مقام یمنی: انصارالله هیچ ابتکار صلحی از عربستان دریافت نکرده است

تهران - ایرنا - رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با بیان اینکه، انصارالله هیچ ابتکار کتبی و رسمی از عربستان سعودی دریافت نکرده است، تاکید کرد که در صورت دریافت چنین ابتکاری، آن را بررسی و پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایرنا، «محمد علی الحوثی» امروز ( سه شنبه ) در مصاحبه با شبکه روسیه الیوم در پاسخ به سوالی در خصوص نپذیرفتن ابتکار عربستان برای آتش بس در یمن از سوی انصارالله، گفت: وقتی می توانیم بگوییم ما ابتکار عربستان را رد کردیم که یک ابتکار کتبی را دریافت کنیم اما این اتفاق نیفتاد و این حدیث نانوشته است. 

وی افزود: اگر عربستان سعودی برای این ابتکار جدی است، اجازه دهید تصمیمات واقع بینانه ای اتخاذ کند و این کار را بدون مبادله طرف بشردوستانه با هیچ طرف دیگری نه نظامی و نه چیز دیگری آغاز کند.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با بیان اینکه سعودی ها افکار عمومی را گمراه می کنند، افزود: در حالی که قوانین بین المللی اجازه نمی دهد از محاصره به عنوان سلاح استفاده شود اما آنها این کار را انجام می دهند و جامعه جهانی به جای جرم دانستن محاصره توسط آنها، ابتکاری را که هنوز رسما دریافت نکرده ایم تحسین کرد. 

وی با بیان اینکه یمن از بدترین بحران انسانی در جهان رنج می برد و جامعه جهانی شاهد آن است، افزود: آنها ما را با واردات نفت، دارو و سایر مواد به یمن معاوضه می کنند و آیا این تحقیر نیست؟

الحوثی خطاب به سعودی ها گفت: به جهانیان ثابت کنید که ما مردم صلح نیستیم و شما مردم صلح هستید و با دست کشیدن از مزدوران خود و توقف جنگ ما را مقابل جهانیان خجالت زده کنید و با این کار ثابت کنید که در ابتکار عمل جدی هستید.

وی درباره ارتباط جنبش انصارالله با ایران گفت: ما نمی پذیریم که تابع کسی باشیم.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن افزود: اگر آنها سند راه حل جامعی را که ارائه داده ایم با ما امضا کنند جهان تایید می کند که آیا ما تصمیم خود را از تهران می گیریم و یا تصمیم ما در دست خود ما است.

وی افزود که انصارالله از آشتی کشورهای عربی خلیج فارس استقبال کرد و خواستار اتحاد اعراب شد.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

تجاوز وحشیانه نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی اکنون وارد هفتمین سال شده است و مقاومت مردم یمن باعث شده تا نیروهای مسلح و کمیته های مردمی این کشور با هدایت  انصارالله به پیروزی های سیاسی و نظامی ارزشمندی دست یابد و متجاوزان را در اندیشه راهکارهایی از جمله ارائه پیشنهادها و ابتکارات صلح برای خارج شدن از باتلاق جنگ یمن فرو برده است.

در طی این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =