فعالیت نیمی از مراکز بهداشتی خراسان رضوی در تعطیلات نوروزی جریان دارد

مشهد- ایرنا- مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۵۰ درصد مراکز و پایگاههای بهداشتی مستقر در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در سطح استان خراسان رضوی در طول روزهای تعطیل نوروزی جاری شهروندان را پذیرش کرده و فعال هستند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز سه‌شنبه به نقل از دکتر محمد احمدیان گزارش داد: فعالیت ۱۳۱ مرکز خدمات جامع سلامت هم‌اینک در ۱۵ شهرستان زیرپوشش این دانشگاه با وجود تعطیلات نوروزی جریان دارد. 
وی افزود: این تعداد مراکز بهداشتی درمانی شامل ۴۲ مرکز در سطح کلانشهر مشهد و ۸۹ پایگاه در دیگر شهرستانهای زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی در حال ارائه همه خدمات لازم به عموم شهروندان هستند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: همچنین همه مراکز منتخب مرتبط با بیماری کووید ۱۹ ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا نیز در همین مدت خدمات مراقبتی را به عموم شهروندان ارائه می‌کنند. 
وی گفت: این مراکز و پایگاههای بهداشتی فعال عهده‌دار مراقبت از شش گروه سنی شامل "نوزادان، کودکان، نوجوانان، جوانان و شهروندان میانسال و سالمند" هستند. 

دکتر احمدیان افزود: همچنین دو گروه "مادران باردار و افراد در سنین فرزندآوری" می‌توانند در مراجعه به این مراکز از خدمات و مشاوره‌های ویژه برخوردار شوند. 

۸۰ درصد جمعیت شش میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شوند. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۲۳۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۶۲ هزار و ۵۶۹ نفر را نیز در کشورمان گرفته است. یک میلیون ۶۰۷ هزار و ۸۰۷ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم تاکنون در ایران بهبود یافته‌اند.  

بر اساس ارزیابی وزارت بهداشت وضعیت کنونی شیوع ویروس کرونا در ۲۵ شهرستان "قرمز" و ۵۶ شهرستان "نارنجی" است. وضعیت "زرد" نیز در ۲۷۷ شهرستان و "آبی" بر ۹۰ شهرستان در سطح ایران حاکم است. ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای قرمز و نارنجی  را ممنوع اعلام کرده است. 

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۲۸ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۸۶۴ نفر را بیمار کرده و جان دو میلیون و ۸۰۵ هزار و ۹۰۳ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۰۳ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۶۲ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا نیز در سطح جهان تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با ۳۱ میلیون ۳۳ هزار ۸۰۱ بیمار کووید ۱۹ و ۵۶۳ هزار و ۲۰۶ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای برزیل، هند و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =