روحانی: برخی نباید به خاطر انتخابات مشکلات را چندبرابر جلوه دهند

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با بیان اینکه درموضوع تنظیم بازاربا مشکل جدی غیرقابل حل مواجه نیستیم، گفت: برخی نباید بخاطر انتخابات ۱۴۰۰یا انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: همه می‌دانند در یک جنگ بی‌نظیر سه ساله اقتصادی علیه کشور بودیم و همه صاحب‌نظران معروف و مهم اعتراف می‌کنند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هر کشور دیگری تحمیل می‌شد، اقتصاد آن فرو می‌ریخت.

وی افزود: ما در طول این سه سال این همه مشکلات را تحمل کردیم. حتی در کالاها و نیازهای اساسی مردم مواد غذایی هم آمریکایی‌ها مداخله کردند و اوفک در موارد متعدد ما را تحریم کرده است. این ننگ بزرگ آمریکا در طول تاریخ است یعنی جنایت بی‌نظیر و تروریسم اقتصادی که جهان شاهد آن بود و هنوز هم ادامه دارد.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به شیوع کرونا در سال گذشته گفت: بعد از جنگ جهانی دوم چنین معضلی در دنیا بی‌سابقه بود حدود یک قرن یعنی از سال ۱۹۱۸ به بعد در دنیا شاهد چنین اپیدمی خطرناکی نبودیم که امروز به یک پاندمی تبدیل شده و همه جهان را دچار مشکل کرده است. از طرف دیگر برخی کالاها مانند نفت که باید صادر می‌شد، ارزان شد و یا به دلیل توقف فعالیت‌های بخش صنعت فروش نرفت.

وی با اشاره به شرایط تحریم و پایین‌آمدن قیمت نفت ادامه داد: شرایط بی‌نظیری را در تاریخ بعد از انقلاب و حتی دهه‌هایی قبل از انقلاب تجربه می کردیم و در اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ صادرات و واردات ما دچار مشکل شد. از طرف دیگر برخی کشورها در سال ۹۹ به دلیل کرونا حتی مواد غذایی را که فروخته شده بود را نمی‌دادند و بعد از آن هم که دوباره خواستند بفروشند، گران شد.

رییس جمهوری افزود: بعضی از اقلام مانند کنجاله، ذرت، ‌جو گران شدند و حتی روغن آفتابگردان ظرف یکسال گذشته ۱۳۵ درصد گران شد. قیمت برخی اقلام به خصوص در زمینه مواد غذایی بالا رفت که این می‌تواند در قیمت کالا در سطح جهانی تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در این سختی و مشکلات ناچار بودیم با توجه به وضع بودجه و ریال و ارز و قیمت آن، ارزاق عمومی و کالاهای اساسی برای مردم قابل خرید باشد و در کنار آن وفور کالا را هم داشته باشیم. سیاست دولت از سال ۹۷ که سال جنگ اقتصادی بود، سیاست وفور کالا، ‌تنظیم و ‌نظارت دقیق بر بازار، ‌واردات به موقع و تامین ارز مورد نیاز بود که با وجود سختیها انجام گرفت.

روحانی سال ۹۹ را از جهت تامین منابع مورد نیاز ارز و فروش نفت سالی سخت و ویژه ارزیابی کرد و گفت: در بخش صادرات غیرنفتی هم شرایط نسبت به سال قبل متفاوت شد و واردات و صادرات از توازن خارج شد. به طوری که واردات ۴۳ میلیارد و صادرات ۴۱ میلیارد دلار بوده که نشان می دهد تعادل بین صادرات و واردات وجود ندارد. این عوامل همه دست به دست هم داد و مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد.

رییس دولت دوازدهم با اشاره به شرایط کرونا و دشواری‌های ناشی از آن در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۹ افزود: از خرداد به بعد شرایط بهتر شد. در بسیاری از تولیدات و حتی در فروش و صادرات در سه ماهه دوم وضع بهتر شد. در حالی که سه ماهه اول رشد اقتصادی ما چه با نفت چه بی‌نفت منفی بود، اما سه ماهه دوم و سوم رشد اقتصادی مثبت شد. اما در عین حال مشکلات باقی است.

رشد اقتصادی ایران ۲ درصد مثبت است

 وی یادآورشد: البته همه دنیا به خاطر کرونا با مشکلات روبرو بوده و هستند و به طور متوسط رشد اقتصاد دنیا ۳.۴ منفی است. در ایران بر مبنای ۹ماهه که حساب می‌کنیم، رشد اقتصادی بالای ۲ درصد مثبت است و این نشان می‌دهد که دولت کار بزرگ و عظیمی انجام داده است.  

روحانی ادامه داد: نباید برخی به خاطر انتخابات ۱۴۰۰ و انتقام از انتخابات قبلی مشکلات را چند برابر جلوه و نشان دهند. از ۱۰۰ قلم کالایی که برای مردم بسیار مهم است و باید در اختیار آنها باشد، تقریبا ۹۵ تا ۹۷ درصد شرایط  قابل قبول است. چند کالا هست که شرایط آن غیرقابل قبول است که باید آن را به شرایط قابل قبول برگردانیم.  

رییس جمهوری یادآور شد: علیرغم کرونا، تحریم و مشکلات ناشی از افزایش قیمت‌های ارزاق عمومی در جهان، دولت بخصوص وزارت جهاد کشاوری و صمت می‌توانند مشکلات را حل کنند تا مردم در رنج کمتری باشند.

 وی با اشاره به گزارش جلسه ستاد تنظیم بازار افزود: کالاهای زیادی در گمرکات انبار شده است. نهاده‌های دامی و روغن جزو کالاهایی است که باید از گمرکات آزاد و در بازار توزیع شود. امیدواریم بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، گمرگ، وزارت صمت و جهادکشاورزی در کمیته ارز باهم هماهنگ کنند که این کالاها سریع‌تر از گمرکات آزاد شده و بدست مردم برسد.

بازارچه‌های مرزی باید شرایط بهتری داشته باشند

 روحانی با بیان اینکه روابط با همسایگان و بازارچه‌های مرزی باید شرایط بهتری داشته باشد، گفت: بازارچه‌های مرزی در شرایطی که مشکلاتی ایجاد می شود، می‌توانند فعال‌تر شوند و کالاهای مورد نیاز را در اختیار قرار دهند. مقام‌های مسوول مشکلات واردات و صادرات را به دولت منتقل کنند و اگر در ستاد تنظیم مشکل و مساله‌ای است باید به وزارتخانه مورد نظر منتقل شود و وزارتخانه مشکل را به کل دولت منتقل کند و وزیران در اول جلسه دولت مشکلات و راه حل‌ها را مطرح کنند.  

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: ما در زمینه کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم اگر نیاز به مصوبه‌ای داشته باشد در آن تاخیر نمی‌کنیم. دولت در کنار ستاد تنظیم بازار است. ستاد نباید احساس کند که قدرت کافی برای اعمال نظرات ندارد. استانداران هم در زمینه روابط با همسایگان به خصوص استان‌هایی که در مرز هستند تلاش بیشتری داشته باشند.

 وزارت صمت از ظرفیت اوراسیا بیشتر استفاده کند

رییس جمهوری با بیان این که ما با اوراسیا روابط تجاری خوبی برقرار کرده‌ایم که برای گسترش آن باید اقدامات بیشتری انجام شود، گفت: ما می‌توانیم از کشورهای اوراسیا برای واردات ارزاق عمومی و نهاده‌های دامی استفاده کنیم. وزارت صمت مسوول است و باید از ظرفیت اوراسیا بیشتر استفاده کند.

روحانی با بیان اینکه در تولید و تامین کالا مشکل نداریم، گفت: باید دید که آیا مشکل در توزیع و نظارت است یا تولیدکننده به موقع عرضه نمی‌کند. امروز دیدیم در بعضی موارد اشکال و اختلاف نظر وجود دارد یعنی وحدت نظر وجود ندارد. البته در جایی که وحدت نظر وجود ندارد، در ستاد تنظیم بازار باید بحث شده و نقطه نظرات ارائه شود.

 رییس جمهوری با مسوول خواندن وزرای صمت و جهاد و قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، تصریح کرد: وزیر صمت، وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر صمت در بخش بازرگانی مسئولیت سنگین‌تری دارند و ستاد تنظیم بازار باید بازوان این سه نفر برای حل و فصل مسائل باشد.

 سامانه جامع مشکلات را حل می کند

رییس دولت تدبیر و امید با طرح این پرسش که از چه طریق می‌توانیم این را حل کنیم، گفت: احتمالا جای یک سامانه جامع کم است. در جلسه گفته شد که سامانه خوبی در برخی از تولیدات دامی داریم که از ابتدا تا انتهای فرایند در این سامانه مشاهده می‌شود.

 وی گفت: اگر این سامانه به طور دقیق همه چیز را عرضه کند، نباید اختلاف نظر داشته باشیم که در فلان مورد چقدر تولید یا اقدامات لازم انجام شده است یا مرکز تولید چه مقدار برای فروش و یا کشتارگاه عرضه کرده است. با وجود این سامانه همه چیز برای ما روشن می‌شود که آیا درعرضه تاخیر داشته است یا نه.

 روحانی ادامه داد: با یک سامانه حمل و نقل به راحتی می‌فهمیم که جنس به کجا می‌رود آیا از این استان به استان دیگر می‌رود یا صادرات غیرمجاز انجام می‌شود.

 رییس جمهوری با بیان اینکه همه اینها با یک سامانه جامع امکان پذیر است، گفت: باید سامانه جامعی داشته باشیم که ما را کاملاً از این تردید بی‌نیاز کند که قدم‌های تولید و قدم‌های عرضه و توزیع چگونه انجام شده است و یا کالاها کجاها انبار شده است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اگر سامانه دقیق و جامع داشته باشیم، راحت‌تر می‌توانیم مسائل را حل و فصل کنیم، گفت: در مجموع در این جلسه مشکل جدی غیرقابل حل ندیدم یعنی اگر به ما می‌گفتند نهاده‌های دامی نداریم و بانک مرکزی هم می‌گفت نمی‌توانم ارز تخصیص بدهم یک مشکل جدی است ولی چنین مشکلی نداریم.  

وی ادامه داد: ارز تخصیص داده شده، نهاده‌ها خریداری شده که در گمرکات است. حتی وزیر راه گفت یکسری کشتی‌ها در حال تخلیه هستند بنابراین مشکل اساسی نداریم. اگر مشکل اساسی این بود که در کشور تولیدکننده نداریم که تولیدکننده داریم و نیازهای موردنیاز بخش های تولیدی هم تامین می‌شود.

روحانی گفت: در برخی اقلام که مشکل داریم عمدتاً با ۳۰ تا ۴۰ نفر طرف هستیم و به راحتی با ۳۰ تا ۴۰ شرکت می‌توانیم مسائل را حل و فصل کنیم. قرار شد عصر امروز جلسه‌ای با این شرکت‌ها تشکیل و اوضاع ساماندهی شود.

 اختلافات درباره بسته‌بندی اقلام را کنار بگذارید

 رییس جمهوری با بیان اینکه تولیدکنندگان، کشتارگاه‌ها مشخص هستند، ادامه داد: اختلافات درباره بسته بندی کردن یا نکردن جنس را کنار بگذارید؛ اگر بسته بندی باعث می‌شود دهک‌هایی دچار مشکل قیمت گران شوند و جنس لوکس‌تری در اختیار دهک‌های بالا قرار بگیرد این کار را نکنیم و جلوی آن را بگیریم.

رییس جمهوری افزود:  اگر در ستاد تنظیم بازار به این نتیجه رسیدید که برخی بسته بندی‌ها نباید در برخی اقلام انجام شود آن را مصوب کنید و ما هم حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

وی به اعضای ستاد تنظیم بازار گفت: هر چیزی برای تنظیم بازار مورد نیاز است و اگر لازم است دولت مصوبه‌ای داشته باشد، حتماً در همان هفته انجام می شود. وزیر مربوطه در دولت مطرح کند و در همین هفته که مطرح می‌شود، دولت مصوب خواهد کرد. اگر در خط مشی و برنامه مشکلی دارید که خط مشی و برنامه برعهده رئیس جمهور است. اگر در برنامه‌ها مشکل دارید بگویید تا در ستاد اقتصادی دولت مطرح و بررسی و ابلاغ شود و برای همه لازم الاجرا است.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: اگر جایی قانونی است که فکر می‌کنید باید انجام شود آن را هم بگویید در ستاد هماهنگی اقتصادی مطرح می‌کنیم و اگر موردی لازم و ضروری است، آن را تصویب می‌کنیم.

روحانی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰ مجلس و افزایش عوارض گمرکی گفت: حتی نسبت به واردات و قیمت کالا که در بودجه امسال مشکلاتی ایجاد شده و مبنا را بر حقوق گمرکی مبنایی قرار داده که در نتیجه آن ممکن است جنس گران شود، اگر در این زمینه مشکل دارید به ما بگویید چون برای ما رفاه مردم اصل است. در شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره آن بحث می‌کنیم و اگر تغییری لازم باشد اعمال می‌کنیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: در ایام عید و درآستانه ماه مبارک رمضان هستیم که شرایط ویژه خود را دارند. همچنین در آستانه انتخابات و تغییر دولت هستیم که این هم مسائل خاص خود را دارد. هیچ کس در دولت نباید به فکر این باشد که رسالت و مسئولیت ما تا نیمه مرداد ماه است، ما چهار ماه پیش رو داریم و باید چهار ماه مسائل را حل کنیم. ما باید برای تمام سال فکر کنیم که دولت بعدی که آغاز به کار می‌کند با مشکل روبرو نباشد.

 در اجرای وظایفمان بین ساعت اول و آخر دولت نباید فرقی باشد

 وی با اشاره به تجربه خود در این زمینه گفت: روز اول که آمدیم با مشکل عظیمی مواجه بودیم. سیلوها خالی شده بود و مشکلات بسیاری داشتیم، چون من تجربه کردم به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهم و راضی نیستم وقتی دولت سیزدهم وارد عمل می‌شود، روز اول با مشکل مواجه شود. باید بازار را تا پایان ۱۴۰۰ تنظیم کنیم.

 رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: دولت بعدی که روی کار بیاید برنامه‌های خود را دارد اما در اجرای وظایف‌مان بین ساعت اول دولت با ساعت پایانی آن نباید فرق کند و با همان نشاطی که در ساعت اول دولت شروع به کار کردیم با همان نشاط باید تا ساعت آخر کار کنیم.

روحانی یادآورشد: چند قلم بیشتر کالا نیست که باید مشکل آنها را حل کنیم و از همین امروز جلسات برای حل این موارد تشکیل می‌شود. به طور هفتگی در دولت و در ستاد اقتصادی صد قلم کالای اساسی را از سال ۹۷ تا الان دنبال کردیم. در این چند ماه هم دنبال می کنیم که مردم در شرایط بهتری زندگی کنند. البته همانطور که بارها گفتم ما تا پایان دولت با دو مساله اساسی کرونا و  تحریم روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین پشتیبانی از تولید مهار کرونا است و بزرگترین مانع زدایی برای تولید مساله تحریم است، گفت: اگر بتوانیم کرونا را کنترل کنیم، کسب و کار آزاد شود و مردم به راحتی سفر و تجارت و تردد کنند، بخش بزرگی از مشکلات تولیدات حل می‌شود و در کنار آن اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم آن مانع اصلی برداشته شده است. البته پشتیبانی تنها کرونا نیست و مانع‌زدایی هم تنها تحریم نیست دهها مسائل دیگر هست که باید دنبال شود.

رییس جمهوری گفت: تلاش خواهیم کرد در سالی که سال پشتیبانی تولید و برداشتن موانع تولید است، این کار انجام شود تا تولید حرکت بهتری داشته باشد. بدانیم اگر مشکلی در بازار پیدا می‌شود ریشه آن به تولید برمی‌گردد. اگر تولید به اندازه کافی یا بیشتر باشد هیچ زمانی در بازار مشکل پیش نمی‌آید.

 روحانی در پایان گفت: اگر باز هم لازم باشد جلسه ستاد تنظیم بازار با حضور رییس جمهور و معاون اول تشکیل شود، حتما این کار را خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

  • جلسه ستاد تنظیم بازار

    جلسه ستاد تنظیم بازار

    تهران - ایرنا - نخستین جلسه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۴۰۰ روز سه شنبه به ریاست حجت الاسلام و…

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =