خوشه‌های خانوادگی و خطر خیز دوباره کرونا در استان فارس

شیراز_ایرنا _چهارمین بهمن کرونایی استان فارس در آستانه سقوط است، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت : با شناسایی بیش از ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته در این استان، فارس به مرحله تازه ای وارد شده که عامل اصلی آن خوشه های خانوادگی است.

 دکتر مهرزاد لطفی روز سه‌شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ با اعلام این هشدار گفت: با افزایش قابل توجه ورودی به بیمارستان ها در روزهای اخیر، شاهد تکمیل ظرفیت های پیش بینی شده، به ویژه در دو بیمارستان بزرگ شیراز هستیم و این در حالیست که در سطح جامعه، با کاهش توجه عمومی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی مواجهیم.

او ادامه داد: متاسفانه مشاهدات تیم های سلامت استان در روزهای اخیر حاکی از آن است که اغلب موارد ابتلا به صورت خوشه های خانوادگی بوده و همین امر ضرورت توجه تمامی خانواده ها به پرهیز از دورهمی در این ایام را ضروری می سازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن اشاره به پیامدهای منفی اینگونه سهل انگاری های عمومی در افزایش موارد مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته و بیمارستان های استان طی روزهای اخیر که بحرانی جدید را به وجود آورده است؛ بی توجهی به خطر سفرهای غیرضروری را نیز در ایجاد این شرایط موثر خواند.

دیگر هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پایین آمدن سن ابتلا در جامعه بود که در این زمینه اظهار کرد: با وجود توصیه های پزشکی مبنی بر تهدید کرونا برای تمامی سنین؛ برخی جوانان و نوجوانان، این توصیه را جدی نگرفته و همین امر منجر به افزایش موارد ابتلا در این گروه سنی شده است.

دکتر لطفی تاکید کرد: با وجود ایام تعطیلات نوروزی و آداب و آئین های هر ساله مردم در این ایام، اکنون در شرایط ویژه ای قرار داریم که موضوع سلامت عمومی در اولویت بوده و امید است مردم استان نیز به این حساسیت که سبب حفظ سلامت خود و عزیزانشان می شود، توجه داشته باشند.

او ادامه داد: تیم های مدافع سلامت استان در استمرار بیش از یک سال خدمت جانانه در سنگر مبارزه با کروناویروس، ایام تعطیلات نوروز امسال را نیز مانند سال گذشته، در عرصه های بهداشتی، درمانی و پشتیبانی سلامت سپری کردند و ضمن قدردانی از این تلاش ها، امیدوارم با آگاهی و توجه مردم به شرایط ویژه کنونی که با آن مواجهیم و همچنین مشاهده مواردی از ابتلا به کرونای انگلیسی در استان، فشار مضاعفی به تیم های سلامت تحمیل نشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در کنار تلاش شبانه روزی مدافعان سلامت، تنها مشارکت و توجه مردم به بحرانی بودن شرایط کنونی، با پرهیز از ساده انگاری هایی نظیر برگزاری دورهمی های خانوادگی، می تواند در بهبود شرایط موجود موثر باشد.

دکتر لطفی اظهار کرد: استفاده جدی از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و پرهیز از دورهمی و تجمعات، همچنان مهم ترین توصیه های دست اندرکاران حوزه سلامت برای پیشگیری از ابتلای خود و عزیزانمان به این بیماری است.

 پیش بینی روزهای سخت کرونایی در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز با اعلام آخرین وضعیت کروناویروس در استان فارس از ابتدای شیوع تاکنون، از افزایش موارد مثبت شناسایی شده به بیش از ۱۹۳ هزار نفر خبر داد.

  دکتر عبدالرسول همتی با  اعلام آخرین آمارهای مربوط به کروناویروس در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۹۴ هزار و ۸۰ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۱۸۷ هزار و ۳۸۱ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۶۲ هزار و ۴۸۶ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد پنج هزار و ۸۲۰ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۹۳ هزار و ۲۰۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز ۷۸۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۲۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

دکتر همتی در ادامه با اعلام جان باختن هشت هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی ۴۸ ساعت گذشته، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را سه هزار و ۳۸۰ نفر اعلام کرد.

معاون بهداشت دانشگاه همچنین از بهبودی ۱۷۹ هزار و ۳۴۶ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

او با ابراز نگرانی از مشاهده موارد بی توجهی عمومی به پروتکل های بهداشتی به ویژه افزایش مسافرت ها، سهل انگاری ها و ساده انگاری ها در جامعه، پیامد این امر را افزایش قابل توجه بار مراجعه به مراکز منتخب ۱۶ ساعته تشخیص و درمان سرپایی کرونا، همچنین موارد بستری در بیمارستان های استان دانست که به صورت روزانه در حال افزایش است.

دکتر همتی ضمن اعلام مشاهده مواردی از دارا بودن علایم نوع جهش یافته بیماری در میان مبتلایان به کووید ۱۹، نسبت به در پیش داشتن روزهای سخت کرونایی در پایان فروردین و اردیبهشت امسال هشدار داد.

این مقام مسوول در دانشگاه با بیان اینکه هم اکنون با پیک جدید بیماری کووید ۱۹ مواجهیم، از عموم مردم خواست تا همچون گذشته در زمینه رعایت اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، پرهیز از دورهمی های خانوادگی، پرهیز از سفرهای غیرضروری و مراجعه به مکان های شلوغ و پرتردد همکاری داشته باشند تا بتوانیم از بحران کنونی عبور کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =