روستاییان خراسان رضوی اعضای ۲ هزار و ۵۲۳ شورا را برمی‌گزینند

مشهد- ایرنا- سرپرست ستاد انتخابات در استانداری خراسان رضوی گفت: انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی ۲۸ خرداد امسال در ۲ هزار و ۵۲۳ روستای این استان با مشارکت روستاییان برگزار می‌شود.

محمدعلی نبی‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:‌ انتخابات امسال شوراهای اسلامی روستایی، مطابق قانون در روستاهای با جمعیت افزون بر ۲۰ خانوار و حداقل ۱۰۰ نفر، برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: ۷۱۵ روستای خراسان رضوی، جمعیتی کمتر از ۲۰ خانوار دارند و از رو انتخابات شورای اسلامی در آنها برگزار نمی شود.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: اخیرا جمعیت ۴۳ روستای این استان، که به علت نرسیدن به حد نصاب جمعیتی، فاقد شورای اسلامی بودند به ۲۰ خانوار افزایش یافته است لذا انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی در این آبادی ها برگزار می‌شود.  

وی افزود: تغییرات جمعیتی با حدنصاب جمعیت کمتر، برابر و یا بیشتر از ۲۰ خانوار، شرط اساسی برای برپایی یا عدم برپایی انتخابات شورای اسلامی روستایی است.  

نبی‌پور ادامه داد: هم‌اینک شوراهای اسلامی، هر یک با عضویت پنج نفر در ۲۴۷ روستای دارای جمعیتی بالاتر از ۲۰ خانوار در خراسان رضوی فعالیت دارند.   

وی گفت: اهالی ۲ هزار و ۲۷۶ روستا نیز هریک با جمعیتی برابر و یا اندکی بیشتر از ۲۰ خانوار در سطح خراسان رضوی، هر یک دارای شوراهای اسلامی با عضویت سه نفر هستند.  

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: بر این اساس در مجموع هشت هزار و ۶۳ نفر عضو شوراهای اسلامی روستایی در سطح ۲ هزار و ۵۲۳ روستای خراسان رضوی هستند.  

وی اظهار داشت: ثبت‌نام داوطلبان نامزدی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستایی، از شانزدهمین روز فروردین جاری، یعنی دوشنبه هفته آینده، آغاز شده و به مدت هفت روز کاری تا دوشنبه، بیست و سوم فروردین ادامه خواهد یافت.

نبی‌پور گفت: چهار سال پیش در چهارچوب انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی، که هم‌اینک آخرین ماههای کاری خود را سپری می‌کند، ۱۵ هزار و ۲۳۳ نفر در خراسان رضوی به عنوان داوطلب نامزدی عضویت در شوراهای روستایی این استان ثبت‌نام کرده بودند که چهار درصد آنان را بانوان تشکیل می دادند.   

انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا،  روز جمعه ۲۸ خردادماه امسال همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات سراسری ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در افزون بر پنج هزار شعبه اخذ رای مستقر در ۸۷ شهر و ۲ هزار و ۵۲۳ روستای خراسان رضوی برگزار می‌شود.  
استان ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربعی خراسان رضوی با وسعتی معادل هفت درصد مساحت کل کشور در قالب ۳۳ شهرستان، در مجموع هشت هزار و ۵۲۸ عضو در شوراهای اسلامی شهری و روستایی دارد.
۴۶۵ نفر از این تعداد عضو شوراهای اسلامی شهرها و بقیه عضو شوراهای اسلامی روستایی استان شش میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی هستند.

زنان کمتر از پنج درصد اعضای شوراهای شهری و روستایی خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha