۱۴۰۰ مرکز جوار کارگاهی در کشور راه اندازی خواهد شد

کرمان - ایرنا - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال یکهزار و ۴۰۰ مرکز جوار کارگاهی در صنایع مختلف کشور راه اندازی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی عصر سه شنبه در آئین افتتاح مرکز جوارکارگاهی در مجتمع مس سرچشمه ضمن تبریک به مناسبت نوروز ۱۴۰۰ افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۹۸ ما ۸۰ مرکز جوار کارگاهی در کشور داشتیم که جای تاسف است ما در این رابطه با صنعت فاصله داشتیم.

وی تصریح کرد: از ابتدای آذرماه سال ۹۸ تا پایان اسفند ۹۹ ما توانستیم طی این ۱۸ ماه ۸۰ مرکز جوار کارگاهی راه اندازی کنیم و این عدد با میزان راه اندازی مراکز جوار کارگاهی در ۴۰ سال ابتدایی انقلاب اسلامی برابری می کند.

وی ادامه داد: برای سال ۱۴۰۰ تدبیر و اندیشه کردیم که  ۱۴۰۰ مرکز جوار کارگاهی در صنایع مختلف جای جای کشور راه اندازی کنیم.

وی گفت: راه ورود به صنعت و پویایی در این حوزه، مانع زدایی و تسهیل و حمایت و پشتیبانی است لذا اگر بخواهیم سرمایه انسانی توانمند داشته باشیم باید در صنایع کشور ورود کرده و مهارت ها را آموزش داد که با راه اندازی مراکز جوار کارگاهی این امر تسهیل می شود.

اوسط هاشمی گفت: ایران از نظر رتبه علمی بین ۴۱ تا ۴۲ جهان است امّا عدم تناسب تحصیلکرده ها و فارغ التحصیلان ایران با تقاضای بازار در مقایسه با جهان در رتبه ۱۱۹ جهان قرار دارد.

وی گفت: هیچ کشوری توسعه را منهای زن تجربه نخواهد کرد؛ توسعه استوار است بر انسایت آدمی نه بر مرزبندی در حوزه جنسیت.

وی بیان کرد: لذا اگر تغییر نداشته باشیم عبور از ما قطعی است، اگر بازنگری نداشته باشیم در نوع متدهای آموزشی خودمان بر پایه تربیتی که انسان توانمند را به جامعه عرضه  بدارد با بحران مواجه خواهیم بود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خاطرنشان کرد: ما قرار نیست محصول آموزش مان منجر به انباشت بیکاری شود و از فرد بیکار هم به عنوان تهدید برای امنیت نام ببریم.

وی با اشاره به اینکه با موج سنگینی از تحولات در حوزه تکنولوژی و فناوری نوین و سایه سنگین آن بر بازار مواجه هستیم عنوان کرد: با پدیدار شدن بحران کرونا، آموزش و پرورش مجبور به تعطیلی مدارس شد امّا آموزش در کوتاهترین زمان به سمت آموزش مجازی رفت و دانش آموزان و دانشجویان در خانه تحصیل را ادامه دادند.

اوسط هاشمی ادامه داد: این برنامه و این مهم از همین وسیله هوشمند حکایت دارد که جامعه را جلوتر می برد و ما نباید از جامعه عقب بمانیم که اگر عقب بمانیم عبور از ما رخ می دهد و خسارت های هنگفتی را  خواهیم دید؛ پس تغییر در تمام بخش های مرتبط با تربیت انسان اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه اساس توسعه بر نقش زایی انسان است گفت: مراد انسان توانمند است انسانی است که در خود قدرت خلق را پرورانده باشد و هر ابداع او در بازار از برد و پذیرش برخوردار است.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در سازمان آموزش فنی و حرفه ای چهار عنصر ارزشمند وجود دارد که نخستین آن تدوین استاندارد شغلی است لذا مجتمع مس سرچشمه وقتی جز ۲۰ شرکت بزرگ جهانی است از این شرکت انتظار داریم امروز در تمام مشاغلش استاندارد شغلی را تدوین کند.

وی ادامه داد: گروه سایپا امروز چهار هزار گروه شغلی و ۶۰ شرکت زیرمجموعه دارد اواخر سال گذشته قرار شد در خصوص  تدوین استاندارد این چهار هزار گروه شغلی وارد کار شویم پس تدوین استاندارد شغلی مهم است.

آموزش ضمن خدمت و حین کار باید یک ضرورت محسوب شود

اوسط هاشمی تصریح کرد: دومین عنصر ارزشمند در سازمان فنی و حرفه ای آموزش ضمن خدمت و حین کار است که باید یک ضرورت محسوب شود چون عمر مهارت کوتاه شده است.

وی افزود: انسان های حرفه ای از این وسیله با عبور از زمان و مکان، بهره می جویند و محیط  خانه خود را به محیط کسب و کار تبدیل می کنند لذا بشر به دنبال این محصولات جدید است لذا ارتقا مهارت و بروز کردن و  قدرت انعطافی ایجاد کردن یک ضرورت است.

این مسئول گفت: اگر به رقابت در بازار امروز جهان می اندیشیم قطعا خط تکنولوژی هم تغییر خواهد کرد؛ چون امروز صحبت از صنایع هوشمند است.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی این را داریم  که سنجش مهارت تمام پرسنل شرکت ملی صنایع مس را با همکاری هم انجام دهیم.

وی ادامه داد: بیایید برند را اینگونه به رخ بکشیم که سطح مهارت پرسنل را بر اساس استانداردهای آموزش فنی و حرفه ای ارزیابی کنید سپس به هرکدام گواهینامه  فنی و حرفه ای اعطا کنید که در دنیا معتبر است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: تنها مدرک را به رخ نکشانیم امروز بلایی که مدرک سر کشور آورده است و همه را میز نشین کرده به این دلیل است که به شغل فکر نمی کنیم.

وی ادامه داد: اعطای گواهینامه برگرفته از توانمندی آدمی است و به او قیمت و اعتبار می دهد و اگر در هر نقطه از جهان در جستجوی موقعتیت باشد با ارائه این گواهینامه آموزش فنی و حرفه ای بهتر می تواند به هدفش برسد چون او کاربلد است و مهارت را کسب کرده است.

اوسط هاشمی سومین عنصر ارزشمند در سازمان فنی و حرفه ای را ایجاد بانک اطلاعاتی از نخبگان و فرهیختگان برشمرد و افزود: باید در سطح کشور این را ترویج دهیم ما باید به خوشه های زیر این صنعت مرجع و مادر ( صنعت مس) و محصول مادر بیندیشیم چه بسا مس سرچشمه  بتواند هر خانه یک کارگر را در این استان جزو رویکردهای کلان خود  قرار دهد.

وی تصریح کرد: اگر به مشاغل خانگی می اندیشیم بالاترین نرخ بیکاری را فارغ التحصیلان زن دارند؛ بنا بریک پژوهش ۱۷۸ سال طول می کشد تا جامعه زنان به فرصت امروز مردان دست یابند این فاصله را چگونه باید پر کرد؟

وی خاطرنشان کرد: ما اعطای فرصت ۶۰ درصدی را به زنان برای راهیابی به دانشگاه دادیم امّا امروز چه فرصتی به آنها دادیم که  از توان علمی آنها در کشور برای سرمایه سازی در کشور استفاده کنیم؟ این به یک دغدغه ملی تبدیل شده لذا اساتید می توانند ترویج خوشه های صنعت مس را مبنای کار قرار دهند.

۸۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود

اوسط هاشمی رسیدن به صلاحیت حرفه ای در هر رشته عنصر چهارم در سازمان فنی و حرفه ای دانست و بیان کرد: یک بحث جدی دیگر این است که ما می توانیم به صلاحیت حرفه ای این صنعت مس دست یابیم و با ۲۰کشوری که در جهان مطرح هستند به بحث و مذاکره و گفتگو  بنشینیم و صنعت مس را  به یک صلاحیت حرفه ای جهانی سوق دهیم و خودمان بتوانیم مالکیت معنوی صلاحیت این رشته را بر دست بگیریم.

وی افزود: ایران ۸۵ درصد زعفران جهان را تولید می کند امّا هنوز مالکیت معنوی این محصول را نتوانستیم به نام ایران به ثبت برسانیم.

اوسط هاشمی اظهار کرد: اگر قرار است از نفت عبور کنیم باید به سرفصل های جدیدی روی آوریم تا تغییر  رویکردهای کلان معنا پیدا کند لذا این نقشه را می توانیم در حوزه مس انجام دهیم و کاری نو را پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ایران از نظر فارغ التحصیلان بیکار در رتبه ۱۱۶ جهان قرار دارد؛ اگر قرار است کشور در مدار  توسعه و تعالی قرار گیرد که رفاه و سعادت را تضمین کند  راهی جز توجه به توانمندسازی انسان وجود ندارد.

اوسط هاشمی با طرح این سوال که سهم انسان توانمند کجاست؟ گفت: به همان میزان که به تکنولوژی اهمیت می دهیم و همینطور که  به زنجیره تکمیلی اهمیت می دهیم و به پیشرفت توجه داریم اگر به توسعه همه  جانبه هم بر اساس نقش آفرینی انسان توجه داشته باشیم آن وقت است که تفاوت، خود را نشان خواهد داد.

استان کرمان سرداران بزرگی را تقدیم جامعه ایران کرد و جهان آنها را تکریم کرد.

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی سردار سازندگی از این خطه  است؛ مرد دوران سخت انقلاب و  دوران دفاع مقدس بود کسی نمی تواند آن دوران را از یاد خاطره ها پنهان  بدارد.

وی ادامه داد: همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز از این خطه است او با اتکا به خداوند و با بهره گیری از همه قابلیت ها توانست  سبک نوینی از تولید امنیت را در جهان  و منطقه به نمایش بگذارد و تمام معادلات امنیتی اربابان قدرت را به هم ریخت.

اوسط هاشمی تصریح کرد: امیدواریم ما نیز به مرحله ای از معرفتِ پایدار برسیم تا بتوانیم شخصیت اینگونه سرمایه ها را تکریم کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha