۴۰ درصد شکایات کرونایی مردم مشهد از نانوایی‌ها است

مشهد- ایرنا- مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۴۰ درصد از شکایات مردم برای رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی دوران کرونا مربوط به نانوایی‌ها است از این رو بازدید کارشناسان بهداشت از نانوایی‌ها با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهندس علی‌اصغر حسنی افزود: در همین چهارچوب از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون از هزار و ۱۳۵ نانوایی فعال در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید بهداشتی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها، ‌ که شمار زیادی از افراد جامعه به صورت مستمر به آنجا مراجعه دارند، اظهار داشت: در بازدیدهای نوروزی ۱۱۱ واحد نانوایی به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی اخطار گرفته و ۵ واحد متخلف نیز پلمب شده اند.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه پزشکی مشهد افزود: براساس شیوه نامه بهداشتی، افرادی که در زمینه پخت نان نانوایی فعالیت می کنند نیاز به استفاده از ماسک ندارند ولی افرادی که در بخش خمیرگیری و فروش کار می کنند موظف به استفاده از ماسک هستند.

۶۰ مکان عمومی مهر و موم شد

حسنی گفت: از ابتدای امسال ۱۲ هزار و ۶۵۳ مورد بازدید از محل‌های کار و اماکن عمومی استان توسط بازرسان این اداره صورت گرفته است که در نتیجه آن در هفته نخست سال ۶۹۲ مورد از این اماکن متخلف به دستگاه قضایی معرفی و ۶۰ مورد پلمب شدند که برای هزار و ۴۰۰ مورد نیز اخطار صادر شد.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز بیش از ۵۳۰ هزار بازدید از محل‌های کار و اماکن عمومی صورت گرفته بود که منجر به معرفی ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد به دستگاه قضایی، چهار هزار و ۷۶۷ مورد پلمب و صدور ۲۶ هزار و ۵۰۰ اخطار شده بود.

رییس اداره سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ذکر اینکه ۹ هزار و ۳۶ مورد از بازدیدهای صورت گرفته هفته نخست امسال از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بوده است، گفت: در این مدت، هزار و ۸۶۹ مکان عمومی مورد بازدید قرار گرفت.

وی افزود: نتایج بازدیدهای صورت گرفته در هفته نخست سال ۱۴۰۰ حاکی از رعایت پروتکل ها توسط هفت هزار و ۸۶۵ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و هزار و ۴۴۰ مکان عمومی در بحث دستورالعمل های بهداشتی بوده است.

حسنی ادامه داد: در طول این مدت ۱۲ هزار و ۹۵۵ کیلوگرم انواع مواد خوراکی و غذایی فاسد و غیرقابل مصرف کشف و معدوم شد و با افراد متخلف در این خصوص نیز طبق قانون برخورد شد.

طبق گزارش امروز سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  با فوت ۹۱ نفر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۲ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است.
در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی و هزار و ۳۹ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۲۳۴ نفر رسید.

هم اکنون در کشور ۲۵ شهرستان قرمز و ۵۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۷۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =