۱۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۰۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84279417
۰ نفر

برچسب‌ها

فرستاده ویژه سازمان ملل: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

لندن – ایرنا - فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه با ایراد سخنانی در کنفرانس «آینده سوریه و منطقه» تصریح کرد که بحران این کشور راه حل نظامی ندارد.

به گزارش ایرنا، «گیر پدرسون» روز سه‌شنبه در دومین روز از کنفرانس آینده سوریه و منطقه بیان داشت که با گذشت ده سال از آغاز درگیری‌ها در سوریه، این کشور همچنان دوپاره است. مردم بر اثر نقض قوانین بین‌المللی رنج زیادی کشیده اند و این در حالیست که همه‌گیری کرونا فشار مضاعفی را روی جامعه و اقتصاد کشوری وارد کرده که در طول این مدت بر اثر جنگ ویران شده است.

وی افزود؛ چیزی که امروز سوریه به آن نیاز دارد پاسخ به چالش‌ها و انتظارات مردم برای رسیدن به صلح از طریق وحدت بین‌المللی است. پدرسون تصریح کرد: منظورم از وحدت کمک‌های مالی بین‌المللی و حمایت از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای تسهیل اجرای تمامی ابعاد قطعنامه ۲۲۵۴ است. وحدت برای ترویج شناسایی گام‌های متقابل که این مسیر را تضمین کند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد که نشست امروز گواهی بر توجه بین المللی به موضوع سوریه است. «باید نشان دهیم که سوریه همچنان در مرکز توجه ما قرار دارد و مصمم هستیم تا روند سیاسی در این کشور را پیگیری کنیم.»

پنجمین دور از کنفرانس «حمایت از آینده سوریه و منطقه» دیروز با میزبانی اتحادیه اروپا و مشارکت سازمان ملل متحد، نهادهای مدنی منطقه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای اروپایی، آژانس‌های سازمان ملل، نمایندگان سیاسی دولت‌های همسایه سوریه بدون حضور نماینده این کشور آغاز به کار کرد.

هدف از این کنفرانس دو روزه جمع آوری کمک‌های مالی برای خدمات بشردوستانه و همچنین زمینه سازی برای پیشبرد مذاکرات سیاسی به منظور تضمین صلح باثبات در سوریه عنوان شده است. پرداختن به وضعیت آوارگان سوری که در کشورهای همسایه مانند اردن، لبنان، ترکیه، مصر و عراق پناه داده شده‌اند نیز از دیگر مسائل در دستور کار این اجلاس بشمار می‌رود.

اجلاس این دوره به دلیل محدودیت‌های کرونایی و موج سوم کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

کمیساریای عالی‌ پناهندگان و برنامه توسعه و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد دیروز در بیانیه‌ای مشترک از جامعه جهانی خواستند ۱۰ میلیارد دلار برای ۲۴ میلیون سوری نیازمند تامین کنند.

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نیز در نشست روز گذشته شورای امنیت که درباره وضعیت انسانی سوریه برگزار شد،  تصریح کرد: اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه اقدامی زیانبار است و فقط بحران این کشور و آلام مردم آن را که از دشواری‌های دیگری چون شیوع کرونا هم رنج می‌برند، طولانی‌تر می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =