افراد مبتلا به ویروس کرونا در یزد به ۱۸۹ نفر رسید

یزد- ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: روند ابتلای افراد به بیماری کووید ۱۹ ناشی از شیوع دوباره ویروس کرونا در استان یزد ادامه دارد و تعداد مبتلایان شبانه روز گذشته با ۲۵ نفر افزایش به ۱۸۹ نفر رسید.

به گزارش عصر سه‌شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ابراهیم سلمانی افزود:  در حال حاضر از این تعداد ۴۳ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان ها بستری و خدمات درمانی دریافت می‌کنند .

وی ادامه داد: بستری‌های مشکوک به کرونا و شناسایی مبتلایان روزانه در استان، روزهای اخیر رو به افزایش است و این موضوع زنگ خطر موج جدیدشیوع بیماری را در یزد  به صدا درآورد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به  آخرین روزهای تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۰ در هفته جاری تصریح کرد: با توجه به شناسایی موارد مثبت کرونای جهش یافته و سرعت انتقال بالای ویروس ، مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از حضور در اجتماع و برگزاری دورهمی های خانوادگی جدا خودداری کنند.

هر سال با آغاز بهار طبیعت، ایرانیان با برپایی آداب و رسوم و تکریم شعایر دینی و اخلاقی به استقبال نوروز می رفتند،اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و مخاطره آن بر سلامت شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ با چالش جدی مواجه شد. 

کارشناسان همچنان توصیه می کنند، مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =