۱۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۴۲
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84279419
۰ نفر

برچسب‌ها

خشم گسترده مکزیکی ها از خشونت پلیس

تهران – ایرنا – مشخص شدن علت مرگ زن السالوادوری در بازداشت پلیس مکزیک، موجب خشم شهروندان این کشورهای آمریکای جنوبی شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از تارنمای ان بی سی واشنگتن؛ اندره مانوئل لوپز اوبرادور رییس جمهوری مکزیک اعلام کرد که ویکتوریا اسپرانزا سالازاد توسط ماموران پلیس این کشور کشته شده است.

شهروندان مکزیک در اعتراض به کشته شدن این زن روی دیوارهای ساختمان فرمانداری ایالت کوئینتانا رو به اسپانیولی خواستار اجرای عدالت برای او شده اند و در اطراف مکان کشته شدن او دسته گل گذاشته اند.  

مقام های مکزیک در پی کالبدشکافی جسد این زن، علت مرگ او را شکسته شدن استخوان گردنش به علت خشونت پلیس اعلان کرده اند.

دادستان ایالت کوئینتانارو که سالازاد در آن کشته شده است، گفت که آماده اعلان جرم علیه چهار مامور پلیس دخیل در این حادثه است.

نائیب بوکله رییس جمهوری السالوادو نیز افزود که سالازار از چند سال پیش در مکزیک زندگی می کرده است.

در همین حال نخستین جلسه دادگاه دِرِک شُووین پلیس متهم به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در پنجم خرداد ۱۳۹۹ که منجر به تظاهرات چند ماهه در اعتراض به خشونت و نژادپرستی پلیس ایالات متحده شد، ۱۰ ماه پس از مرگ او در روز دوشنبه نهم  فروردین ماه تحت تدابیر شدید امنیتی در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا برگزار شد.

معترضان به رفتار نژادپرستانه توام با خشونت نیروهای پلیس سفید پوست آمریکا در برابر ساختمان دادگاه گرد آمده بودند.

کشته شدن فلوید افزون بر به راه انداختن موجی از اعتراض ها و راهپیمایی های سراسری در آمریکا علیه رفتار نژادپرستانه نهادینه شده در میان نیروهای پلیس سفید پوست آمریکا، به بحران سیاسی برای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین و چالشی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تبدیل شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان