همکاری‌های ایران و چین موجب پیشرفت منطقه می‌شود

تهران - ایرنا - سفیر ایران در سوریه گفت: سند برنامه جامع همکاری های ایران و چین فرصتی جدید برای رشد و پیشرفت کل منطقه به وجود می آورد.

به گزارش ایرنا، « جواد ترک آبادی » امروز ( سه شنبه ) در  گفت و گو با روزنامه الوطن سوریه ابراز عقیده کرد که سند برنامه جامع همکاری های ایران و چین، منافع مشترک ایران و  سوریه و همه شرکای ایران در منطقه را شامل خواهد شد. 

وی امضای سند برنامه جامع همکاری های ایران و چین را بسیار مهم توصیف کرد و اظهار داشت : هدف این سند همکاری توسعه روابط و تقویت همکاری های اقتصادی و مشارکت اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.

سفیر ایران در سوریه افزود: این توافق همکاری افزون بر تامین منافع مشترک دو کشور، منافع سوریه و همه شرکای ایران در منطقه را مد نظر قرار دارد .

وی با بیان اینکه سند برنامه جامع همکاری های ایران و چین حاصل آگاهی ایران از عمق موقعیت خود در منطقه است، افزود: این سند می خواهد فرصتی جدید برای رشد و پیشرفت کل منطقه به وجود آورد.

در جریان سفر رسمی شی جی پینگ رئیس جمهوری چین به تهران در بهمن ماه ۱۳۹۴، دو طرف با صدور بیانیه‌ای سطح روابط خود را به روابط راهبردی ارتقا دادند. در بند ۶ این بیانیه دو طرف آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند همکاری بلندمدت اعلام کردند.

در ادامه دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در یک همکاری نزدیک با سایر نهادهای کشوری در نهایت نسخه پیش‌نویس برنامه همکاری جامع را تهیه و در شهریور ۱۳۹۸ و در جریان سفر محمد جواد ظریف به چین این پیش نویس تحویل دولت چین شد. 

دولت چین چند ماه بعد و در بهار ۱۳۹۹ بصورت رسمی نظر خود را پیرامون پیش‌نویس پیشنهادی طرف ایرانی اعلام کرد. بعد از آن وزارت امور خارجه با همکاری نهادهای کشوری ضمن بررسی سند، فرآیندهای قانونی را طی نمود و در نهایت هیات دولت  سوم تیر ۱۳۹۹، مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه اعطا کرد.

مهرماه ۱۳۹۹ محمد جواد ظریف در جریان سفر رسمی به پکن نظرات اصلاحی و تکمیلی ایران را به اطلاع طرف چینی رساند. حدود پنج ماه بعد یعنی در نیمه اسفند ۱۳۹۹، طرف چینی نظرات خود پیرامون سند مذکور را به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند و در نهایت این سند روز شنبه ( ۷ فروردین ۱۴۰۰)  به امضای وزیران خارجه ایران و چین رسید. ‌

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =