واکسن کرونا ویروس در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان واکسینه شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان در این آیین ابراز داشت: در مرحله بعدی کارکنان بیمارستان‌های زیر پوشش این دانشگاه نیز واکسینه خواهند شد و بعد از کادر درمان به تدریج برای سایر گروه های هدف تعیین شده دیگر گسترش می یابد.

درخشش خبرنگاران ایرنا در جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان سمنان
برگزیدگان چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان سمنان روز ۲۶ بهمن ۹۹ با حضور مسئولان معرفی شدند و خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان برای دومین سال پیاپی در این جشنواره بیشترین جوایز را از آن خود کردند.
از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان در این جشنواره الناز ملکی در بخش مصاحبه و تیتر، آتنا نائینی‌نژاد و مصطفی دهقان در بخش گزارش مکتوب،  سیدعابد میرمعصومی در بخش عکس خبری و یادداشت صاحب مقام شدند و آثار سارا خدادادی خبرنگار سابق ایرنا سمنان که در این خبرگزاری منتشر شده بود نیز در بخش مصاحبه و تیتر برگزیده شد.
محمد جهانگیریان رئیس این خبرگزاری نیز برای دومین سال پیاپی یکی از چهار داور بخش مکتوب این جشنواره بود.

سرقت مسلحانه در سمنان منجر به فوت طلافروش شد
بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۹۹، ۲ سارق با حمله به یک مغازه طلافروشی در بازار سمنان، با تیراندازی به طلافروش و مجروح کردن وی از ناحیه دست و ریه، مقداری طلا به سرقت بردند.
۳۰ بهمن ۹۹ جانشین فرمانده انتظامی استان سمنان از ردیابی و دستگیری این ۲ سارق دراستان گلستان خبر داد و گفت: یکی از سارقان در برخورد با پلیس مقاومت کرد که در نهایت با تیراندازی پلیس متهم دستگیر و طلاهای سرقتی ضبط  شد.
طلا فروش مجروح، در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۹ بر اثر جراحات وارد شده از شلیک گلوله در بیمارستان کوثر سمنان جان باخت. در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۹ نیز کیفرخواست سارقان مسلح طلافروشی سمنان صادر شد
به گفته دادستان سمنان برای شخصی که تیراندازی کرده است اتهام قتل عمد مرد مسلمان،مشارکت در سرقت مسلحانه در سمنان و شروع به سرقت مسلحانه در شاهرود صادر شده است.
وی ادامه داد: برای فردی که همراه ضارب بوده نیز اتهام مشارکت در سرقت مسلحانه در سمنان، معاونت در قتل عمدی و مشارکت در شروع به سرقت مسلحانه در شاهرود صادر شده است.


وقوع ۲ قتل در استان سمنان
در پی خبر مفقودی راننده آژانس ۶۵ ساله دامغانی، این پرونده در دستور کار پلیس قرار گرفت و در روز ۳۰ بهمن ۹۹، فرمانده انتظامی دامغان از یافتن جسد وی و دستگیری قاتل خبرداد و گفت: قاتل راننده آژانس دامغانی پس از دستگیری به دست نیروی انتظامی در بازجویی‌ها به قتل خود اعتراف و انگیزه این جنایت را انتقام‌جویی بیان کرد.
سرهنگ سید رضا علوی  ادامه داد: پیکر بی‌جان مقتول که به‌علت خفگی به قتل رسیده بود، در یکی از چاه‌های روستاهای جنوب شهر دامغان کشف شد. 
علوی اظهار داشت: این قاتل ۳۵ ساله از سارقان سابقه‌دار بود.
در روز ۲۵ اسفند ۹۹، دختر ۱۲ ساله‌ای به نام آریانا در شهرستان شاهرود به دست پدر ۳۵ ساله‌اش به قتل رسید و سپس قاتل بعد از این جنایت هولناک، خود را حلق‌آویز کرد و به زندگیش پایان داد.
فرمانده انتظامی شاهرود در این خصوص گفت: با توجه به شواهد موجود از جمله دست‌نوشته پدر دختر، فرضیه‌ قتل وی توسط پدرش قوت گرفت.


آغاز احداث تالار مرکزی سمنان
در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹، احداث مجتمع فرهنگ و هنری(تالار مرکزی) سمنان در زمینی به زیربنای ۱۵ هزار مترمربع و با مساحت بنای ۱۰ هزار مترمربع شامل ۶ طبقه آغاز شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در آیین کلنگ‌زنی این مجتمع در ضلع جنوبی پارک کومش سمنان ابراز داشت: احداث تالار مرکزی سمنان از مصوبه‌های سفر اول رئیس جمهوری در سال ۹۵ به استان سمنان بود.
فرشید فلاح افزود: مجمتع فرهنگی و هنری سمنان شامل یک سالن اجتماعات بزرگ با ظرفیت ۸۵۰ نفر، ۲ پلاتو تمرین تئاتر با ظرفیت ۵۰ نفر،۲ سالن سینما ۷۵ نفری و یک سالن سینما ۱۴۰ نفری می‌شود.

دستیابی بانوی تکواندوکار سمنانی به مدال نایب قهرمانی تورنمنت ترکیه
شامگاه ۲۱ اسفند ۹۹، غزل سلطانی تکواندوکار سمنانی در تورنمنت ترکیه نایب قهرمان شد و هشت امتیاز از سهمیه المپیک را کسب کرد.
به گفته ناهید امیدیان سرپرست معاونت توسعه ورزش بانوان استان سمنان، سلطانی پس از این مسابقات با شرکت در مسابقات بین قاره‌ای برای دریافت سهمیه المپیک تلاش می‌کند.
وی ۲ مدال برنز  جهانی را در کارنامه دارد و در جایگاه پنجم رنکینگ المپیکی قرار گرفته است.

پاراتیرانداز دامغانی مقام سوم جهانی مسابقات امارات را کسب کرد
رئیس هیات تیراندازی شهرستان دامغان شامگاه جمعه ۲۹ اسفند ۹۹ به خبرنگار ایرنا گفت: محمود باقرنژاد از پاراتیراندازان دامغانی در مسابقات جهانی العین امارات، مقام سوم بخش MQS مسابقات جهانی را در رشته تپانچه بادی ۱۰ متر کسب کرد.
محمدکاظم خطیبی افزود: باقرنژاد توانست با این درخشش، علاوه بر قرارگرفتن در کلاس جهانی، جواز حضور در بازی‌های پاراآسیایی و بین المللی دیگر را کسب کند.
 


افتتاح سه طرح دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دراولین روز از پاییز ۹۹، سه طرح دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان با حضور علی اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت و درمان افتتاح شد.
مرکز آزمون الکترونیک این دانشگاه با زیربنای ۵۷۰ مترمربع و اعتبار هزینه شده ۱۰ میلیارد ریال اواین طرح بهره‌برداری شد که با هدف برگزاری آزمون های الکترونیک به صورت درون‌دانشگاهی، کشوری و بین‌المللی طراحی و ساخته شده است و دارای استانداردهای لازم برای برگزاری آزمون های بین المللی است.
طرح خیرساز کلینیک آموزشی- درمانی توانبخشی سالمندی به همت خیران حاج هادی و فرهاد فامیلی در ساختمان  به مساحت ۴۰۰  مترمربع و اعتبار هزینه شده ۲ میلیارد ریال دومین طرح افتتاحی بود.
همچنین گام نهایی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اولین قرارگاه سلامت دهان و دندان کشور با زیربنای ۲۰۰ متر مربع و اعتبار ۲۵ میلیارد ریال در بلوار ۱۷ شهریور سمنان افتتاح شد.
حق‌دوست در این سفر با اشاره به اینکه ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور دانشجوی خارجی جذب می‌کنند به خبرنگاران ابراز داشت: تحصیل ۱۱۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان نمونه ای از کیفیت آموزش و جذابیت در دانشگاه های کشور لازم برای جذب دانشجوی خارجی است.افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار
آغاز پاییز ۹۹ با افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار به دست معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پارک ملی کویر گرمسار همراه بود.
کیومرث کلانتری درآیین افتتاح این مرکز گفت: در زمان حاضر کمتر از یک هزار راس گورخر ایرانی در کشور باقیمانده است و افتتاح مرکز تحقیقات، تکثیر و معرفی مجدد گورخر ایرانی در پارک ملی کویر استان سمنان گامی مهم در زادآوری و افزایش نسل این گونه ارزشمند است.
وی یادآور شد: با آغاز بهره برداری از سایت جدید مرکز تحقیقات، تکثیر و معرفی مجدد گورخر ایرانی در پارک ملی کویر،  ۱۲ راس گورخر انتقال یافته به این پارک از سایت قدیم به این مرکز منتقل شد.


شهادت ۲ نفر از مدافعان سلامت استان سمنان
در آخرین روز از مهر ۹۹، حبیب ذاکریان نخستین شهید مدافع سلامت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، پس از ۲۵ روز مبارزه با کرونا به دیگر یاران شهیدش پیوست.
وی متخصص رادیولوژی و از پزشکان شاغل در بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود بود.
و زمان شهادت یکی دیگر از مدافعان سلامت استان سمنان مربوط به فروردین‌ ۱۳۹۹ و شهادت اکبر ناظری‌پور، از بهکاران پرتلاش بیمارستان کوثر سمنان، به عنوان اولین شهید مدافع سلامت در راه خدمت در عرصه بهداشت و درمان برای بهبود وضعیت سلامت جامعه و درمان بیماران کرونایی بود.

افتتاح طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه با حضور وزیر نیرو
طرح تامین آب پایدار شهرستان سرخه از رهاوردهای سفر دوم رئیس جمهوری به استان سمنان، روز ۱۲ آبان ۹۹ با حضور «رضا اردکانیان » وزیر نیرو در بیست و هفتمین هفته پویش الف-ب ایران افتتاح شد.
اردکانیان در آئین افتتاح این طرح گفت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری کشور دسترسی به آب آشامیدنی پایدار دارند و این در حالی است که در دنیا برخورداری جمعیت شهری از آب آشامیدنی پایدار ۹۶ درصد است.
وی افزود: ۵۳ درصد جمعیت روستایی دنیا از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و این آمار در کشور ما بیش از ۸۲ درصد است.


کشف اشیای یکهزار و ۵۰۰ ساله در شهر سمنان
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان ۱۴ آبان ۹۹ از کشف و ضبط اشیای تاریخی دوران اسلامی متعلق به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در خانه‌ای در سمنان خبر داد و گفت: در عملیات مشترک یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی و فرماندهی انتظامی استان سمنان، ۹ قلم شی تاریخی مربوط به دوران اسلامی و حدود یکهزار و ۵۰۰ سال پیش در منزلی در سمنان کشف و ضبط شد.
سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی همچنین از کشف یک دستگاه فلزیاب در شهر سمنان خبر داد و گفت: در بازدیدهای تلفیقی نیروی انتظامی با عوامل یگان حفاظت استان در شهر سمنان، یک دستگاه فلزیاب در یکی از مخروبه‌های شهر سمنان کشف و ضبط شد و شناسایی متهم و یا متهمان احتمالی موضوع در حال بررسی و پیگیری است.

واژگونی اتوبوس در محور میامی - سبزوار
۲۷ آبان ۹۹، واژگونی یک دستگاه اتوبوس در محور میامی- سبزوار ۱۷ مصدوم برجای گذاشت.
معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی شاهرود در خصوص این حادثه گفت: این حادثه واژگونی ساعت ۵ و ۵ دقیقه صبح در ۶۵ کیلومتری محور میامی به عباس آباد رخ داد.
ناصر سلمانپور ادامه داد : چهار دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ میامی ، میاندشت ، عباس آباد و هلال احمر میامی به محل حادثه اعزام شدند , سه نفر از مصدومان پس از اقدامات اولیه توسط کارشناسان اورژانس به صورت سرپایی مداوا و ۱۴ تن نیز به بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود منتقل شدند.

معرفی شهر سمنان به عنوان شهر نمونه دوستدار کودک
معرفی شهر سمنان به عنوان شهر نمونه دوستدار کودک و افتتاح نمایندگی پزشکی قانونی در شهرستان میامی از رخدادهای مهم حوزه اجتماعی استان سمنان در تیر سال گذشته بود. 


سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان سمنان
علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مرداد سال ۱۳۹۹ برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستاهای سرخه، سمنان، شاهرود و میامی در مرداد گذشته به استان سفر کرد و از نزدیک مشکلات بخش گردشگری استان سمنان را بررسی کرد.

افتتاح طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد
افتتاح طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد از دیگر رخدادهای تابستان گذشته بود که آغاز عملیات احداث آن به سال ۱۳۹۲ بر می‌گشت.
۲۳۰ میلیارد ریال برای افتتاح طرح تصفیه خانه فاضلاب در شهمیرزاد هزینه شد و ظرفیت این تصفیه خانه چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز است و ۱۸ هزار نفر جمعیت از مزایای اجرای این طرح برخوردار می‌شوند. ۹ هزار متر طول شبکه جمع آوری فاضلاب و ۳ هزار متر طول خط انتقال طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد در تحقق این طرح اجرا شد. 


چاپ اولین کتاب با مضمون ایثار به زبان سمنانی
چاپ اولین کتاب با مضمون ایثار و شهادت به زبان سمنانی یکی از رخدادهای مهم شهریور ۱۳۹۸ بود که علاوه بر احیای زبان اصیل سمنانی، موجب رضایت آحاد جامعه شد و مدیر ادبیات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان در این باره گفت: اولین کتاب مکتوب و صوتی در زمینه ایثار و شهادت به زبان سمنانی با عنوان «سِمِنی آسمُن پی» (از آسمان سمنان) به چاپ رسید و همزمان با هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود.
فاطمه مصطفوی‌فر ابراز داشت: کتاب «سمنی آسمن پی»  اولین کتاب در استان سمنان در زمینه توسعه فرهنگ ایثار  وشهادت به زبان سمنانی محسوب می‌شود که به صورت مکتوب و صوتی در قالب شعر به زبان سمنانی تهیه شده است.
برپایی نمایشگاه چهلمین سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل پارک موزه دفاع مقدس استان سمنان از دیگر رخدادهای مورد استقبال عمومی در شهریور سال گذشته در استان سمنان بود.

افتتاح ۳۸خانه هلال احمر و واحد تولید قطعات خودرو در استان سمنان
از دیگر رخدادهای مهم در عرصه خدمت‌رسانی در شهریور سال گذشته در استان سمنان افتتاح ساختمان جدید مرکز توانبخشی هلال احمر سمنان و ۳۸ خانه هلال احمر در سراسر استان در قالب طرح‌های کشوری با دستور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری بود که تاثیر زیادی در سطح رضایتمندی مردم داشت.
افتتاح واحد تولیدی قطعات خودرو با سرمایه‌گذاری ۲۳ میلیارد و ۳۷۱ میلیون ریالی با حضور بابک دین‌پرست‌ معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور و محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران شهریور سال گذشته در شهرک صنعتی سمنان، از دیگر رخدادهای خوشایند حوزه صنعت بود.

راه‌اندازی نظارت پهپادی جاده‌های استان سمنان
یکی دیگر از خبرهای غرورآفرین برای استان سمنان مربوط به خبر منتشر شده درباره راه‌اندازی سامانه کشوری نظارت پهپادی جاده ها به صورت آزمایشی در سمنان با حضور رییس پلیس راهور ناجا بود که سرهنگ سید علی میراحمدی جانشین فرمانده انتظامی استان سمنان در زمینه پرواز پهپاد بر فراز استان  بود که اعلام کرد: امنیت مناطق کویری استان با اشراف اطلاعاتی پلیس استان با بهره گیری از فناوری پهپاد دوچندان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =