۷۳۵ کیلومتر خطوط انتقال انرژی از لرستان عبور می کند

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان گفت: ۷۳۵ کیلیومتر خطوط انتقال گاز، نفت و فرآورده از لرستان گذر می‌کند و این ظرفیت قابل توجهی برای بهره گیری لرستان از منابع است.

به گزارش ایرنا، سمانه حسن پور روز سه شنبه در جلسه شورای با حضور رییس قوه قضاییه در لرستان بیان کرد: لرستان در پهنه غربی کشور قرار دارد و ۲۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۶۶ درصد آنها شهرنشین هستند و ۱۰۰ درصد جمعیت شیعه هستند.

وی اظهار داشت: لرستان به لحاظ جغرافیایی پل ارتباطی استان های مرزی ایلام، کرمانشاه و خوزستان با مرکز کشور است و در تقاطع کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب واقع شده است و می تواند تعادل فضایی نیمه غربی کشور را برقرار کند.

حسن پور با بیان اینکه آب می تواند مهمترین عامل رشد لرستان باشد ادامه داد:در سند ملی آمایش کشور و سند راهبردی آمایش استان که به تازگی به تصویب رسیده بر این موضوع تاکید شده و یکی از اهداف بنیادین لرستان حکمروایی بهینه آب لرستان برای توسعه کشاورزی و صنعت است.

وی عنوان کرد: گردشگری یکی از پتانسیل های غنی لرستان است چراکه لرستان یکی از قدیمی ترین زیستگاه های بشر است و از پنج هزار اثر تاریخی ۲ هزار و ۵۰۰ اثر ثبت ملی شده و قلعه فلک الافلاک و دریاچه گهر از نمونه های بارز ظرفیت های گردشگری استان هستند.

وی گفت: در سند ملی آمایش محور گردشگری زاگرس نقش مهمی برای لرستان تعریف شده است.

وی افزود: در حوزه صنعت لرستان دارای ظرفیت های غنی است و در اسناد بالا دستی آمایش ساخت محصولات کانی های غیرفلزی، مواد و محصولات شیمیایی، دارویی و محصولات تبدلی و تکمیلی کشاورزی و منسوجات از اهم برنامه های صنعت در سند راهبردی و در مقیاس ملی است.

حسن پور اظهار داشت: در حوزه انرژی لرستان در گلوگاه انتقال انرژی کشور است و در میان دالان انرژی کشور واقع شده و ۷۳۵ کیلیومتر خطوط انتقال گاز، نفت و فرآورده از لرستان گذر می کند و شهرستان های پلدختر و کوهدشت می توانند از ظرفیت ها بهره بگیرند.

وی ادامه داد: بر اساس اصل ۴۸ قانون اساسی و عدالت سرزمین شبکه متعادل، منسجم و تاب آور و غیر متمرکز انتظار می رود و عدم تعادل در شاخص های اصلی لرستان نمود دارد و کمبود زیرساخت ها در لرستان جاذبه ای برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت: ایجاد زیرساخت های عمده در لرستان  و تسهیل قوانین و مقررات در استان باعث رشد و توسعه استان می شود.

به گزارش ایرنا، رییس قوه قضاییه در سفر یک روزه خود به لرستان، در فرودگاه خرم‌آباد، مورد استقبال رسمی مقامات استان، رییس کل دادگستری لرستان و جمعی از قضات دستگاه قضا قرار گرفت.

تجدید میثاق با شهدا، دیدار با خانواده شهدا، قضات دادگستری و جمعی از مردم استان، شرکت در شورای اداری و شورای قضایی همچنین نشست خبری با اصحاب رسانه برنامه‌های سفر یک روزه رییس قوه قضاییه به لرستان است.

در سفر رییس‌ قوه قضاییه، محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، سید احمد مرتضوی مقدم رییس‌ دیوان عالی کشور، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه و حجت‌الاسلام درویشیان رییس‌ سازمان بازرسی کل کشور حضور دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =