باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور گروه‌های تکفیری حساس بود

تهران- ایرنا- سفیر ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا تاکید کرد: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین‌المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه‌های تروریستی تکفیری حساس بود.

به گزارش ایرنا به نقل از بخش رسانه‌ای سفارت ایران در بلژیک، پنجمین دوره کنفرانس بروکسل با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» روز سه‌شنبه به صورت مجازی برگزار شد و «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد.

دهقانی با بیان اینکه بحران سوریه، دهمین سال خود را سپری کرده است، گفت: این امر نشانگر این واقعیت تلخ است که جامعه جهانی هیچ اراده واقعی برای حل این بحران بر مبنای حقوق بین‌الملل به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ندارد.

وی با اعلام اینکه از آغاز بحران سوریه، ایران همواره از راه‌حل‌های سیاسی حمایت کرده است، اظهار داشت: ایران با همکاری روسیه و ترکیه مبدع روند آستانه با هدف پایان دادن به عملیات نظامی و یافتن راه‌حل سیاسی بوده است. کمیته قانون اساسی نیز به عنوان بستری برای گفت‌وگوهای سوری-سوری ایجاد شد که ایران همواره از این کمیته حمایت کرده است.

سفیر ایران در بروکسل ادامه داد: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین‌المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه‌های تروریستی تکفیری حساس بود.

دهقانی با اشاره به موضوع پناهندگان سوریه تصریح کرد: بازگشت امن پناهندگان در عین حفظ کرامت انسانی آنها و بدون استفاده ابزاری از آنها برای برای دریافت امتیازات سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است. نباید برخی کشورها با سواستفاده از موضوع بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به دنبال گرفتن امتیازات سیاسی باشند.

وی با اشاره به همه‌گیری کرونا در جهان، خاطرنشان کرد: سوریه به صورت همزمان با دو فاجعه جنگ و ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و این شرایط اهمیت بازسازی و کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه را دوچندان می‌کند

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه اعمال تحریم‌های یکجانبه خلاف حقوق بین‌الملل بوده و فقط درد و رنج مردم جنگ زده سوریه را در این شرایط افزایش می‌دهد، ابراز داشت: وظیفه سایر کشورهاست که به دور از اقدامات فرصت‌طلبانه‌ای همچون تشویق دمشق به مشارکت سیاسی از یکسو و همزمان اعمال تحریم‌ها امکان دهند مردم سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند و به بحران این کشور خاتمه دهند. 

به گزارش ایرنا، در این نشست مقام‌های تعداد زیادی از کشور جهان و منطقه در سطح معاونان نخست‌وزیر، وزرای امور خارجه و مقام‌های سازمان‌های بین‌المللی مواضع خود درباره سوریه را اعلام کردند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha