معاون استاندار: کمک به تولید در کرمان با قدرت ادامه می‌یابد

کرمان - ایرنا - معاون امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: تمامی تلاش بخش دولتی استان ، کمک به تولید است و فعالیت‌ها در این راستا با قدرت ادامه می یابد.

به گزارش ایرنا، حسین مهرابی روز سه شنبه در همایش بررسی راهکارهای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در محل اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به شناسایی ۴۰ ساله مشکل اصلی طولانی کردن فرایند سرمایه گذاری افزود: ۶۰ سال تئوری های اقتصادی با جهت دهی بهره وری مطرح شده، مداخله دولت و سرکوب های اقتصادی، مالی و ارزی مسائلی را در تولید ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: درک و فهمی مشترک از کلمه مانع نداریم و عده ای از این راه درآمدزایی می کنند، مساله محیط زیست برای عده ای قانون، مانع و محل کسب درآمد محسوب می شود لذا باید ابتدا درک مشترکی از مانع به دست بیاید.

معاون امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: مشکل دیگر ریسک دولتی است و بزرگترین مانع تولید کنندگان تصمیات خلق الساعه که برخی کارشناسی و عمدی است و دولت را در رسیدن به اهداف تخصیصی، کاری و توزیعی با مشکل روبرو می کند.

وی بیان داشت: مشکل حوزه منابع طبیعی نزدیک ۱۰ سال در استان کرمان به عناوین مختلف بخش اراضی کشاورزی و اسناد واگذاری رفع نشده و سرمایه گذاری را با چالش روبرو می کند.

وی تصریح کرد: هیچ مرکزی برای راستی آزمایی سرمایه گذاران وجود ندارد و قوانین شرکت شهرک های صنعتی کامل نیست که در کرمان در تلاشیم این قانون به صورت کامل اجرا شود.

مهرابی افزود: در حوزه زیرساختی استان کرمان از جمله برق، گاز و جاده ها مشکلات عدیده ای برای توسعه داریم و مسیر خطوط انتقال را منابع طبییعی بر اساس قوانین موجود انجام نمی دهد.

وی اضافه کرد: نامه ای را کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به ستاد تسهیل کشور ارسال و مباحث را جمع بندی کرده که باید کرمانیزه شود و در کارگروهی با کمک اتاق بازرگانی اجرا و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام شود.

وی افزود: هرگونه مداخله در تخصیص اعتبارات موجب انحراف کارایی اعتبارات می شود اما بنا به دلایلی دخالت در اعتبارات لازم است و در برخی تحقیقات نشان می دهد دچار خرج از مسیر واقعی و ناکارایی اعتبارات شده ایم لذا مرکز پژوهش های مجلس بررسی کند کدام یارانه بیشتر از مسیر خود خارج شده است.

معاون امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: در حالی که بیشتر به اشتغال تاکید می شود، باید به زنجیره تولید نیز بها دهیم زیرا باوجود نشت اعتبارات توجه به اشتغال می تواند آسیب زا باشد.

وی با اشاره به نشست روز یکشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: زمانی به دنبال حل کردن کل مشکلات می رویم، هیچ کدام از مشکلات همچون کلافی سردرگم حل نمی شود لذا باید موردی مسائل بررسی شود.

مهرابی افزود: در خصوص تامین نرخ بهره پس انداز کنندگان معتقدند نرخ بهره پایین است و سرمایه گذاران از بالا بودن آن گلایه دارند و بانک ها می گویند منافعشان در سپرده گذاری حفظ نمی شود که معتقدم حق با سپرده گذاران است زیرا تورم سود بانکی سپرده ها را می بلعد که ریشه در تورم، ساختار بودجه و نظام دولت و ساختار شکننده فعلی دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =