رییس سازمان بازرسی کشور: حمایت و تسهیل امورات کارآفرینان در اولویت است

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان بازرسی کشور گفت: امسال حمایت و تسهیل امورات کارآفرینان، تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی در اولویت برنامه‌ها است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن درویشیان روز سه‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی لرستان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد بیان کرد: اولویت کار سازمان بازرسی و قوه قضاییه در چند سال اخیرپیگیری و رفع مشکلات واحدهای تولیدی است که سازمان بازرسی کشور در سال گذشته ۴۵۰ بازدید از واحدهای تولیدی انجام داد و در راستای رفع موانع تولید و فعالیت واحدهای تولیدی به ویژه در بخش بانک ها و مالیات اقدامات فراوانی انجام داده است و یکی از اقدامات مهم تحقق شعار سال های اخیر و توجه به مسایل اقتصادی و تولیدی است.

وی با بیان اینکه امسال برای یازدهمین سال مقام معظم رهبری شعار سال را در حوزه مسایل اقتصادی و به ویژه رفع موانع تولید تاکید کردند، اظهار داشت: مقام معظم رهبری شعار سال را براساس کارشناسی و دریافت نظرات کارشناسان انتخاب می کنند و در فرمایشات مقام معظم رهبری بیان شد که بخش‌هایی از کشور به شعار سال ۹۹ توجه شد اما از بیان ایشان برمی آمد که چندان از تحقق شعار سال در سال های گذشته راضی نبودند و بخشی از شعار را مانع زدایی ها و پشتیبانی‌ها نام گذاشتند به این دلیل است که برخی از مشکلات ارتباطی به ساختارها ندارد بلکه بخشی از مشکلات ناشی از عدم اجرای کامل و به موقع و مناسب قوانین است.

رییس سازمان بازرسی کشور بیان کرد: برخی از مشکلات و موانع مربوط به ساختارها و قوانین و مقررات نیست بلکه مربوط به عدم اجرای کامل، به موقع مناسب قوانین است و هفت عنوان قانون در ارتباط با کسب و کار داریم که در جهت حمایت و تسهیل امور کارآفرینی است، اما متأسفانه سیاست‌ها و قوانین به خوبی اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه براساس قانون کشور ۲۵ درصد اقتصاد کشور باید تعاونی باشد اما حدود چهار درصد اقتصاد ما تعاونی است و ۲۱ درصد از سیاست‌های کلی کشور عقب هستیم، ادامه داد: همان بخشی هم که واگذار شده دچار مشکلاتی است که ربطی به قانون ندارد.

وی با بیان اینکه نباید مشابه محصولات داخلی به کشور وارد شود و مقام معظم رهبری نیز براین موضوع تاکید کردند، گفت: در استان های صنعتی این موضوع یکی از مشکلات واحدهای تولیدی است و ظرفیت رفع نیاز کشور در محصولی وجود دارد اما همچنان واردات مشابه انجام می شود و ان مشکلات نیازمند اصلاح قانون نیست بلکه به اجرای قانون نیاز دارد.

حجت الاسلام درویشیان تاکید کرد: بخشی نیز مربوط به ساختارها و قوانین نیست و نیازمند هماهنگی و هم افزایی و اراده جدی برای حل مشکلات و استفاده از همه ظرفیت های قانونی است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از مشکلات واحدهای تولیدی ارتباطی به ساختارها ندارد، گفت: از ظرفیت های قانونی به نحو کامل و مطلوب استفاده نمی شود و ممکن است بخشی ناشی از برداشت های غیردقیق از قوانین و ابهامات برخی از مقرارت باشد.

وی ادامه داد: در این راستا برای رفع ابهامات و نگرانی از دستگاه نظارتی امادگی رفع مشکلات وجود دارد و قراردادهای با دستگاه های اجرایی که منجر به عدم امکان ادامه قرار داد ایجاد شده و با شرایط فعلی و افزایش قیمت‌ها امکان ادامه قرارداد با آن رقم‌ها وجود نداشته باشد، افزود: قانون می‌گوید در چنین شرایطی باید مجدداً موضوع به پیمان گذاشته شود، اما آمادگی همکاری داریم و قابل هماهنگی است تا مساعدت شود و نمونه‌هایی هم انجام شده و مشکلات بخش خصوصی و دستگاه‌ها حل شده است.

رییس سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید بصورت ویژه درسازمان شکیل شده است، ادامه داد:  بصورت ویژه پیگیری و رصد می شود و مشکلات استان ها بررسی می شود و هر هفته  واحدهای تولید بازدید می شوند و مشکلات پیگیری می شود.

وی افزود: مشکلات قابل رفع در استان در قالب شورای دستگاه نظارتی و ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قصاییه مطرح و بررسی شود و کارگروه ستاد تسهیل در این راستا تشکیل شود و اگر مخالفت صریح با نص قانون نباشد قابلیت اجرا دارد اگر قانون اجرا نشود، قابل تحقیق است.

وی با بیان اینکه برخی از قوانین متناسب با زمان جنگ وضع نشده است، اظهار داشت: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و برخی قوانین نیازمند اصلاح است که فرآیند طولانی را می طلبد.

حجت الاسلام درویشیان ادامه داد: برخی از قوانین که تبصره و ماده ای که گیر اساسی است قابل پیگیری است و بسته ای در این راستا آماده شده و کمیسیون ویژه ای تشکیل شده است و کمیسیون اقتصادی استقبال کرده است.

وی افزود: برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی تا اصلاح کامل قانون نظام ظرفیت هایی ایجاد کرده و مقام معظم رهبری دستور تشکیل کارگروه رفع موانع تولید را صادر کردند و یکی از اهداف بررسی قوانین مانع است و فعلا تا اصلاح قانون مورد اجرا قرار می گیرند.

رییس سازمان بازرسی کشوربا بیان اینکه مشکلات واحدهای تولیدی باید در استان پیگیری شود، اظهار داشت: قوانین را به نفع تولید کنندگان تفسیر کنیم و آمادگی مشورت دادن به بانک ها و تامین اجتماعی وجود دارد.

وی افزود: موارد مربوط به رای هیات عمومی دیوان کشور پیگیری می شود و قوانین حمایتی و تسهیل تولید حمایت می شود.

وی ادامه داد: تعداد واحدهای تولیدی لرستان نسبت به ظرفیت و جمعیت کم است اما همین ظرفیت ها هم تعطیل و نیمه تعطیل هستند و در اسرع وقت باید پرونده های واحدهای تولید تکلیف شوند.

به گزارش ایرنا، رییس قوه قضاییه در سفر یک روزه خود به لرستان، در فرودگاه خرم‌آباد، مورد استقبال رسمی مقامات استان، رییس کل دادگستری لرستان و جمعی از قضات دستگاه قضا قرار گرفت.

تجدید میثاق با شهدا، دیدار با خانواده شهدا، قضات دادگستری و جمعی از مردم استان، شرکت در شورای اداری و شورای قضایی همچنین نشست خبری با اصحاب رسانه برنامه‌های سفر یک روزه رییس قوه قضاییه به لرستان است.

در سفر رییس‌ قوه قضاییه، محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، سید احمد مرتضوی مقدم رییس‌ دیوان عالی کشور، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه و حجت‌الاسلام درویشیان رییس‌ سازمان بازرسی کل کشور حضور دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =