فعالیت های توسعه ای گردشگری گیلان با وجود کرونا با قوت ادامه دارد

رشت - ایرنا - استاندار گیلان با اشاره به تداوم فعالیت های توسعه ای در حوزه گردشگری علیرغم شیوع ویروس کرونا در استان و اقدامات انجام شده در این بخش، گفت: تکمیل زیرساخت ها و سرمایه های موجود در استان، ثبت ملی و جهانی آثار تاریخی و صیانت و حفاظت از آنان در ارتباط بیشتر با جامعه جهانی به ویژه گردشگران م

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری گیلان، ارسلان زارع صبح امروز در دیدار با معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به آسیب های وارده به بخش های مختلف جامعه، اقتصاد و معیشت به ویژه حوزه گردشگری در سال گذشته اشاره و عنوان کرد : امید است با مهار بیماری، رعایت پروتکل ها و توسعه تزریق واکسن شاهد بازگشایی کامل مشاغل به ویژه در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد گیلان در سه حوزه مأموریتی این وزارتخانه گفت : مردم گیلان قبل و بعد از اسلام و دوره معاصر همواره در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و اقتصادی اثرگذار بوده اند و آثار تاریخی برجای مانده از این دوران ها گواه این مدعاست.

نماینده عالی دولت در گیلان تکمیل زیرساخت ها و سرمایه های موجود در استان، ثبت ملی و جهانی آثار تاریخی و صیانت و حفاظت از آنان را در ارتباط بیشتر با جامعه جهانی به ویژه گردشگران بسیار موثر دانست و افزود: دولت یازدهم و دوازدهم در بهره گیری از مواهب طبیعی و خدادادی بی نظیر گیلان با شناسایی بیشتر ظرفیت ها و معرفی به سرمایه گذاران، اهتمام جدی داشته که سال گذشته از سال های درخشان این حوزه بوده است.

وی با بیان اینکه در برخی از روستاهای گیلان بیش از ۵۰ درصد اشتغال ساکنان مربوط به بخش صنایع دستی است، ثبت جهانی چادر شب بافی قاسم آباد رودسر با حمایت های ملی و استانی را یکی از اقدام های موثر صورت گرفته عنوان و خاطرنشان کرد: این اقدام علاوه بر اینکه مایه مباهات و افتخار برای گیلانیان است؛ موجب استقبال و ابراز علاقمندی مردم در نقاط مختلف کشور و دنیا شده است.

وی بر ضرورت تلاش مضاعف برای رفع موانع ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله تأکید کرد و گفت: طرح جامع میراث فرهنگی محور اجرای هر پروژه در این منطقه قرار گرفته چراکه این شهرک تاریخی منطقه ای ارزشمند برای جذب گردشگر خارجی محسوب می شود و نیازمند حمایت های ملی است.

استاندار گیلان، منطقه آزاد انزلی را یک ظرفیت مستعد برای سرمایه گذاران عنوان و با اشاره به اینکه به زودی فرآیند احداث یک هتل پنج ستاره در این محدوده آغاز می شود، گفت: در سال های اخیر، مراکز اقامتی و هتل های خوبی در گیلان از جمله در حوزه بوم گردی به عنوان یکی از برنامه های جدی دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسیده که علیرغم شیوع کرونا احداث این مراکز متوقف نشد و انتظار می رود بیش از گذشته شاهد پیشرفت این بخش باشیم.

گیلان رتبه دوم در حوزه سرمایه گذاری و گردشگری را دارد

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم در این دیدار گفت: استان گیلان  سال گذشته در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری رتبه دوم، در حوزه صنایع دستی رتبه سوم و در حوزه میراث‌فرهنگی در جایگاه چهارم کشور قرار گرفت.

جواد واحدی افزود: این عملکرد، نشان‌دهنده برنامه‌ریزی موفق اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان است.
وی اظهار داشت: این استان با وجود نعمت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی که در حوزه‌های مختلف اعم از میراث‌ فرهنگی غنی، فرصت‌های گردشگری متنوع و صنایع دستی و هنرهای سنتی دارد ، جزو استان‌های برتر کشور در جذب گردشگر محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: حمایت‌های استاندار گیلان و مدیران استانی در کنار مدیریت و برنامه‌ریزی‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان موجب شد تا شاهد اتفاقات مبارکی نظیر ثبت چهار روستا و شهر رشت با محوریت صنایع‌دستی، مرمت ساختمان‌های تاریخی، ایجاد موزه‌های جدید تخصصی متعدد و سرمایه‌گذاری مطلوب برای تمامی شهرستان‌های استان گیلان در طی سال گذشته باشیم.
واحدی افزود: قطعا با برنامه‌ریزی‌ ، ظرفیت های  استان و تعاملی که در بین اداره‌کل و دستگاه‌های ذی‌ربط برقرار شده است، شاهد اتفاقاتی مثبت در آینده بویژه در دوران پساکرونا در استان گیلان خواهیم بود.
ارسلان زارع استاندار گیلان نیز در این نشست با تقدیر از تلاش‌های مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان و همکارانشان در بخش‌های مختلف گفت: در سال گذشته و با وجود محدودیت‌های مختلف، شاهد اتفاقات کم‌نظیری در استان گیلان بودیم که تلاش‌ و تعامل‌ دستگاه‌های مختلف و نمایندگان محترم استان در این امر شایسته قدردانی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =